W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Komitetu Sterującego CELBET w Warszawie

26.11.2021

Zbiorowe zdjęcie uczestników spotkania.
  • W dniach 24-25 listopada 2021 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego CELBET 3 – Grupy Ekspertów Celnych ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Granicy Lądowej Unii Europejskiej.
  • Posiedzeniu przewodniczyła szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

W posiedzeniu wzięli udział szefowie administracji celnych 11 krajów (Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry), przedstawiciele Komisji Europejskiej, a także szef belgijskiej administracji celnej oraz reprezentanci agencji partnerskich: FRONTEX, EUROPOL i OLAF.

Jesteśmy zgodni, że CELBET jest dzisiaj jednym z najbardziej istotnych projektów w obszarze unii celnej. Wzmacnia zrównoważoną kontrolę celną na granicach zewnętrznych. Przyczynia się również do skoordynowanego zarządzania granicą celną. Polska jest szczególnie tym zainteresowana, ponieważ odpowiada za jej najbardziej obciążony odcinek na wschodzie

– powiedziała szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.

Posiedzenie było okazją do krótkiego przeglądu postępów ostatnich miesięcy. Omówiono realizację planu działania CELBET, dotychczasowe doświadczenia organizacyjne i zarządcze, przyszłą strukturę organizacyjną CELBET po zakończeniu fazy projektowej.

Formalnie przekazano funkcję szefa CELBET Andrasz’ovi Bartha (Węgry), który zgodnie z procedurą selekcji przeprowadzoną w 2019 r., zastąpi w tej roli pana Jyrki Linna (Finlandia).

O CELBET

Nadrzędnym, długoterminowym celem projektu CELBET jest wypracowanie metod zrównoważonej, zharmonizowanej i skutecznej kontroli celnej na granicy UE. Grupa wypracowuje narzędzia współpracy operacyjnej pomiędzy państwami uczestniczącymi w projekcie, umożliwia wymianę najlepszych praktyk i doświadczeń, wypracowuje metody i wspiera koordynację pomiędzy służbami celnymi a strażą graniczną, a także ze służbami sąsiednich krajów „trzecich”. CELBET pracuje również nad rozwiązaniami w obszarach, gdzie służby celne borykają się z niewystarczającymi środkami i zasobami, jak np. zarządzanie ryzykiem, czy niedostatki sprzętu kontrolnego. CELBET analizuje również możliwości rozwoju współpracy i koordynacji, a także realizuje wspólne działania z agencjami przestrzegania prawa (FRONTEX, EUROPOL, OLAF).

Polska jest jednym z głównych inicjatorów projektu CELBET i od początku aktywnie w nim uczestniczy poprzez delegowanie ekspertów do poszczególnych zespołów roboczych. Szef Krajowej Administracji Skarbowej pełni funkcję stałego przewodniczącego Komitetu Sterującego – najwyższego, składającego się z szefów administracji celnych oraz Komisji Europejskiej, organu strategicznego zarządzania projektem. Polscy eksperci przewodniczą dwóm z siedmiu zespołów roboczych CELBET.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}