W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamówienia publiczne w reakcji na COVID-19: Lekcje i doświadczenia z krajów członkowskich OECD – relacja z webinarium

05.06.2020

4 czerwca odbyło się webinarium poświęcone zamówieniom publicznym w czasie kryzysu związanego z COVID-19. Jego celem był przegląd strategii i środków podjętych przez kraje OECD w odpowiedzi na pilne potrzeby ich obywateli w pierwszej fazie kryzysu. Poprowadziła je Erika Bozzay z Wydziału Infrastruktury i Zamówień Publicznych OECD.

Logo OECD Webinar Series - plansza z napisem, a w jej tle globus w maseczce

Główną prelegentką, inicjującą dyskusję panelistów, była przedstawicielką Komisji Europejskiej – dyrektor Marzena Rogalska z Dyrekcji ds. Jednolitego Rynku Administracji Publicznej (DG GROW). Przedstawiła ona inicjatywy podejmowane przez KE w związku z kryzysem.

Uczestnicy dyskusji podkreślali, że obecnie dla wyjścia z kryzysu najważniejsza jest współpraca między państwami. Złym rozwiązaniem byłby powrót do protekcjonizmu gospodarczego.

Zgodnie z wynikiem ankiety przeprowadzonej w trakcie spotkania, w której wzięło udział około 500 osób:

  • największym wyzwaniem podczas kryzysu są zakłócenia w łańcuchach dostaw (takiej odpowiedzi udzieliło 78% uczestników).
  • najważniejszym działaniem, jakie powinny podjąć rządy na przyszłość w kwestii zamówień publicznych, to ulepszenie rozwiązań cyfrowych w procesie ich udzielania (54% odpowiedzi).

Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji ze spotkania dostępnej na stronie OECD.