W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak korzystać z wykazu

Jak pobierać informacje z wykazu

Aby pobrać informacje z wykazu możesz:

 1. skorzystać z wyszukiwarki Wykazu podatników VAT
 • wybierz jeden z parametrów: NIP, REGON, numer rachunku bankowego lub fragment nazwy,
 • wybierz dzień, na który mają być wyświetlone informacje o podatniku,
 • po naciśnięciu przycisku „Szukaj” otrzymasz informacje z wykazu. Możesz je zapisać w postaci pliku pdf, który będzie posiadać unikalny identyfikator potwierdzający wykonanie twojego zapytania.

Ważne

W przypadku wyszukiwania po fragmencie nazwy, jeśli więcej niż jeden podatnik będzie spełniać kryteria wyszukiwania, wyświetli się lista podatników. Wskaż tego podatnika, którego dane chcesz zobaczyć.

2. skorzystać z interfejsu programistycznego (API) (zobacz opis techniczny łączenia się do API)

API oferuje dwie metody odpytywania o dane z wykazu:

 • metodę pełną „search”:

aby z niej skorzystać wybierz jeden z parametrów: NIP, fragment nazwy, REGON lub numer rachunku bankowego oraz dzień, na jaki mają być wyświetlone informacje o podmiocie. Uzyskasz cały zakres danych z wykazu o podatnikach, o których pytasz oraz unikalny identyfikator – klucz elektroniczny, który jest potwierdzeniem wykonania zapytania (będzie zawierać identyfikator podatnika, o którego pytałeś, dzień, na który były wyświetlone informacje oraz datę twojego zapytania).

 • metodę uproszczoną „check”:

która połączy cię się z bazą wykazu po wprowadzeniu parametrów zapytania:

 • NIP lub REGON
 • numer rachunku bankowego
 • dzień, na jaki ma być udzielona odpowiedź.

W odpowiedzi API zwróci następujące informacje:

 • TAK lub NIE – informacje, które oznaczają, że dany rachunek jest przypisany (lub nie jest) do wyspecyfikowanego numeru podmiotu (w dniu DATA),
 • elektroniczny klucz, który potwierdza wykonanie zapytania (będzie zawierał: identyfikator podmiotu o który pytałeś, dzień, na który były wyświetlone informacje oraz datę twojego zapytania).

Ważne

Korzystanie z API będzie limitowane. Możesz złożyć 10 zapytań o maksymalnie 30 podatników jednocześnie. Po wyczerpaniu tego limitu dostęp do API będzie zablokowany do godziny 0:00.

Udostępniony 1 września 2019 r. produkcyjny interfejs programistyczny API z przyczyn technicznych pozwala na zapytanie o 1 podmiot. Możliwość złożenia 10 zapytań o 30 podmiotów jednocześnie będzie udostępniona w najszybszym możliwym terminie, nie później niż do 6 września 2019 r.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
06.02.2019 11:03 Michał Modzelewski
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Departament Poboru Podatków
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Jak korzystać z wykazu 3.0 03.09.2019 15:10 Michał Dziwota
Jak korzystać z wykazu 2.0 01.09.2019 00:00 Michał Dziwota
Jak przeszukiwać wykazy 1.0 06.02.2019 11:03 Michał Modzelewski

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP