W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NEON II

Status Status: Rozstrzygnięty

Wspólne Przedsięwzięcie NCBR i PKN ORLEN polegające na  wsparciu badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu rafineryjno - petrochemicznego

Cel główny  realizowany jest  poprzez następujące cele szczegółowe:

  1. Opracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych służących osiągnięciu redukcji emisji CO2 i w konsekwencji neutralności emisyjnej;
  2. Rozwój rozwiązań i technologii związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem biomasy;
  3. Rozwój technologii związanych z gospodarką w obiegu zamkniętym;
  4. Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji i w konsekwencji cyfryzacja procesów.

Konkurs II dotyczy celu szczegółowego wskazanego w pkt 4 - Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji i w konsekwencji cyfryzacja procesów.

  • Do konkursu mogą przystąpić jednostki naukowe, przedsiębiorstwa jak również ich konsorcja.

  • Dofinansowanie NCBR i środki finansowe przekazywane przez PKN ORLEN można przeznaczyć na realizację badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych.

  • II konkurs w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia NEON obejmuje zagadnienie badawcze – Innowacyjne systemy monitoringu korozji oraz działania obniżające jej negatywny wpływ na instalacje produkcyjne. Zagadnienie obejmuje następujące tematy:

    1.1. Aplikacja do monitorowania i predykcji korozji na instalacjach przemysłowych branży rafineryjno-petrochemicznej zawierająca moduły machine learning.

    1.2. Innowacyjne urządzenie/system do monitorowania czynników korozjogennych w strumieniach węglowodorowych oraz wodnych w czasie rzeczywistym (online), w tym zawartości związków i pierwiastków wpływających na przyspieszenie korozji oraz detekcja – wraz z lokalizacją w obrębie instalacji – i monitoring szybkości różnych rodzajów korozji (równomiernej, wżerowej, naprężeniowej, wodorowej, podosadowej, siarczkowej oraz spowodowanej przez kwasy naftenowe).

    1.3.Telemetryczny system centralnego nadzoru nad prawidłowością funkcjonowania ochrony katodowej zbiorników podziemnych wraz z mapą interaktywną zdarzeń awaryjnych.

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • PKN ORLEN

  • Budżet konkursu wynosi 8  mln zł.

  • Maksymalna wartość finansowania w konkursie (dofinasowanie NCBR + środki finansowe  płatne przez PKN ORLEN) wynosi 8 mln zł.

    Poziom dofinansowania na realizację prac w projekcie dla jednostek naukowych wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych, natomiast dla przedsiębiorstw zgodnie z pomocą publiczną.

    • Data ogłoszenia konkursu: 22.12.2022 r.
    • Rozpoczęcie naboru wniosków:  27 stycznia 2023 r.
    • Zakończenie naboru wniosków: 31 marca 2023 r., do godz. 16:15
    • Wyniki konkursu: Czas od zakończenia naboru wniosków do dnia publikacji list projektów wybranych i niewybranych do dofinansowania to maksymalnie 6 miesięcy.
  • Wnioskodawcy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego LSI. Link do systemu będzie aktywny od 27 stycznia 2023 r.

  • Ocena projektów składa się z dwóch etapów: oceny formalnej i merytorycznej.

    Ocena formalna przeprowadzana jest przez pracowników NCBR, na podstawie informacji zawartych we wniosku oraz wyjaśnień udzielonych przez wnioskodawcę. W ramach oceny formalnej weryfikowane jest spełnienie przez wniosek czterech kryteriów oceny formalnej. W przypadku wniosków spełniających wszystkie kryteria oceny formalnej przeprowadzana jest ocena merytoryczna

  • Pytania Q&A Neon II  6.02.2023r.

     

    1. Czy rzecznik patentowy może być rzecznikiem wewnętrznym, zatrudnionym w jednostce naukowej? Chodzi mi o załącznik do wniosku podpisaną przez rzecznika opinię o czystości patentowej...

