W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymani podejrzani o wyłudzanie podatku VAT

10.09.2019

Policjanci CBŚP z zatrzymaną osobą.
  • Funkcjonariusze KAS i CBŚP uderzyli w grupę, której członkowie podejrzani są o wyłudzenie niemal 7 mln zł nienależnego zwrotu podatku VAT.
  • Zatrzymano 5 osób, w śledztwie występuje łącznie 30 podejrzanych.
  • Działania służb zapobiegły wyłudzeniu blisko 1,5 mln złotych.

Funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzą działania kontrolne w firmach, w ramach śledztwa policjantów z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji i Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Sprawa dotyczy funkcjonowania w latach 2014-2015 zorganizowanej grupy przestępczej.

Śledczy ustalili, że mechanizm przestępczy polegał na obrocie granulatem i blachą złota pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury, na podstawie których składano deklaracje do urzędów skarbowych. Dokumenty te stanowiły podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT.

Podczas akcji na terenie województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego zatrzymano 5 mężczyzn, w wieku od 32 do 54 lat. Przeszukano również miejsca zamieszkania podejrzanych, a następnie zabezpieczono do analizy m.in. sprzęt komputerowy oraz telefony.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach. Dodatkowo dwóm z nich grozi odpowiedzialność za kierowanie tą grupą. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że łączna wartość należności w zakresie podatku od towarów i usług, narażonych na uszczuplenie lub uszczuplonych w wyniku działań podejrzanych wynosi prawie 4,8 ml zł. Łącznie w śledztwie występuje już 30 podejrzanych. Śledczy zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych, w tym pieniądze, udziały w spółkach oraz samochody, o łącznej wartości około 2,3 mln zł.

Tego typu przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Zdjęcia (1)