W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe przepisy dot. roślin przywożonych spoza UE

17.12.2019

Flagi Unii Europejskiej na tle budynku Komisji Europejskiej
  • Od 14 grudnia 2019 r. podróżni mogą wwozić na teren Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle.
  • Wszystkie rośliny przywożone do UE, z wyjątkiem wskazanych, muszą posiadać świadectwo fitosanitarne.

Od 14 grudnia 2019 r. podróżni mogą wwozić do Unii Europejskiej tylko 5 rodzajów owoców. Są to: ananasy, kokosy, duriany, banany i daktyle. Nowe rozwiązania dotyczące zdrowia roślin wynikają z nowelizacji przepisów unijnych [1].

Nie można przewozić innych owoców, warzyw, nasion ani kwiatów. Wszystkie rośliny przywożone na terytorium UE, z wyjątkiem wymienionych pięciu rodzajów owoców, muszą być zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne, wydane przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia.

Przypominamy również o obowiązującym zakazie przywozu przez podróżnych produktów mięsnych i mleczarskich. Osoby przyjeżdżające z państw trzecich, które posiadają takie produkty, powinny je umieścić w odpowiednich pojemnikach, znajdujących się na przejściach granicznych.

 

[1] rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz w związku z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2018/2019 z dnia 18 grudnia 2018 r. ustanawiającym tymczasowy wykaz roślin, produktów roślinnych lub innych przedmiotów wysokiego ryzyka w rozumieniu art. 42 rozporządzenia (UE) 2016/2031 i wykaz roślin, dla których nie są wymagane świadectwa fitosanitarne do celów wprowadzenia na terytorium Unii (…).