W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomorska KAS, ABW oraz Policja rozbiły grupy handlujące nielegalnie lekami

04.10.2019

Opakowania z lekami na podłodze.
  • 2 października 2019 r. funkcjonariusze zatrzymali 16 członków zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się nielegalnym handlem lekami, w ramach tzw. „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”.
  • Na kontach bankowych, należących do podmiotów związanych z procederem, zablokowano środki pieniężne o wartości 10,5 miliona złotych.
  • Od stycznia 2018 r. do lipca 2019 r. przestępcy wywieźli z kraju deficytowe leki o wartości co najmniej 15 milionów złotych.

Przy współpracy pomorskiego wojewódzkiego konsultanta aptecznego oraz inspektorów farmaceutycznych, przeszukano kilkanaście aptek i hurtowni farmaceutycznych na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. W samym Trójmieście w akcji brało udział 200 funkcjonariuszy, w tym prawie 40 z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. 

W ramach śledztwa prowadzonego od 2018 r. w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku, zatrzymano m.in. farmaceutów, adwokatów oraz lekarza, a także zabezpieczono około 1,9 tys. opakowań leków.

To obecnie największe w Polsce postępowanie dotyczące „mafii lekowej". Szacuje się, że dwie grupy przestępcze działające na terenie Trójmiasta i Warszawy, w okresie od stycznia 2018 r. do lipca 2019r. wywiozły z kraju leki o wartości, co najmniej 15 milionów złotych, sprowadzając tym samym niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu pacjentów, dla których deficytowe leki stały się niedostępne.

Przestępczy proceder dotyczył m.in. leków poprzeszczepowych, stosowanych w leczeniu onkologicznym, przeciwzakrzepowych i kardiologicznych, w tym leków znajdujących się w wykazie Ministerstwa Zdrowia jako zagrożone brakiem dostępności w Polsce. Na potrzeby nielegalnej działalności stworzono i wykorzystywano fikcyjnie działające placówki medyczne zlokalizowane w Warszawie i Łodzi oraz ściśle z nimi powiązane hurtownie farmaceutyczne. Wybrane przychodnie zamawiały deficytowe leki we współpracujących z nimi aptekach, a następnie przekazywały je do kierowanej przez sprawców hurtowni farmaceutycznej, skąd dalej trafiały poza terytorium kraju.

Na kontach członków grupy oraz powiązanych z nimi podmiotów ujawniono ponad 10 mln zł, które zabezpieczono na wniosek Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Ponadto w trakcie przeszukań zabezpieczono luksusowe pojazdy marki BMW, Audi i Mercedes warte ponad 2 mln zł., luksusowe zegarki, złoto, a także około 1 mln zł. w gotówce.

Zatrzymanym grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności. Przy czym w stosunku do 10 osób skierowano wnioski do sądu o tymczasowe aresztowanie, a wobec 6 pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju oraz dozory policji.