W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Chelonia

logo FE

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoczęła realizację projektu pn. „Chelonia – Program ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach umowy o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0022/18.

Całkowita wartość Projektu: 7 179 956,58 PLN

Wysokość wkładu Unii Europejskiej: 6 102 963,09 PLN

Celem projektu jest uzyskanie lepszego stanu ochrony żółwia błotnego w województwie wielkopolskim poprzez podjęcie szeregu działań ochronnych mających na celu poprawę warunków siedliskowych, zwiększenie sukcesu lęgowego oraz eliminację najważniejszych zagrożeń dla populacji tego gatunku.

Główne działania będą wykonywane na największym znanym w Wielkopolsce stanowisku żółwia błotnego, które znajduje się w okolicach Leszna. Stanowisko to znane jest od ponad pół wieku i uważane za jedyne miejsce występowania żółwi błotnych na terenie Wielkopolski, w którym dochodzi do ich rozrodu. Docelowo w ramach projektu planowane jest utworzenie rezerwatu przyrody, który zabezpieczy kluczowe siedliska gatunku. W ramach projektu przewiduje się także realizację zadań z zakresu uzupełnienia stanu wiedzy o żółwiu błotnym w Wielkopolsce oraz podjęcie najpilniejszych działań ochronnych na dodatkowych dwóch stanowiskach gatunku - pod Międzychodem oraz pod Rybinem. Szczegółowy monitoring gatunku w granicach województwa umożliwi podjęcie dalszych kroków w celu właściwego zarządzania populacją gatunku w Wielkopolsce.

Kwestia ochrony żółwia błotnego Emys orbicularis (jedynego gatunku żółwia żyjącego naturalnie w Polsce) jest niezwykle ważna, bowiem obecnie jest to gatunek bardzo rzadki, ujęty w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią EN (gatunek bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożony). Żółw błotny objęty jest także ochroną gatunkową ścisłą na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r., poz. 2183), a także wymieniony w Załączniku II i IV Dyrektywy Siedliskowej.

Koordynator Projektu:
Agnieszka Burghardt
Główny specjalista
tel.: +48 61 449 92 52; fax: +48 61 639-64-47
e-mail: agnieszka.burghardt@poznan.rdos.gov.pl

____________________

Jednocześnie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych w projektach współfinansowanych ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, informuje o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych.

Mechanizm ten został opracowany i udostępniony przez Instytucję Zarządzającą i jest narzędziem informatycznym umożliwiającym przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużycia finansowego w szczególności poprzez:

Specjalny adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl

Elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

{"register":{"columns":[]}}