W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wspólne działania KAS i CBŚP wymierzone w mafię paliwową

01.07.2019

funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej prowadzą zatrzymanego
  • Kolejnych podejrzanych o działanie w tzw. mafii paliwowej zatrzymali funkcjonariusze KAS i CBŚP.
  • Podejrzani mogli wprowadzić do obrotu nawet 36 milionów litrów oleju smarowego jako napędowego.
  • Dwóm zatrzymanym mężczyznom prokurator postawił zarzut tzw. zbrodni fakturowej.

Proceder polegał na tym, że podejrzani z komponentów kupowanych za granicą produkowali paliwa, które w założeniu miały być wywiezione z Polski. Jednak cały towar pozostawał w kraju, gdzie poprzez fikcyjne firmy go „legalizowano” wystawiając lewe faktury. Wprowadzając towar do obrotu nie opłacano z tego tytułu podatku VAT, akcyzy czy opłaty paliwowej. W konsekwencji podejrzani uzyskali wielomilionowe zyski kosztem budżetu państwa.

Przestępczy mechanizm wykryli funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego. W drugiej połowie czerwca funkcjonariusze KAS oraz CBŚP przeprowadzili ostatnie działania w sprawie. Funkcjonariusze KAS zatrzymali 3 podejrzanych w miejscu zamieszkania. Kolejni podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBŚP. Akcja była realizowana na terenie województw: mazowieckiego, zachodniopomorskiego i lubelskiego. Wszystkie zatrzymane osoby przewieziono do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, pod nadzorem której toczy się śledztwo. 

Dwóm mężczyznom prokurator postawił już zarzuty popełniania przestępstwa tzw. zbrodni fakturowej w związku z wystawieniem 1786 faktur dokumentujących sprzedaż oleju napędowego przez ustaloną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie na kwotę należności ogółem ponad 138 mln zł.

Osoby, którym zarzucono popełnienie przestępstwa zbrodni fakturowej mogą podlegać karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności.

Zdjęcia (2)