W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

99 lat służby cywilnej w Polsce

17.02.2021

17 lutego 1922 roku Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. Dokładnie dziś mija 99 lat od tego dnia. Z tej okazji przygotowaliśmy film, dzięki któremu mogą Państwo zobaczyć jak wyglądała rzeczywistość administracji blisko 100 lat temu. Zachęcamy, aby zapoznali się Państwo z filmem oraz z listem Szefa Służby Cywilnej.

W tle kolaż dwóch zdjęć - archiwalnego, czarno białego i aktualnego, w kolorze. Czarno-białe zdjęcie to fotografia grupowa, a kolorowe, to zdjęcie z góry urzędników siedzących w krzesłach. Na pierwszym planie logo służby cywilnej i napis "99 lat służby cywilnej w Polsce"

"Pamięć o tamtych czasach i ludziach, którzy wówczas budowali polską administrację publiczną, powinna być starannie pielęgnowana. Stanowi bowiem cenną inspirację dla nas, współczesnych urzędników służących dziś swojej Ojczyźnie – tej samej, choć nie takiej samej, jak ta odrodzona przed stuleciem." - napisał przy tej okazji Szef Służby Cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański.

W filmie wykorzystaliśmy zdjęcia z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Materiały

List Szefa Służby Cywilnej do członków korpusu z okazji 99. rocznicy uchwalenia ustawy o państwowej służbie cywilnej
List Szefa Służby Cywilnej do członków korpusu z okazji 99. rocznicy uchwalenia ustawy o państwowej służbie cywilnej.pdf 0.23MB

Wideo