W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

E-dowód

Nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną - wydawane od marca 2019 r. - są narzędziem usprawniającym komunikację obywateli z administracją i podmiotami komercyjnymi. E-dowód to projekt zrealizowany wspólnie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

E-dowód – co to jest?

E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który jest  bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją i podmiotami komercyjnymi. Nowe dowody są zewnętrznie podobne do wydawanych wcześniej dokumentów, wewnątrz  znajduje się jednak  chip, w którego pamięci są  m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie  biometryczne. Chip jest bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego jest możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie włożeniu do czytnika. Nie zmieniły się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: potwierdza  tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód  służy również do uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.


Więcej informacji o e-dowodzie na stronie: https://www.gov.pl/e-dowod.

Materiały

Specyfikacja wymagań dla czytników kart e-dowodu dla urzędów gmin
Specyfikacja​_wymagan​_technicznych​_dla​_czytnika​_kart​_z​_pinpadem​_-​_gminy.pdf 0.19MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
17.10.2019 14:48 Magdalena Jakubiak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Departament Spraw Obywatelskich
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
E-dowód 4.0 27.11.2020 11:08 Karolina Ołtarzewska
E-dowód 3.0 05.06.2020 17:34 Karolina Ołtarzewska
E-dowód 2.0 31.10.2019 12:29 Adam Nowakowski
E-dowód 1.0 17.10.2019 14:48 Magdalena Jakubiak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}