W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

KAMPANIA SPOŁECZNA „BEZPIECZNE WAKACJE 2021” NA TERENIE POWIATU LEŻAJSKIEGO

31.05.2021

Na zdjęciu widzimy logo Państwowej Straży Pożarnej oraz grafikę bawiących się dzieci na plaży.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Leżajsku prowadzi działania profilaktyczno-informacyjne nakierowane na edukowanie mieszkańców powiatu leżajskiego na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i ochrony ludności. Jednym z takich działań jest kampania społeczna „Bezpieczne wakacje”. W ramach tej kampanii prowadzone są pogadanki, szkolenia, pokazy sprzętu i publikowane materiały informacyjne na stronie internetowej komendy www.gov.pl/web/kppsp-lezajsk oraz w gazetach lokalnych. Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjny, przekazujemy kilka podstawowych informacji i porad, skierowanych zwłaszcza do dzieci i młodzieży oraz ich rodziców.

I. Podczas pobytu w lesie i na terenach leśnych należy przestrzegać następujących zasad:

1. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

1) rozniecanie ognia, poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,

2) wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,

3) korzystanie z otwartego ognia.

2. Nie wolno wchodzić na: uprawy leśne o wysokości do 4 m, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków, obszary zagrożone.

3. Należy poruszać się pojazdami silnikowymi, zaprzęgowymi i motorowerami tylko drogami leśnymi, po których ruch jest dozwolony i oznaczony drogowskazami.

 

II. Podczas pobytu nad wodą należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Kąpać się w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratownika wodnego.
 2. Nie kąpać się w miejscach nieznanych i niebezpiecznych (w gliniankach, stawach, żwirowiskach, rzekach), które mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie.
 3. Nie wolno pływać w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, a także na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.).
 4. Przestrzegać regulaminu kąpieliska (biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma ratowników).
 5. Mieć ciągły nadzór nad dziećmi znajdującymi się w wodzie (obecność ratownika nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dzieci).
 6. Nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza oraz przebywać za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu (hipotermią).
 7. Nie pływać w nocy, po zmroku, w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
 8. Nie skakać do wody, gdy skóra jest nagrzana, a także w miejscach nieznanych, gdy nie wiadomo, jaka jest głębokość wody i jak jest ukształtowane dno.
 9. Nie pływać po spożyciu alkoholu, a także na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
 10. Nie wrzucać do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań, itp.
 11. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętać o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz zapięta.

 

III. Podczas pobytu w górach należy przestrzegać następujących zasad:

 1. Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z trasą (długość, czas przejścia itp.) oraz ewentualnymi trudnościami, które mogą wystąpić podczas wędrówki (warunki pogodowe, różnica wysokości, możliwość napotkania dzikich zwierząt).
 2. Zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i obuwie oraz wyposażenie (mapa, kompas, itp.).
 3. Zabrać ze sobą telefon komórkowy (z naładowaną baterią) i wpisanymi numerami alarmowymi (112, 985, 601 100 300) oraz wgraną aplikacją RATUNEK, podręczną apteczkę, leki (stale przyjmowane), żywność i płyny (izotoniki, woda mineralna).
 4. Wychodząc z miejsca noclegu należy poinformować właścicieli (personel) i najbliższe osoby o planowanej trasie wędrówki i godzinie powrotu.
 5. Unikać wędrówek podczas burzy, deszczu i bezpośrednio po nich (śliskie kamienie, wezbrane potoki stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo urazu lub kontuzji).
 6. Podczas burzy i wyładowań atmosferycznych nie używać telefonów komórkowych i nie chować się pod drzewami (może w nie uderzyć piorun, mogą się złamać, itp.).
 7. Wyjść na trasę jak najwcześniej rano, aby zakończyć wędrówkę przez zmrokiem i mieć zapas czasowy na nieprzewidziane sytuacje na szlaku (załamanie pogody, zmęczenie itp.).
 8. Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w górach, a także parkach narodowych, rezerwatach, obszarach chronionego krajobrazu itp. miejscach.

 

W imieniu strażaków i pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Leżajsku życzymy bezpiecznych i udanych wakacji wszystkim mieszkańcom naszego powiatu i osobom wypoczywającym na ziemi leżajskiej.

 

Opracował: st. bryg. Jacek Grzywna, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Leżajsku.