    Odp.: Tak, rzecznik patentowy może być rzecznikiem wewnętrznym, zatrudnionym u Wnioskodawcy. Istotne jest, żeby badanie zostało wykonane i podpisane przez rzecznika patentowego, czyli osobę, która ma uprawnienia i kompetencje do jego wykonania.

    1. Czy załącznik dot. stanu techniki, który ma być podpisany przez Rzecznika Patentowego jest obowiązkowy do złożenia ?

    Odp.: Tak, oświadczenie dotyczące badania stanu techniki pod kątem czystości patentowej, podpisane przez rzecznika patentowego, powinno zostać załączone do składanego wniosku o dofinansowanie. Pełna wersja raportu z badania powinna zostać udostępniona przez Wnioskodawcę do wglądu niezwłocznie po otrzymaniu powiadomienia o terminie spotkania panelowego, nie później jednak niż na spotkaniu panelowym.

    1. Kwestia licencji, pojawia się tam okres 20-letniego okresu wypowiedzenia jak to interpretować?  Kwestia praw np. do stosowania do opracowanych algorytmów (mogą one być stosowane w rożnych zastosowaniach nie tylko w rozwiązaniach petrochemicznych , które wypracuje firma). Czy firma może je swobodnie stosować w swojej działalności poza projektem NEON II opracowanych programów/algorytmów.

    Odp.: 20-letni okres wypowiedzenia został wprowadzony w § 11 Umowy o realizację Projektu, regulującym zasady korzystania z Innych Rozwiązań (czyli takich rozwiązań, do których pełne prawa przysługują wyłącznie wykonawcy, w szczególności wynalazki i know-how) w sytuacji, gdy dla korzystania przez PKN ORLEN z Rezultatu Projektu koniecznym będzie również korzystanie z Innych Rozwiązań. W związku z powyższym, 20-letni okres wypowiedzenia ma zapewnić, że PKN ORLEN – jako drugi współuprawniony do Rezultatu Projektu – będzie mógł korzystać z Rezultatu Projektu w pełnym zakresie i bez zakłóceń.

    Opracowane programy/algorytmy, które zostały opracowane przez Wnioskodawcę poza projektem NEON II, pozostają własnością Wnioskodawcy. W sytuacji, gdy Wnioskodawca wykorzystuje wcześniejsze rozwiązania do realizacji Projektu w taki sposób, że dla korzystania z Rezultatu Projektu koniecznym jest również korzystanie z wcześniejszych rozwiązań należących do Wnioskodawcy, to – na podstawie § 11 Umowy o realizację Projektu, Wnioskodawca udzieli PKN ORLEN niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji do korzystania z wcześniejszych rozwiązań. Wnioskodawca nie przenosi zatem praw do Innych Rozwiązań na rzecz PKN ORLEN, a jedynie udziela niewyłącznej licencji, co oznacza, że uprawnionym do Innych Rozwiązań nadal pozostaje wyłącznie Wnioskodawca i może on udzielać dalszych licencji.

    1. Czy beneficjent jest zobligowany do przekazania autorskich praw majątkowych do rezultatów prac (na warunkach rynkowych i na bazie odrębnej umowy), czy też dopuszczalne jest jedynie udzielenie licencji?

    Odp.: Zgodnie z § 9 Umowy o realizację Projektu, prawa do Rezultatu Projektu (zdefiniowanego jako efekty prac wytworzone w ramach Projektu, w tym również efekty prac wytworzone w ramach poszczególnych faz Projektu), w tym również prawa autorskie, będą przysługiwać wspólnie wykonawcy z jednej strony oraz PKN ORLEN z drugiej strony w częściach odpowiadających ich udziałowi finansowemu w całkowitej kwocie kosztów kwalifikowalnych realizowanego Projektu.

    W związku z powyższym, wykonawca nie będzie przenosił praw autorskich do Rezultatu Projektu na PKN ORLEN, gdyż wspólność praw powstaje z chwilą wytworzenia Rezultatu Projektu i bez konieczności zawierania przez strony dodatkowych umów w tym zakresie.

