W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef Służby Cywilnej na sesji ministerialnej Komitetu Zarządzania Publicznego OECD

23.11.2022

18 listopada ministrowie i wysocy urzędnicy z 38 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. The Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD), Unii Europejskiej oraz krajów kandydujących do OECD spotkali się Luksemburgu na konferencji ministerialnej OECD poświęconej zarządzaniu publicznemu. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Budowanie zaufania i wzmacnianie demokracji". Jego uczestnicy rozmawiali o wyzwaniach stojących obecnie przed państwami demokratycznymi oraz działaniach, które trzeba podjąć, aby im sprostać. Polskę reprezentował na spotkaniu Dobrosław Dowiat-Urbański, szef służby cywilnej.

Uczestnicy sesji ministerialnej Komitetu Zarządzania Publicznego OECD, Luksemburg, 18 listopada 2022 r. - zdjęcie grupowe

O czym dyskutowali delegaci?

Ministrowie omówili pięć kluczowych dla demokracji wyzwań dotyczących zarządzania oraz związane z nimi działania:

  • zwalczanie dezinformacji;
  • zapewnienie reprezentacji, uczestnictwa i otwartości w życiu publicznym;
  • przyjęcie globalnej odpowiedzialności rządu i budowanie odporności na wpływy zagraniczne;
  • "zielone rządzenie", czyli zdolność demokracji do reagowania na zmiany klimatu i inne wyzwania środowiskowe;
  • przekształcanie zarządzania publicznego na rzecz demokracji cyfrowej.

Deklaracja ministerialna

Delegaci przyjęli deklarację końcową pt. „Budowanie zaufania i wzmacnianie demokracji”, która obejmuje ww. tematy. Dokument określa kierunki przyszłych działań Komitetu Zarządzania Publicznego OECD (PGC OECD). Treść dokumentu dostępna jest na stronie OECD.

W deklaracji znalazło się też potępienie nieuzasadnionej, niesprowokowanej i nielegalnej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, jako rażącego naruszenia prawa międzynarodowego, które wstrząsa podstawami ładu międzynarodowego.

Co to jest sesja ministerialna PGC?

Sesje ministerialne to najważniejsze spotkania w ramach PGC OECD. Ich celem jest ustalenie kierunku prac Komitetu na kolejne lata. Spotkania na szczeblu ministrów odbywały się co pięć lat (poprzednio w Helsinkach w 2015 r., wcześniej w Wenecji w 2010 r.). Pandemia COVID-19 zaburzyła jednak ich regularność, w związku z czym kolejne spotkanie odbyło się dopiero w tym roku.

Globalne Forum OECD

Posiedzenie ministerialne zostało poprzedzone 17 listopada Globalnym Forum OECD na temat budowania zaufania i wzmacniania demokracji. Forum zgromadziło ponad 800 zainteresowanych uczestników z rządu, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, mediów i środowisk akademickich z ponad 60 krajów. Omawiali oni najważniejsze wyzwania i problemy demokracji w XXI wieku oraz możliwości znalezienia ich skutecznego rozwiązania. 

W obu wydarzeniach – spotkaniu ministerialnym i Globalnym Forum OECD – wzięli udział także przedstawiciele Departamentu Służby Cywilnej KPRM: zastępca dyrektora DSC Sylwia Ojdym oraz delegat Szefa Służby Cywilnej do PGC OECD Witold Stelmaski.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}