W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kupując podróbki, tracisz wiele razy! – akcja edukacyjna

Cel akcji

„Kupując podróbki, tracisz wiele razy!” to akcja edukacyjna KAS, Państwowej Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Cel to uświadomienie społeczeństwu, że podrabiane i nielegalne pestycydy stanowią zagrożenie dla rolnika, konsumenta, upraw i środowiska naturalnego, ale także straty dla budżetu państwa. Za nami już pięć odsłon kampanii. Trwa 6 edycja.

Rola KAS

Krajowa Administracja Skarbowa odgrywa istotną rolę w działaniach prewencyjnych. Dzięki skutecznym kontrolom na granicy Polski, KAS we współpracy z PIORiN ujawnia nieprawidłowości, które polegają na nielegalnym przywozie lub na niedopełnieniu obowiązków dokumentacyjnych. KAS udaremnia wprowadzenie na rynek środków ochrony roślin z przemytu. Ponadto ujawnia tony środków, które nie są zgłaszane do WIORiN.

Walka KAS z tym niebezpiecznym procederem to nie tylko działania operacyjne, ale także edukacja rolników. Stosowanie środków ochrony roślin o nieznanym składzie chemicznym może spowodować, że preparat nie zadziała, a w skrajnych przypadkach całkowicie niszczy plony. Nie wiadomo jakie mogą być konsekwencje zdrowotne dla rolnika, który korzysta ze środka. Trudno też przewidzieć wpływ takiego produktu na środowisko - nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w wodach gruntowych i w glebie oraz stanowić zagrożenie dla zapylaczy.

Dlatego też stosowanie w gospodarstwie podrobionych lub nielegalnych środków ochrony roślin jest karalne. Obwarowane jest to licznymi sankcjami - od administracyjnych po odpowiedzialność karną z karą pozbawienia wolności włącznie. 

Czy wiesz, że

  • z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony
  • tylko w pierwszej połowie 2020 roku w ramach operacji Silver Axe służby zatrzymały 1346 ton nielegalnych środków ochrony roślin, które wypełniłyby 458 basenów olimpijskich
  • w Polsce 25% rolników chociaż raz oferowano tego typu preparaty
  • w Polsce w ramach wspólnych działań służb zaangażowanych w tę operację kontrolną zatrzymano ponad 70 ton nielegalnych środków ochrony roślin i tych, co do których stwierdzono nieprawidłowości.

Poniżej dane o zatrzymaniach w 2023 r. (stan na styczeń 2024r. )

  • W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. organy Krajowej Administracji Skarbowej dokonały 147 zatrzymań nielegalnych środków ochrony roślin (143 w przemycie w ilości 940 kg/L i 4 zatrzymania z powodu braku powiadomienia WIORiN w ilości 28861 kg/L).
{"register":{"columns":[]}}