    1. Czy beneficjent jest zobligowany do przekazania autorskich praw majątkowych do rezultatów prac (na warunkach rynkowych i na bazie odrębnej umowy), czy też dopuszczalne jest jedynie udzielenie licencji?

    Odp.: Jak w pytaniu nr. 4.

    1. Kwestia weksla na wysokość 100% KWOTY DOFINANSOWANIA. Czy lider przemysłowy musi deklarować takie zabezpieczenie za jednostkę naukową? Dlaczego jest taki długi okres zabezpieczenia - 5 lat?   

    Odp.: Tak, lider projektu przedstawia zabezpieczenie w wysokości 100% kwoty dofinansowania. Długość okresu zabezpieczenia wskazana została w umowie zgodnie z przyjętymi w Centrum regulacjami. 5-letni okres zabezpieczenia obejmuje 4 lata realizacji Projektu oraz okres do zatwierdzenia przez NCBR raportu końcowego. Zabezpieczenie 100 % kwoty dofinansowania jest standardem zarówno PKN ORLEN jak tez NCBR.

    1. Umowa B2B dla programistów? Bardzo częsta forma zatrudnienia. Czy to również się kwalifikuje?

    Odp.: Tak umowy B2B mogą być kwalifikowane w ramach projektu. Wynagrodzenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą zatrudnione do realizacji projektu są kwalifikowane w ramach kat. E.

    1. Dlaczego nie uruchomiono żadnego projektu dla BIOMASy?

    Odp.: Finalnie w systemie złożonych zostało 6 wniosków. Jeden z nich został zdyskwalifikowany ze względów formalnych. Pozostałe nie spełniły wymagań merytorycznych.

    1. A jakim podpisem podpisać ten załącznik? Może być skan dokumentu czy musi być podpisany elektronicznie?

    Odp.: Jeśli chodzi o oświadczenie o przeprowadzeniu badania stanu techniki pod kątem czystości patentowej podpisane przez Rzecznika Patentowego w przypadku posiadania dokumentu podpisanego odręcznie należy załączyć skan dokumentu potwierdzony za zgodność z oryginałem kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez Wnioskodawcę albo dokument PDF podpisany przez Rzecznika kwalifikowanym podpisem elektronicznym

    1. Wspomniane wykorzystanie licencji firm trzecich. Rozumiem, że licencja wówczas musi być udzielona ale na warunkach określonych przez tego licencjodawcę? Ponieważ to nie beneficjent jest licencjodawcą.

    Odp.: W związku z realizacją Projektu wykonawca może wykorzystać rozwiązania, do których pełne prawa przysługują wyłącznie wykonawcy, w szczególności wynalazki i know-how. Wykonawca – w związku z realizacją Projektu – nie może wykorzystywać rozwiązań, utworów lub know-how, w stosunku do których uprawnionym lub współuprawnionym jest osoba trzecia. W przypadku gdy wykorzystanie takich rozwiązań okaże się konieczne, wykonawca zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie PKN ORLEN poprzez dokładne wskazanie tych rozwiązań, utworów lub know-how i przyczyn konieczności ich zastosowania. Wykonawca nie może wykorzystać tych rozwiązań, utworów lub know-how bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody PKN ORLEN oraz uzyskania praw do tych rozwiązań, utworów lub know-how pozwalających na udzielenie na rzecz PKN ORLEN licencji zgodnych z § 11 Umowy o realizację Projektu. Wykonawca z chwilą wytworzenia Rezultatu Projektu udzieli na rzecz PKN ORLEN licencji zgodnych z postanowieniami § 11 Umowy o realizację Projektu.

    1. Jaki jest zakres tematyczny konkursu?

    Odp.: Zakres tematyczny został określony w załączniku nr 3 do Regulaminu Konkursu. Pełna dokumentacja konkursu, łącznie z zakresem merytorycznym dostępna jest pod linkiem https://www.gov.pl/web/ncbr/neon-ii

    1. Czy w ramiach redukcji CO2 chodzą też tematy związane z energią jądrową?

    Odp.: W kategorii Dekarbonizacja nie przewidujemy zagadnień związanych z energia jądrową.

