W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef KAS na posiedzeniu CELBET w Poznaniu

26.05.2022

Uczestnicy posiedzenia Komitetu Sterującego CELBET w Poznaniu.
  • W dniach 24-25 maja 2022 r., w Poznaniu, odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Sterującego CELBET 3 – Grupy Ekspertów Celnych ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Granicy Lądowej Unii Europejskiej.
  • W posiedzeniu wzięli udział szefowie administracji celnych 11 krajów członkowskich UE, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele agencji partnerskich (FRONTEX, EUROPOL). W spotkaniu uczestniczył szef administracji celnej Belgii oraz dyrektor generalny Dyrekcji Generalnej ds. Podatków i Unii Celnej.
  • Posiedzeniu przewodniczył szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Bartosz Zbaraszczuk, w spotkaniu uczestniczył z-ca szefa KAS Mariusz Gojny.

Projekt CELBET zasługuje na wyjątkową uwagę, po to by można było wypracować najlepsze rozwiązania i praktyki dla naszych korzyści jak i całej UE

– powiedział szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

CELBET stal się jednym z najważniejszych i najbardziej praktycznych projektów wśród społeczności celnej

– zaznaczył z-ca szefa KAS Mariusz Gojny

Podczas posiedzenia omówiono realizację planu działania CELBET i dotychczasowe doświadczenia. Głównym tematem dyskusji był projekt CELBET+, który definiuje ramy prawne i organizacyjne projektu w perspektywie lat 2023-2027.

Planowane jest rozszerzenie działalności o porty morskie i lotnicze oraz węzły pocztowe. Dotychczas projekt obejmował jedynie zewnętrzną granicę lądową. Projekt CELBET+, obejmie, na zasadzie dobrowolności, wszystkie kraje Unii Europejskiej.

***

CELBET – Grupa Ekspertów ds. Wschodnich i Południowo-Wschodnich Granic Lądowych. To jeden z najważniejszych projektów UE w obszarze celnym w ostatnich latach. W projekcie uczestniczy 11 krajów członkowskich UE, posiadających lądową granicę będącą zewnętrzną granicą Unii Europejskiej – Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry.

Głównym celem realizowanego od 2017 r. projektu jest dążenie do trwałej i zrównoważonej poprawy działania administracji celnych, zwłaszcza efektywnej kontroli na granicy. CELBET działa w ramach programu Cła 2020.

Polska jest jednym z głównych inicjatorów projektu CELBET i od początku aktywnie w nim uczestniczy. Szef KAS pełni funkcję stałego przewodniczącego Komitetu Sterującego – najwyższego organu strategicznego zarządzania projektem. Zespół ekspertów, pracujący pod nadzorem DG TAXUD, zapewnia wiedzę fachową i przedstawia oparte na praktycznych doświadczeniach propozycje poprawy zarządzania operacyjnego wschodnią i południowo-wschodnią granicą lądową UE, celnej na granicy zewnętrznej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}