W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbita grupa rozprowadzająca nielegalne papierosy

30.06.2020

Papierosy i paczki z papierosami na stole.
  • Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) rozbiły grupę przestępczą.
  • Wprowadziła ona na rynek ok. 3 mln szt. papierosów z przemytu.
  • Podejrzani mogli nielegalnie zarobić blisko 1,5 mln zł.
  • Zatrzymano 12 osób, zabezpieczono nielegalne papierosy i amfetaminę.
  • Straty Skarbu Państwa mogły wynieść 3,5 mln zł. 

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od 2018 r. i pozyskiwała wyroby tytoniowe zza wschodniej granicy – głównie z Ukrainy i Białorusi. Przemycony towar był sprzedawany poprzez portale internetowe, a następnie trafiał na bazary i do barów. Działania KAS pomogły ustalić siatki powiązań pomiędzy poszczególnymi członkami grupy, a także kanały dystrybucji kontrabandy.

CBŚP i KAS przeprowadzili akcję na terenie dziewięciu województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Zatrzymano 12 osób w wieku od 30 do 60 lat, a także przeszukano 19 obiektów, w tym mieszkania oraz bary, zabezpieczono nielegalne papierosy, amfetaminę, sprzęt elektroniczny i dokumentację. Według śledczych jednym z zatrzymanych może być lider grupy, który jest podejrzany o zorganizowanie przestępczej działalności, natomiast pozostałe osoby zajmowały się dostawą lub sprzedażą nielegalnego towaru na bazarach i w barach.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna osoba kierowania grupą. Podejrzanemu o kierowanie grupą przedstawiono również zarzuty prania pieniędzy, posiadania narkotyków, a także popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa we Włocławku.