    1. Czy zgodne z pzp jest zatrudnienie konkretnego, wyznaczonego przez PKN Orlen rzeczoznawcy? Przepis umowny w umowie dofinansowania

    Odp.: Jak stwierdza zapis w umowie PKN ORLEN nie dyktuje wyboru konkretnego rzeczoznawcy tylko przedstawia 3 propozycje uznanych rzeczoznawców do wyboru z udziałem Wykonawcy.

    „W razie podniesienia przez Wykonawcę wątpliwości co do rynkowego poziomu tak określonej wartości jego udziału, cena rynkowa ww. praw określona zostanie w wyniku wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę z zakresu wyceny wartości praw własności intelektualnej, posiadającego udokumentowane doświadczenie w zakresie wyceny praw własności intelektualnej w sektorze petrochemicznym lub chemicznym według metody wyceny przez niego przyjętej. Wyboru eksperta dokonają PKN ORLEN i Wykonawca spośród co najmniej trzech podmiotów zaproponowanych przez PKN ORLEN, które spełniają wymóg doświadczenia określony w zdaniu powyżej.”

     

    Pytania Q&A Neon II  15.02.2023r.

    1.Czy dane do Excela są pobierane z jednej bazy danych czy z kilku?

    Z jednej bazy, tj. z historiana AVEVA PI.

     

    2.Wiele prac w szczególności na etapie prac rozwojowych wymaga testowania składowych prototypu w warunkach rzeczywistych. Czy PKN Orlen przewiduje udostepnienie fragmentu instalacji do prowadzenia eksperymentalnych prac rozwojowych? Jeśli nie, czy dopuszcza aby Wnioskodawcy testowali prototyp na innej instalacji nie należącej do PKN?

    PKN ORLEN nie udostępni fragmentu instalacji do przeprowadzenia eksperymentu. Jest możliwość testowania prototypu na innej instalacji poza PKN ORLEN. Proponuje się wykonanie testów w laboratorium , w środowisku symulującym strumienie przemysłowe np. odpowiednie napowietrzenie, pH itp.


    3.Temat 2- Wspomnieliście Państwo, że rozwiązania muszą posiadać certyfikacje, jednak w ramach konkursu nie przewidziano prac przedwdrożeniowych. Kto będzie przeprowadzać te certyfikacje, jeśli w konkursie nie przewidziano takiej możliwości.

    W ramach konkursu oczekiwane jest opracowanie prototypu urządzenia, które musi spełniać standardy PKN ORLEN w tym również w zakresie certyfikacji Ex. Taką certyfikację mogą przeprowadzić instytuty badawcze. Bardzo ważne są uzgodnienia techniczne z PKN ORLEN przy określeniu kryteriów w zakresie dopuszczenia do pracy w atmosferze wybuchowej.

     

    4. Temat 3 - Jaki standard komunikacji ze światem zewnętrznym mają aktualne pracujące systemy ochrony katodowej ? Ile pomiarów analogowych i jakiego typu (mV,A itp.) są realizowane per stacja/zbiornik. Czyli dla jednego obiektu ile np. pomiarów mV jest realizowanych?

    Aktualnie systemy OK nie posiadają możliwości komunikacji ze światem zewnętrznym innej niż za pośrednictwem specjalisty wykonującego pomiary i korekty nastawy pracy systemu na miejscu, lokalnie dla każdej stacji ochrony katodowej.

    Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 12954 obecnie pomiary skuteczności ochrony katodowej realizowane są co roku. Odczytywane są wartości natężenia prądu i napięcia ochrony katodowej (I oraz U), wartość potencjału załączeniowego i wyłączeniowego (EON / EOFF), potencjał elektrody odniesienia i gęstość prądu ochrony katodowej (EES, IES), szybkość korozji oraz potencjał anod galwanicznych po ich odłączeniu (EA) – jeśli występują.

    Liczba pomiarów potencjału anod galwanicznych jest zależna od liczby anod i waha się od 2 do nawet 20).

