W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Szefa KAS w Płocku

06.07.2020

Przy mikrofonach od prawej: szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska, wicepremier minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W tle funkcjonariusze i radiowozy Służby Celno-Skarbowej.
  • Szefowa KAS odwiedziła Urząd Skarbowy oraz delegaturę Krajowej Informacji Skarbowej w Płocku.
  • Wraz z wicepremierem, ministrem Aktywów Państwowych Jackiem Sasinem i Prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem wzięła też udział w uroczystości włączenia 32 nowych samochodów do floty KAS.

Krajowa Administracja Skarbowa i PKN Orlen wspólnie walczą z szarą strefą.

32 nowoczesne samochody wzmacniają flotę KAS w 16 województwach. Są one wyposażone w system łączności radiowej z funkcją bezprzewodowej transmisji danych. Samochody będą wykorzystywane podczas kontroli na polskich drogach i przyczynią się do dalszego ograniczenia wprowadzania do obrotu nielegalnych paliw w Polsce.

„Dzięki działaniom kontrolnym realizowanym przez Krajową Administrację Skarbową z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i technologii, skutecznie redukujemy szarą strefę i wspieramy uczciwe firmy w obszarze towarów akcyzowych i podatku VAT. Od stycznia do czerwca 2020 r. w rejestrze SENT zarejestrowano ponad 1,8 mln zgłoszeń przewozu. Przeprowadzono blisko 227 tys. kontroli na drodze i ujawniono ponad 2,1 tys. przypadków nieprawidłowości. Nasze działania przekładają się na wzrost sprzedaży u uczciwych dostawców paliw” – powiedziała wiceminister finansów, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Jednym z elementów uszczelniania systemu podatkowego, którego wykorzystanie bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie szarej strefy, szczególnie w obrocie paliwami, jest System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). To skuteczne narzędzie do walki z nieuczciwymi podmiotami, które nielegalnie handlują m.in. paliwami płynnymi i próbują wyłudzać nienależne zwroty VAT. W rejestrze SENT w 2019 r. zostało zarejestrowanych ponad 3 mln 300 tys. zgłoszeń przewozu tzw. towarów wrażliwych. KAS przeprowadziła ponad 500 tys. kontroli i ujawniła ponad 6,5 tys. przypadków nieprawidłowości.

„Motorem wzrostu gospodarczego są przedsiębiorstwa, a zadaniem rządu jest je wspierać, wzmacniać ich pozycję i dbać o to, by miały szansę uczciwie konkurować. Nad tym czuwa także Krajowa Administracja Skarbowa, której celem jest wyrównywanie szans przedsiębiorstw na biznesowy sukces. To instytucja, która reaguje na oczekiwania tych, którzy chcą, by rynek funkcjonował na równych dla wszystkich zasadach wspomniał” – Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

„Wdrożony przez premiera Mateusza Morawieckiego pakiet paliwowy i podjęte przez rząd działania na rzecz walki z szarą strefą przynoszą wymierne efekty finansowe. Po czterech latach obowiązywania przepisów, które z całą siłą uderzyły w nieuczciwych przedsiębiorców, udało się uporządkować rynek paliwowy. Zyskał na tym PKN ORLEN, osiągając wyższe przychody, ale także budżet państwa, do którego dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego trafia więcej podatków z legalnej działalności firm paliwowych” – podkreślił Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wizyta

Szef KAS Magdalena Rzeczkowska spotkała się z pracownikami Urzędu Skarbowego i delegatury Krajowej Informacji Skarbowej w Płocku. Podczas rozmowy z pracownikami szefowa KAS podziękowała pracownikom za dotychczasową pracę i zaangażowanie, szczególnie w czasie COVID-19.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}