W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef KAS wziął udział w posiedzeniu Komitetu Sterującego CELBET w Krakowie

29.11.2019

Sala konferencyjna z uczestnikami spotkania, w środku sali Szef KAS Piotr Walczak podczas wypowiedzi.
  • Na zaproszenie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej nadinsp. Piotra Walczaka szefowie administracji celnych 11 krajów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkali się 28 listopada w Krakowie.
  • W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele grupy eksperckiej ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej Unii Europejskiej (CELBET*).

Nieprzypadkowo członkowie Komitetu Sterującego CELBET odwiedzili Kraków. To właśnie w tym mieście w 2014 r., podczas spotkania z okazji jubileuszu 10-lecia Polski w UE, narodziła się idea utworzenia grupy eksperckiej CELBET. Grupa ta działa w ramach projektu Komisji Europejskiej i jest to obecnie druga jej edycja.

„CELBET jest jednym z najbardziej praktycznych projektów w obszarze celnym i stanowi duży wkład w kwestie zarządzania granicą. Tym bardziej, że odpowiadamy za odcinek zewnętrznej granicy UE, jednej z tych z najbardziej dynamicznym ruchem granicznym” – podkreślał Szef KAS Piotr Walczak.

Obecny na spotkaniu zastępca szefa Administracji Celnej Estonii Rivo Reitmann zaznaczył, że CELBET jest projektem, który jest już stałą częścią estońskiej administracji celnej.

„Minęło już 5 lat od kiedy powstał CELBET i wiem, że będzie on na zawsze częścią obszaru. Teraz kiedy w kontekście wydarzeń takich jak: obrót handlowy, terroryzm, Brexit, widzimy co tak naprawdę znaczy granica i ile znaczy służba celna” – stwierdził Philip Kermode z Dyrekcji Generalnej Urzędu ds. Podatków i Unii Celnej (TAXUD).

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele administracji celnych Polski, Słowacji, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Chorwacji, a także reprezentanci Komisji Europejskiej (TAXUD), EUROPOL-u, Agencji Frontex oraz RILO ECE.

Głównymi tematem obrad były wytyczne dotyczące wymiany funkcjonariuszy w ramach misji CELBET, harmonizacja norm przywozowych, współpraca ze Strażą Graniczną, a także przyszłość projektu zarówno w kontekście trzeciej edycji CELBET, jak i opracowania kształtu grupy CELBET jako stałej struktury celnej.

Organizatorami posiedzenia były: grupa CELBET, Ministerstwo Finansów oraz Izba Administracji Skarbowej w Krakowie.

***

*CELBET to grupa ekspercka ds. Wschodniej i Południowo-Wschodniej Lądowej Granicy Zewnętrznej UE, która działa w ramach programu Cło 2020 i łączy ekspertów z 11 wschodnich i południowo-wschodnich Krajów Członkowskich. Celem grupy jest wzmocnienie i udoskonalenie współpracy operacyjnej na zewnętrznych granicach UE. Jedenaście krajów działa razem jako zespół i wypracowuje praktyczne i przydatne rozwiązania operacyjne i zarządcze dla granicy lądowej o długości prawie 9 300 km. Krajami członkowskimi są: Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia , Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Węgry. W całym projekcie zaangażowanych jest około 100 osób .

Zdjęcia (5)