W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontynuacja wsparcia dla osób uciekających do Polski z terenu Ukrainy III osi PO WER - Komunikat dla Beneficjentów

29.04.2022

power

Szanowni Państwo – Beneficjenci projektów w ramach konkursów PO WER,

trwająca od 24 lutego br. wojna na terytorium Ukrainy powoduje konieczność nieustannego i kompleksowego udzielania pomocy osobom uciekającym z obszarów objętych konfliktem. Wsparcie dla osób uciekających do Polski z terenu Ukrainy w związku z atakiem Federacji Rosyjskiej zostanie uruchomione także w projektach realizowanych w ramach III Osi Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

W związku z tym wskazujemy, że projekty Beneficjentów III Osi PO WER mogą być odpowiednio rozbudowane o pozostające w spójności z celami projektu zadania i działania skierowane do osób uciekających z Ukrainy i sfinansowane z dodatkowych środków, które Instytucja Zarządzająca PO WER przeznaczyła na ten cel lub/i z powstałych w projektach oszczędności.

W porównaniu do innych Osi priorytetowych, zakres i rozmiar możliwej do udzielenia pomocy w ramach projektów Osi III jest największy. Dodatkowe środki, możliwe do wykorzystania w celu zwiększenia wartości realizowanych umów na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy, przyznane dla NCBR wynoszą łącznie 190,5 mln zł. Do wykorzystania pozostają również ewentualne oszczędności w realizowanych projektach, które mogą zostać przeznaczone na nowe zadania skierowane do obywateli Ukrainy.

Dlatego przed Instytucją Pośredniczącą i Beneficjentami projektów III Osi POWER postawione zostało duże, wspólne wyzwanie i ogromna odpowiedzialność w niesieniu pomocy obywatelom Ukrainy w obszarze szkolnictwa wyższego.

Do NCBR wpływają wstępne propozycje, ale przede wszystkim pytania i wątpliwości dotyczące grupy docelowej i możliwości poszerzenia zakresu i form wsparcia, działań ukierunkowanych na wsparcie obywateli Ukrainy. Poruszane kwestie dotycząy również ryzyka nieosiągnięcia wskaźników.

Chcąc rozwiać wątpliwości oraz zainspirować i zaktywizować Beneficjentów do wprowadzenia zmian w projektach dotyczących wsparcia obywateli Ukrainy, przygotowaliśmy:

  1. Informacje w kluczowych kwestiach dotyczących działań projektowych dla obywateli Ukrainy.
  2. Zestawienie działań projektowych dla obywateli Ukrainy (stanowiące Załącznik nr 1).
  3. Formularz zmian działań projektowych dla obywateli Ukrainy (stanowiący Załącznik nr 2).

co ma na celu jak najszybsze uruchomienie realnych działań projektach PO WER dla obywateli Ukrainy i sprawne formalne przeprocedowanie proponowanych zmian w projektach.

Ad. 1 Informacje w kluczowych kwestiach dotyczących działań projektowych dla obywateli Ukrainy

  • Grupa docelowa – działania mogą zostać skierowane do obywateli Ukrainy, w zależności od rodzaju konkursu:
    • osoby uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym: studenci, doktoranci;
    • osoby uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym: kadra dydaktyczna, kierownicza, administracyjna uczelni;
    • społeczność pozaakademicka (np. o dzieci, rodzice, opiekunowie, osoby starsze, osoby nieobjęte szkolnictwem wyższym).
  • Status studenta/doktoranta/pracownika - zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 ostatecznymi odbiorcami wsparcia są m.in. osoby uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym, z uwzględnieniem kryterium grupy docelowej określonym w regulaminie konkursu. W przypadku, kiedy grupą docelową są studenci/doktoranci, mogą to być zarówno studenci/doktoranci uczelni ukraińskich, którzy podjęli studia na uczelni Beneficjenta, jak również studenci/doktoranci uczelni ukraińskich, mający na uczelni Beneficjenta np. jedynie status słuchacza. Podobnie w przypadku kadry/pracowników - mogą to być zarówno pracownicy uczelni ukraińskich zatrudnieni na uczelni Beneficjenta, jak również pracownicy uczelni ukraińskich współpracujący z uczelnią Beneficjenta.

W przypadku, kiedy kryterium dostępu w regulaminie konkursu określało grupą docelową jako studenta/doktoranta/pracownika danej uczelni, w celu objęcia wsparciem obywatela Ukrainy spoza uczelni Beneficjenta, konieczne będzie zastosowanie odstępstwa od kryterium dostępu.

