W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Program "Profilaktyka 40 PLUS"

07.07.2021

Zdjęcie przedstawia jeden z banerów programu "Profilaktyka 40 PLUS"

Od 1 lipca 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął realizację programu „Profilaktyka 40 PLUS”, będącego odpowiedzią na deficyt zdrowia wśród dorosłych Polaków, wywołany pandemią koronawirusa. W ramach programu każdy Polak, który ukończył 40 lat, dobrowolnie i bezpłatnie wykona jednorazowo pakiet badań diagnostycznych w terminie do 31 grudnia 2021 r. Zawartość pakietu obejmuje od kilku do kilkunastu pomiarów i badań, w zależności od płci ( m.in. morfologia krwi obwodowej, stężenie cholesterolu całkowitego lub kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale). We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znajdują się również: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), ocena miarowości rytmu serca. Pakiet dla mężczyzn obejmuje dodatkowo badanie PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Chcąc skorzystać z programu należy wypełnić elektroniczną ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po uzupełnieniu ankiety zostanie wygenerowane e-skierowanie na wykonanie pakietu badań, który odpowiada płci oraz czynnikom ryzyka zidentyfikowanym na podstawie ankiety. Jeśli osoba nie korzysta z IKP, wówczas może otrzymać wsparcie konsultanta infolinii Domowej Opieki Medycznej. Badania są wykonywane w dowolnym medycznym laboratorium diagnostycznym, które posiada umowę z NFZ na realizację programu.

Materiały

Plakat
NFZ​_plakat​_A4.pdf 5.08MB
Ulotka
MZ​_ulotka​_148x210.pdf 0.62MB

Zdjęcia (2)