Zlikwidowana zorganizowana grupa przestępcza nielegalnie produkującą papierosy na śląsku

Maszyny do produkowania papierosów, widoczny pojemnik z papierosami.
  • Funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej zatrzymali 14 osób zajmujących się nielegalną produkcją podrabianych papierosów znanej marki.
  • Zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów i magazyn wyrobów tytoniowych. Zabezpieczyli 5.630.000 sztuk papierosów i prawie 2 tony krajanki tytoniowej.
  • Straty dla budżetu państwa mogły wynieść ponad 6 milionów złotych.

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach i Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w 2018 roku podjęli działania zmierzające do ujawnienia na terenie Śląska nielegalnej fabryki podrabianych papierosów znanej marki. Wytypowali szereg miejsc i prowadzili działania mające na celu ujawnienie osób zajmujących się nielegalnym procederem. Nawiązali również współpracę z policjantami zwalczającymi zorganizowaną przestępczość ekonomiczną z CBŚP z Gdańska.

Na początku lipca 2019 r. funkcjonariusze KAS zatrzymali do kontroli samochód osobowy, w którym ujawnili 600.000 szt. papierosów w paczkach bez polskich znaków akcyzy. Równocześnie funkcjonariusze trzech służb weszli na teren kilku wcześniej ustalonych obiektów na terenie Śląska. Odkryli tam kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania a także magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej. Znaleźli tam również pojazdy, w których znajdowały się maszyny umożliwiające skompletowanie dodatkowej linię produkcyjnej. W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 14 osób w wieku od 24 do 43 lat, w tym dwóch Polaków i dwunastu obywateli Ukrainy. Jeden z zatrzymanych mężczyzn był poszukiwany listem gończym za wcześniejsze przestępstwa. W trakcie zatrzymania mężczyzna próbował zbiec wspinając się na dach nielegalnej fabryki. Funkcjonariusze KAS z grupy realizacyjnej obezwładnili mężczyznę na dachu.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty i zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych. W stosunku do 12 osób prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, które zostały w całości uwzględnione. W stosunku do 2 obywatelek Ukrainy prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości po 5.000 zł.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od 2018 roku, a papierosy były rozprowadzane, jako produkt jednej ze znanych zagranicznych marek. Mogły być wywożone z Polski i rozprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej. Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku VAT i akcyzy mogły wynieść ponad 6 milionów złotych. Funkcjonariusze obecnie szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymanym grożą kary za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, naruszenie prawa własności marki oraz przestępstwa karnoskarbowe.

Zlikwidowana zorganizowana grupa przestępcza nielegalnie produkującą papierosy na śląsku
Zlikwidowana zorganizowana grupa przestępcza nielegalnie produkującą papierosy na śląsku
Zlikwidowana zorganizowana grupa przestępcza nielegalnie produkującą papierosy na śląsku
Zobacz więcej

Navigation Menu

Metrics