Strefa edukacyjna podczas pikniku „Budujemy system odporności społecznej z MDP Surminy”
15.08.2026
15 sierpnia 2026 roku na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Surminach (powiat gołdapski), odbył się piknik „Budujemy system odporności społecznej z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą Surminy”. W ramach spotkania druhowie OSP w Surminach oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi prowadzili działania edukacyjne, prezentacje sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy. Zainteresowani mogli spróbować własnych sił ratując poszkodowanych w sytuacjach zagrożenia (w tym podczas nagłego zatrzymania krążenia). Podczas ww. wydarzenia uczestnicy mogli w praktyce pod okiem strażaków przećwiczyć działania ratujące życie, w tym m.in.:
- prawidłowe wezwanie pomocy,
- prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO),
- bezpieczne użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED),
- opatrywanie ran,
- ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej.
Spotkanie było również doskonałą okazją by dowiedzieć się m.in. jak postępować w sytuacjach kryzysowych, jak przygotować się na zagrożenia, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich (m.in. czujki czadu i dymu oraz plecak ewakuacyjny) oraz porozmawiać o zasadach bezpiecznego zachowania w codziennych sytuacjach.
Podczas pikniku na każdym kroku widać było wielkie zaangażowanie jakim wykazywali się członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Surminach. Młodzi strażacy z ochotą poszerzali swoją wiedzę teoretyczną i zdobywali umiejętności praktyczne, realizując kolejne działania edukacyjne we wszystkich poruszanych obszarach szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Pamiętajmy – wspólnie budujmy bezpieczną przyszłość.
Opracowanie: mł. bryg. Michał Herman
Zdjęcia: asp. sztab. Przemysław Sakowicz/OSP w Surminach