W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy raport OECD “Government at a Glance 2021”

12.07.2021

9 lipca odbyło się wirtualne spotkanie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pt. „Gotowi na przyszłość: nauka wyciągnięta z kryzysu COVID-19 w celu wzmocnienia demokratycznych rządów". W trakcie tego wydarzenia Elsa Pilichowski dyrektor OECD ds. zarządzania publicznego zaprezentowała raport OECD pn. "Government at a Glance 2021".

Logo OECD. Od lewej rysunek kuli ziemskiej w barwach błękitnych, kontynenty zaznaczone jaśniejszym odcieniem. Dalej w prawo dwa zielono-szare elementy graficzne, przypominające otwarte okładki książek, skierowane grzbietami w prawo. Dalej w prawo napis szarymi literami: OECD.

W spotkaniu uczestniczył nowy sekretarz generalny OECD, Mathias Cormann, który pełni tę funkcję od czerwca br. Rozpoczął on spotkanie wskazując główny cel OECD po pandemii COVID-19, jakim jest wzmocnienie demokracji. Jako środki do tego celu, wymienił:

  • walkę z dezinformacją,
  • wspieranie odbudowy sprzyjającej włączeniu społecznemu,
  • wzmacnianie zdolności państw do radzenia sobie z aktualnym zagrożeniami, takimi jak wyzwania związane z klimatem, rozwarstwienie społeczne, itp.

Sekretarz Generalny podkreślił, że raport „Government at a Glance” stanowi doskonały punkt wyjścia do osiągnięcia ww. celu, jako cenne źródło wskazówek i rekomendacji.

Raport „Government at a Glance” to flagowy dokument OECD, który ukazuje się co dwa lata od 2009 roku. Przygotowuje go Komitet OECD ds. Zarządzania Publicznego.  Stanowi on kompleksowy zestaw szczegółowych danych, porównywalnych na poziomie międzynarodowym, na temat zasobów, działań i wyników rządów w krajach OECD i poza nią. Tegoroczna edycja koncentruje się szczególnie na tym, jak rządy w krajach OECD zareagowały na kryzys COVID-19.

Zachęcamy do lektury raportu, który jest dostępny w jęz. angielskim bezpośrednio na stronie OECD.

W spotkaniu wziął udział Witold Stelmaski, główny specjalista w Departamencie Służby Cywilnej KPRM.