W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska uczestniczyła w 5. Forum ds. Cła, Inspekcji i Kwarantanny

08.06.2021

c
  • Wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Magdalena Rzeczkowska 7 czerwca 2021 r. wzięła udział online w 5. Forum ds. Cła, Inspekcji i Kwarantanny.
  • Forum zostało zorganizowane przez Generalną Administrację Celną Chińskiej Republiki Ludowej w ramach współpracy Chin krajami Europy Centralnej i Wschodniej (China CEEC Cooperation).
  • W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele administracji celnych, Ministerstwa Rolnictwa, służb granicznych i fitosanitarnych oraz biznesu.

Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej - część uczestników wzięła osobiście udział w wydarzeniu w Ningbo (Chiny), a część zdalnie. 

Zastępca szefa Chińskiej Administracji Celnej, wiceminister Wang Lingjun zwrócił uwagę, że trwa dziewiąty rok współpracy między Chinami a krajami CEEC, jednak w tym roku nabrała ona innego wymiaru. Odbywa się w specyficznych warunkach, w reżimie obostrzeń spowodowanych pandemią COVID-19, i ma za zadanie odbudowę wymiany handlowej po kryzysie. W takich okoliczności współpraca służb granicznych i krajów partnerskich ma szczególne znaczenie dla zachowania nie tylko bezpieczeństwa wymiany handlowej, ale i utrzymania ułatwień dla legalnego handlu.

Szczególne znaczenie Polski w handlu z Unią Europejską

Podczas otwarcia Forum szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska podkreśliła, że pomimo sytuacji pandemicznej polska gospodarka rozwija się szybko.

Dzięki geograficznemu położeniu Polska odgrywa kluczową rolę w transporcie międzynarodowym - znajduje się na przecięciu korytarzy handlowych Północ-Południe i Wschód- Zachód. Polska zarządza także zewnętrzną lądową granicą Unii Europejskiej. Szczególne znaczenie ma tutaj przejście graniczne w Małaszewiczach, które stanowi celne i kolejowe „wrota do Europy” . Po przekroczeniu tego przejścia Europa jest dostępna dla handlu 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu

– powiedziała szefowa KAS.

Dlatego KAS dokłada wszelkich starań, aby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo wymianie handlowej i obywatelom UE, a z drugiej ułatwić wymianę handlową rzetelnym przedsiębiorstwom. Przykładem mogą być inwestycje, jakie mają miejsce w Małaszewiczach.

Inwestycje w Polsce ułatwią handel z Chinami

Jesteśmy na finiszu działań mających poprawić dostępność przejścia granicznego Terespol-Brześć. Projekt zakłada rozbudowę układu torów o prześwicie 1520 mm na stacji Terespol, popularnie zwanego „Terespol szerokotorowy”. Ma on na celu zwiększyć przepustowość ruchu towarowego

– dodała Magdalena Rzeczkowska.

Szefowa KAS zwróciła także uwagę na coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców rozwojem usług w zakresie przesyłek e-commerce i wykorzystywanie transportu kolejowego w wymianie handlowej z Chinami i innymi krajami azjatyckimi. Rezultatem tego jest budowa centrów logistycznych i magazynów w okolicach Małaszewicz.

Transport koleją z Chin do UE jest dużo krótszy i tańszy niż transport lotniczy. Od dłuższego czasu obserwujemy wzrost zainteresowania transportem kolejowym. Staramy się, aby działania KAS wychodziły naprzeciw oczekiwaniom międzynarodowych przedsiębiorców

– dodała szefowa KAS.

Jako przykład Magdalena Rzeczkowska przedstawiła uczestnikom 2 ważne projekty: „Cyfrowa granica” i „Pojedyncze okno w obrocie towarowym z zagranicą”, które KAS z sukcesem realizuje. Bierze w nich udział coraz więcej uczestników, ponieważ wychodzą naprzeciw wymaganiom biznesu.

Cyfrowa granica to usługa zapewniająca sprawną obsługę klienta na przejściach granicznych z wykorzystaniem mechanizmów automatycznej wymiany danych oraz automatycznej identyfikacji pojazdów i sterowania ruchem.

Pojedyncze okno w obrocie towarowym z zagranicą to usługa, która zapewnia wymianę i ponowne użycie danych między KAS a partnerami i klientami KAS, wraz z koordynacją wspólnych kontroli, co ma podnieść jakość i przyspieszyć obsługę klienta.

O Forum ds. Cła, Inspekcji i Kwarantanny

W ramach forum organizowane są 2 panele dyskusyjne: nt. promocji bezpieczeństwa handlu i odpraw celnych poprzez współpracę celną oraz zwiększenia eksportu produktów rolnych z krajów Europy Centralnej i Wschodniej do Chin.

W wydarzeniu KAS była reprezentowana także przez Przedstawicieli Szefa KAS w Pekinie (stacjonarnie) i w Brukseli (online) oraz przez przedstawicieli Departamentu Organizacji i Współpracy Międzynarodowej KAS.

{"register":{"columns":[]}}