W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skarb Państwa odzyskał ponad 40 mln zł. Skuteczne działania podkarpackiej KAS

16.05.2019

Rozrzucone banknoty 100 złotowe
  • Dzięki pracownikom KAS z Podkarpacia w ostatnich 2 miesiącach do budżetu państwa wpłynęło ponad 40 mln złotych.
  • To efekty prowadzonych kontroli celno-skarbowych i postępowań kontrolnych Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu (PUCS) w stosunku do czterech podmiotów.
  • Podkarpacka KAS doprowadziła do wpłat wymaganych podatków z należnymi odsetkami.

Największą kwotę, bo aż 28 mln zł pracownicy KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu odzyskali dzięki kontroli spółki mającej siedzibę w jednym z krajów UE, która dla celów podatku VAT rozliczała się na terytorium RP. Spółka nieprawidłowo określiła miejsce świadczenia realizowanych dostaw łańcuchowych, co w efekcie miało wpływ na zaniżenie zobowiązania podatkowego. W konsekwencji podmiot dokonał wpłaty podatku VAT wraz z należnym odsetkami.

Kolejna wpłata do budżetu na 2,2 mln złotych to efekt postępowania kontrolnego, prowadzonego przez pracowników PUCS wobec osoby fizycznej. W wyniku kontroli stwierdzone zostały nieprawidłowości dotyczące wartości objętych przez podatnika udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Kontrolowany podmiot dokonał wpłaty podatku wraz z odsetkami.

Wpłata blisko 10 mln złotych to natomiast wynik kontroli celno-skarbowej przeprowadzonej przez pracowników PUCS wobec spółki, która została zarejestrowana na terytorium kraju wyłącznie do rozliczania podatku od towarów i usług. Pracownicy KAS ustalili, że podatnik w ramach realizowanych transakcji łańcuchowych nieprawidłowo określił miejsce ich opodatkowania. Ustalenia kontroli skutkowały wydaniem decyzji, w wyniku której spółka dokonała wpłaty podatku VAT z odsetkami na ponad 1 mln zł oraz złożyła korekty deklaracji VAT również za pozostałe okresy rozliczeniowe,  dokonując wpłat podatku w kwocie prawie 9 mln zł.

Postępowanie kontrolne Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadzone było także wobec podatnika działającego w branży budowlanej. Pracownicy KAS ustalili w tym przypadku, że podatnik prowadząc działalność gospodarczą, posługiwał się tzw. pustymi fakturami i wprowadzał je do obrotu. Stwierdzone oszustwo dotyczy kwoty ponad 1 mln zł. Zaległość podatkowa została już uregulowana przez podatnika.