W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Za nami 20 spotkań „Dialog z Biznesem”

18.12.2020

Napis Dialog z Biznesem i piktogramy komiksowych chmurek dialogowych.
  • Rynek finansowy, rządowe działania antykryzysowe, finanse publiczne, podatki – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas Dialogu z Biznesem.
  • Pierwsze rozmowy z zainicjowanego przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej cyklu, odbyły się na początku lutego.
  • W sumie w całym 2020 roku zorganizowaliśmy 20 spotkań, w których udział wzięło około 300 przedstawicieli biznesu z różnych branż.

Inicjując Dialog z Biznesem zależało mi na stałym kontakcie z przedsiębiorcami. Na konstruktywnych rozmowach, wymianie doświadczeń i pomysłów na zmiany w prawie, wspólnym wypracowaniu najlepszych dla biznesu rozwiązań. Dialog to przykład zmiany podejścia fiskusa do podatników i otwartości na potrzeby naszych klientów

– podkreśla Tadeusz Kościński.

Na początku roku nie spodziewaliśmy się, jak duże zawirowania spowoduje pandemia COVID-19, jak zmieni nasze codzienne życie, jak wpłynie na prowadzenie działalności gospodarczej czy finanse publiczne. Tym większego znaczenia nabrały nasze stałe spotkania, głównie online, z przedstawicielami firm oraz instytucji i organizacji ich zrzeszających

dodaje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Idea Dialogu z Biznesem

Dialog z biznesem to inicjatywa ministra Tadeusza Kościńskiego, która została uruchomiona w lutym 2020 r. spotkaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych. Od tej pory spotkania z przedsiębiorcami i innymi interesariuszami biznesowymi odbywały się cyklicznie – średnio dwa razy w miesiącu. Brali w nich udział również pozostali przedstawiciele Kierownictwa MF i KAS (wiceministrowie Sarnowski, Rzeczkowska, Patkowski, Chałupa, Nowak, Skuza) oraz departamentów.

Cel był jeden – bezpośrednia rozmowa, wymiana poglądów i opinii z zakresu finansów, regulacji podatkowych, skarbowości czy rządowych działań antykryzysowych. Jako administracja publiczna słuchaliśmy potrzeb firm i rozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed obiema stronami.

W 2021 r. spotkania z cyklu Dialog z Biznesem będą kontynuowane.

300 uczestników

W Dialogu wzięło udział dotychczas ok. 300 osób z różnych sektorów, różnej wielkości, działających lokalnie i centralnie. W spotkaniach brali udział także przedstawiciele samorządów, organizacje zrzeszające przedsiębiorców i pracodawców oraz główni ekonomiści banków, organizacji czy instytucji.

Przedstawiciele MF i KAS rozmawiali m.in. z branżą e-commerce, sektorem bankowym, największymi płatnikami podatku CIT w Polsce, firmami produkcyjnymi, przedstawicielami rynku nowych technologii czy gier komputerowych.

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. rynki finansowe, Estoński CIT, podatkowy pakiet uszczelniający, finanse publiczne po pandemii, monitoring horyzontalny, sytuacja finansowa samorządów.

Przedsiębiorca w centrum uwagi

Spotkania stanowią jeden z przykładów klientocentryczności resortu finansów - w centrum uwagi zostali postawieni obywatele. Dlatego MF i KAS podejmują szereg działań, mających m.in. wzmocnić bezpośredni kontakt z podatnikami i ułatwić załatwianie spraw urzędowych.

{"register":{"columns":[]}}