W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 10 tys. podrobionych zabawek w Wólce Kosowskiej

15.05.2019

Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej pomiędzy regałami z podrobionymi zabawkami
  • Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Białegostoku podczas kontroli na targowisku w Wólce Kosowskiej (woj. mazowieckie) skonfiskowali ponad 10 tys. sztuk zabawek, naruszających prawo własności intelektualnej.
  • Wartość rynkowa zatrzymanego towaru została oszacowana na ok. 750 tys. złotych.

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku podczas kontroli jednej z hal w Wólce Kosowskiej, w 3 punktach handlowych ujawnili i zabezpieczyli 10 221 szt. zabawek oznaczonych zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek. Ekspertyza przeprowadzona przez przedstawicieli firm będących właścicielami praw do chronionych znaków potwierdziła, że zostały one naniesione na zabawki nielegalnie.

Dodatkowo funkcjonariusze z podlaskiej KAS ustalili, że kontrolowane firmy  sprzedawały zabawki klientom indywidualnym i innym sprzedawcom bez wystawiania dokumentów księgowych. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że nieuczciwi przedsiębiorcy zaniżyli swoje przychody o co najmniej 3 mln złotych.

Zostały sporządzone wnioski o ściganie i ukaranie właścicieli stoisk, którzy oferowali do sprzedaży podrobione towary – Ustawa Prawo własności przemysłowej przewiduje za to karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto za nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych, przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom zostały wszczęte postępowania karne skarbowe. Właścicielom firm grożą kary wysokiej grzywny.

***

Działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie bezpieczeństwa zwłaszcza najmłodszym konsumentom. Robiąc zakupy należy pamiętać, że wyjątkowo niska cena, wątpliwa jakość wykonania produktu lub jego opakowania to sygnały ostrzegawcze, że możemy mieć do czynienia z podróbkami. Takie towary zwykle nie są prawidłowo oznakowane oraz, co niejednokrotnie potwierdzały badania laboratoryjne, mogą zawierać w swym składzie niedozwolone, zagrażające zdrowiu substancje chemiczne.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}