W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca podatek VAT

08.10.2019

Długopis, kalkulator na dokumentach.
  • Funkcjonariusze KAS i CBŚP we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe czy pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw.
  • Podczas akcji na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego zatrzymano 10 osób.
  • Uszczuplenia Skarbu Państwa oszacowano na ponad 1,5 mln zł. 

Śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych i praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw toczy się od ponad roku. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2013 roku do początku 2017 roku. 

W tym czasie w ramach różnych podmiotów gospodarczych wystawiano deklaracje podatkowe, które nie odzwierciedlały właściwego stanu faktycznego, w celu uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót gospodarczy miały udaremnić lub znaczne utrudnić stwierdzenie legalności środków finansowych pochodzących z popełnienia czynów zabronionych. Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności państwowych w kwocie ponad 1,5 mln zł.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji współdziałając z funkcjonariuszami KAS z Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim i Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie zatrzymali 10 osób. Wśród zatrzymanych znajdował się m.in. adwokat podejrzany o pranie pieniędzy. 

W trakcie działań prowadzonych na terenie woj. mazowieckiego i łódzkiego, przy udziale pracowników Zachodniopomorskiego UCS, przeszukano miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych. Do dalszej analizy zabezpieczono dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. dwa samochody warte 235 tys. zł.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy czy oszustw podatkowych.