  • Warunek udziału w projekcie obywatela Ukrainy – wsparcie w projekcie mogą uzyskać obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli terytorium Polski po 24 lutego br.
  • Dane uczestnika - warunkiem objęcia wsparciem w projekcie obywatela Ukrainy jest posiadanie numeru PESEL. W przypadku braku należy okazać dokument potwierdzający wystąpienie o jego nadanie, a w następstwie dostarczenie numeru PESEL, który jest niezbędny przy wypełnianiu formularza monitorowania uczestników w systemie SL2014.
  • Ścieżka wsparcia – wprowadzenie działań projektowych ze wsparciem dla obywateli Ukrainy będzie wiązało się z wprowadzeniem do wniosku o dofinansowanie dwóch obligatoryjnych wskaźników produktu:
    • wskaźnik finansowy: wartość wydatków kwalifikowalnych przeznaczonych na działania mające na celu łagodzenie kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie,
    • wskaźnik wspólny: liczba migrantów, osób obcego pochodzenia, mniejszości (w tym społeczności zmarginalizowane takie jak Romowie), objętych wsparciem w programie.

Warunkiem wykazania ww. wskaźnika będzie sam fakt objęcia obywateli Ukrainy wsparciem w projekcie (rozpoczęcie udziału w pierwszej formie wsparcia) niezależnie od zrealizowania pełnej ścieżki wsparcia, również w sytuacji skorzystania jedynie z części zaplanowanych w projekcie form wsparcia.

Jednocześnie nie należy uwzględniać obywateli Ukrainy w dotychczasowych wskaźnikach produktu/rezultatu, określonych w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie.

Obywatele Ukrainy mają możliwość dołączenia do projektu w każdym momencie, ad hoc, i udział w poszczególnych działaniach projektowych bez konieczności przejścia całej ścieżki wsparcia (obywatele Ukrainy nie są uwzględnieni w żadnym wskaźniku rezultatu), np. udział w programie kształcenia poprzez włączenie w program kształcenia i/lub elementy programu kształcenia, kontynuację nauki w ramach programu kształcenia, udział w pojedynczych zajęciach, wykładach bez konieczności przejścia całej ścieżki wsparcia.

Ad. 2 Zestawienie działań projektowych dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z form wsparcia wpisujących się w cel konkursu i założenia projektu zdefiniowane we wniosku o dofinansowanie. W zależności od rodzaju konkursu, działania projektowe mogą być kierowane do różnych grup docelowych i obejmować różne formy wsparcia. W celu usystematyzowania możliwych do wdrożenia dokonaliśmy przeglądu i skatalogowania potencjalnych działań możliwych do realizacji wraz z przypisaniem ich do poszczególnych konkursów.

W zestawieniu tym znajduje się proponowany katalog działań projektowych w rozbiciu na poszczególne konkursy, grupy docelowe i typy działań.

Przedmiotowy katalog jest katalogiem otwartym, ma charakter poglądowy i wszelkie inne pomysły działań będą z otwartością oceniane przez IP. 

Każdorazowo, wprowadzając działania projektowe dla obywateli Ukrainy Beneficjent powinien kierować się zapisami dotyczącymi regulaminu konkursu, w szczególności ogólnego celu konkursu, kryteriów konkursowych z uwzględnieniem możliwości zastosowania odstępstw od kryteriów.

Ad. 3. Formularz zmian działań projektowych dla obywateli Ukrainy

W celu wsparcia i przyspieszenia procesu oceny zgłaszanych przez Beneficjentów zmian, przygotowaliśmy odrębny, uproszczony formularz zmian działań projektowych dla obywateli Ukrainy. Zmiany należy zgłaszać wyłącznie na załączonym formularzu poprzez korespondencję w systemie SL2014 zatytułowaną „Pomoc Ukrainie w ramach projektów PO WER”.

Wszelkie pytania powinny być kierowanie do NCBR również za pośrednictwem korespondencji w systemie SL2014 zatytułowanej jak wyżej, co pozwoli nam na priorytetowe podjęcie odpowiednich działań zmierzających do zmaterializowania proponowanego wsparcia.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz ponosząc odpowiedzialność za wydatkowanie dodatkowych środków przyznanych na wsparcie obywateli Ukrainy, podkreślamy konieczność dokonania pilnego przeglądu realizowanych projektów. Aby działania realizowane w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy przyniosły pożądany efekt, należy je wdrożyć jak najszybciej, dlatego istotne jest niezwłoczne przesłanie formularza zmian.

Jedynie przy wyraźnym zaangażowaniu Beneficjentów w zaplanowanie i wdrożenie zmian w projektach, możliwe będzie optymalne wykorzystanie środków w odpowiedzi na aktualną sytuację.

Pragniemy podkreślić, że temat związany ze wsparciem obywateli Ukrainy w obliczu konfliktu zbrojnego jest w chwili obecnej działaniem priorytetowym dla NCBR.

Powyższa informacja została przekazana wszystkim Beneficjentom realizowanych projektów III Osi PO WER, m.in. poprzez korespondencję SL2014.

Materiały

Zestawienie działań dla obywateli Ukrainy
Zal​_nr​_1​_Zestawienie​_działań​_dla​_obywateli​_Ukrainy.xlsx 0.02MB
Formularz zmian działań projektowych dla obywateli Ukrainy
Zal​_nr​_2​_​_Formularz​_zmian​_działań​_projektowych​_dla​_obywateli​_Ukrainy.docx 0.06MB
{"register":{"columns":[]}}