W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ewaluacja

Ewaluacja mid-term Programu „Badania stosowane”, Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG 2014-2021

Celem badania była ocena przebiegu realizacji programu „Badania stosowane” – NMF i MF EOG na lata 2014-2021 z punktu widzenia zapewnienia skutecznej realizacji celów Programu.

Dotychczasowa realizacja Programu "Badania stosowane" wskazuje, że jego zakładane rezultaty w postaci zwiększenia efektywności polskich badań stosowanych oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy zaangażowanymi w Program podmiotami z państw-beneficjentów i państw-darczyńców zostaną osiągnięte. Dzięki Programowi nawiązano kilkadziesiąt partnerstw z podmiotami norweskimi, co sprzyja wzajemnej wymianie wiedzy i doświadczeń. Wspierane projekty są również zorientowane pro-biznesowo i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich rezultaty zostaną wdrożone. Jakkolwiek firmy są obecne w dużej liczbie projektów, tak ich partycypacja finansowa jest umiarkowana. Mimo, że udział w Programie firm nie przekładał się na silne zorientowanie projektów na wyższe poziomy gotowości technologicznej, nie powinno to być oceniane negatywnie. Badania przemysłowe mają znacznie większy potencjał do generowanie zupełnie nowej wiedzy aniżeli prace rozwojowe.

Zainteresowanie poszczególnymi obszarami tematycznymi Programu było bardzo duże, gdyż wnioski złożyli kierownicy projektów z 36 spośród 49 dyscyplin naukowych. Zainteresowanie to jednak w różnym stopniu odpowiadało potencjałowi polskich instytucji naukowych. Najbardziej interesującym obszarem tematycznym Programu był obszar obejmujący energię, transport i klimat, z naciskiem na energię. Obszar ten zainicjował synergię między kilkoma innymi silnie rozwijającymi się obszarami, tj. technologiami cyfrowymi i przemysłowymi, żywnością i zasobami naturalnymi, dobrobytem, zdrowiem i opieką oraz rozwiązaniami w zakresie wychwytywania CO2.

Program przyczynił się głównie do powstania nowych konsorcjów, jednak w skład konsorcjów wchodził co najmniej jeden partner z doświadczeniem z II edycji, co wskazuje na trwałość doświadczenia instytucjonalnego promotorów projektów i partnerów. Natomiast ciągłość zespołów projektowych w III edycji jest słabo widoczna, ponieważ tylko 4% naukowców pracujących w tych zespołach złożyło wnioski w obu edycjach.

Materiały

Ewaluacja Programu „Badania stosowane” - raport końcowy
Ewaluacja​_Programu​_„Badania​_stosowane”​_-​_raport​_końcowy.pdf 6.42MB
{"register":{"columns":[]}}