W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakaz przywozu z Ukrainy produktów rolnych

16.04.2023

granica państwa, granica, zaganica, polska, przejscie graniczne, przejscie, pogranicznik, straż graniczna, znak, ostrzeżenie, uwaga, odprawa, lubelszczyzna, zosin, kolejka, koronawirus, zakaz, zamknięte granice, otwarte granice, wschód, wschodnia ściana, ukraina, granica z ukrainą, przemyt, kontrowa, przewóz, migracja, praca, handel
 • 15 kwietnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.
 • Rozporządzenie wprowadza zakaz przywozu do 30 czerwca br. określonych produktów pochodzących lub przywożonych z terytorium Ukrainy na terytorium Polski (m.in. zboża, cukru, owoców i warzyw).

Zakaz obejmuje produkty rolne wymienione w odpowiednich częściach załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych (…), tj.:

 1. zboża, część I;
 2. cukier, część III;
 3. susz paszowy, część IV;
 4. nasiona, część V;
 5. chmiel, część VI;
 6. len i konopie, część VIII;
 7. owoce i warzywa, część IX;
 8. produkty z przetworzonych owoców i warzyw, część X;
 9. wina, część XII;
 10. wołowina i cielęcina, część XV;
 11. mleko i przetwory mleczne, część XVI;
 12. wieprzowina, część XVII;
 13. baranina i kozina, część XVIII;
 14. jaja, część XIX;
 15. mięso drobiowe, część XX;
 16. alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, część XXI;
 17. produkty pszczele, część XXII;
 18. pozostałe produkty, część XXIV.

Zakazem przywozu objęte są produkty rolne wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii pochodzące lub przywożone z terytorium Ukrainy, w konsekwencji zakazany jest również:

 • przywóz do Polski określonych tym rozporządzeniem towarów pochodzących lub wywożonych z terytorium Ukrainy, również gdy są one przywożone do Polski z innych państw Unii Europejskiej;
 • tranzyt przez terytorium Polski ww. towarów pochodzących lub wywożonych z terytorium Ukrainy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 717)

{"register":{"columns":[]}}