W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowujemy 4 lata działalności resortu finansów (2015-2019)

07.10.2019

grafika z białym napisem 4 lata działalności Ministerstwa Finansów na czerwonym tle
  • Utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, rekordowe zmniejszenie długu publicznego, uszczelnienie systemu podatkowego czy utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) – to niektóre z najważniejszych osiągnięć resortu finansów w latach 2015-2019.
  • Pozwoliło to na odbudowę i ustabilizowanie polskich finansów publicznych, a tym samym realizację polityki społeczno-gospodarczej rządu, w tym w szczególności działań dotyczących aktywnej i ambitnej polityki prorodzinnej.

Stabilny budżet, wzrost PKB, niższy deficyt

Rok 2018 zamknął się najmniejszym w historii deficytem instytucji rządowych i samorządowych: był on mniejszy o 3/4 od założeń w ustawie budżetowej. Rok 2019 r. to dalszy spadek deficytu, a budżet na 2020 r. przewiduje w ogóle jego brak – po raz pierwszy od 1990 r. Nowy budżet mieści się we wszystkich regułach unijnych.

Dalsze uszczelnianie systemu podatkowego i dobra sytuacja makroekonomiczna przyczyniły się także do zmniejszenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2018 r. do rekordowego 0,4 proc. PKB. To najlepszy wynik od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Dodatkowo – zgodnie z projektem budżetu na 2020 r. – deficyt ma ponownie spaść i wyniesie 0,3 proc. PKB.

Tempo wzrostu PKB w 2018 r. przyspieszyło do 5,1 proc. To oznacza, że było wyższe od prognoz i najwyższe od 2007 r. Według prognoz w ustawie budżetowej na 2019 r. wzrost PKB w ujęciu realnym wyniesie 3,8 proc., a w 2020 r. 3,7 proc

Utworzenie KAS, niższy PIT i Pracownicze Plany Kapitałowe

Ostatnie 4 lata to również m.in. połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej w jedną Krajową Administrację Skarbową, czyli nowoczesną organizację, która potrafi sprostać potrzebom obywateli i gospodarki (m.in. odbudowa wpływów z VAT).

To także wprowadzenie licznych uproszczeń i zmian podatkowych opartych na strategii 3xP, czyli budowie prostego, przejrzystego i przyjaznego systemu podatkowego (np. zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia i obniżenie stawki PIT dla wszystkich podatników z 18 na 17 proc., obniżenie CIT dla mniejszych firm z 19 na 9 proc.) oraz wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych – pierwszego w Polsce kompleksowego programu długoterminowego oszczędzania z myślą o przyszłych emerytach.

Zobacz więcej naszych osiągnięć

Materiały

4 lata działalności MF - broszura
4​_lata​_działalności​_MF​_-​_broszura.pdf 3.15MB
4 lata działalności MF - prezentacja
4​_lata​_działalności​_MF​_-​_prezentacja.pdf 2.29MB