    Łącznie liczba pomiarów analogowych wykonywanych na każdej stacji ochrony katodowej wynosi od 10 (dziewięciu) do 28.

     

    5. Temat 1 -Wyniki predykcji ML (temat 1) mają być dostępne w tej aplikacji. W związku z tym czy planują Państwo wyspecyfikować jakiś interfejs aby twórcy tych aplikacji nie musieli ze sobą współpracować i na końcu się po prostu połączyli?

    Przewidujemy, że w ramach realizacji zadania konkursowego, opracowany zostanie interface użytkownika. Przewidujemy również, że dane generowane przez aplikację będą zapisywane w bazie danych czasu rzeczywistego (np. historianie AVEVA PI).

     

    6. Temat 1- Ilu instalacji dotyczył będzie projekt predykcji korozji?

    Będzie dotyczył jednej instalacji

     

    7. Temat 1 -Czy istnieje możliwość udostępnienia partii informacji (demo) aby można było ocenić czy on się w ogóle nadają do zasilenia modelu ML?

    Weryfikujemy taką możliwość. Jeśli procedury dopuszczą zamieścimy na stronie NCBR umowę NDA do pobrania. Jej podpisanie przez wnioskodawcę otworzy ścieżkę do udostepnienia części danych archiwalnych. Obecnie sprawa jest na etapie analiz prawnych

     

    8. Pytanie do Tematu nr 3: czy projekt obejmuje dostawę, montaż i uruchomienie wraz z systemem nowych urządzeń SOK na stacjach czy należy wykorzystać istniejące urządzenia i sposoby łączności zdalnej z tymi obiektami ?

    Obecnie stacje ochrony katodowej nie posiadają urządzeń umożliwiających zdalną łączność. Wykonawca projektu będzie zobowiązany do dostarczenia i zamontowania urządzeń telemetrycznych na stacjach ochrony katodowej wybranych w projekcie. Nie przewiduje się dostawy nowych urządzeń SOK co najwyżej dostosowanie w niezbędnym zakresie istniejących.

     

    9. Temat 3 - Czy system ma zawierać część monitorującą/alertującą, oraz czy ma być to nowe rozwiązanie czy integracja z już istniejącym systemem?

    Tak, system ma zawierać urządzenia umożliwiające zdalne monitorowanie skuteczności ochrony katodowej oraz generowanie i przesyłanie do użytkownika zdefiniowanych alarmów. Z uwagi na brak podobnego systemu proponowane rozwiązanie musi być nowe, przy czym konieczna będzie jego integracja z przyjętymi w PKN ORLEN systemami teleinformatycznymi.

     

    10. Temat 1: Czy PKN Orlen na potrzeby prac badawczych udostępni wybrany element instalacji, np. zbiornik oraz udzieli wsparcia w zakresie instalacji nowych urządzeń pomiarowych lub udzieli dostępu do danych telemetrycznych już zebranych na tym urządzeniu?

    Specyfika pracy instalacji nie pozwala na udostepnienie instalacji ale warunki procesowe można zasymulować w laboratorium

     

    11.Temat 2 Badania Ex, na jakim etapie będą one wymagane. Czy będzie to wymagane dla całego systemu pomiarowego? Podobnie ws UDT?

    Jedynie urządzenia, które będą znajdować się na instalacji przemysłowej tj. w obrębie strefy zagrożonej wybuchem muszą spełniać certyfikację EX.  Certyfikacja jest istotna z punktu widzenia dopuszczenia do pracy w strefie zagrożonej wybuchem, może być wykonana na końcowym etapie ale przed montażem i uruchomieniem systemu monitoringu korozji na instalacji przemysłowej. Badania ciśnieniowe muszą być wykonane i zatwierdzone przez UDT.

     

    12.  Do zadania 1 - czy możemy dostać kilka pełnych rekordów danych z opisem ich zawartości?, czy wszystkie dane zapisywane są w relacyjnej bazie danych czy inaczej ?

    Jak w odpowiedzi na pyt 7.

     

    13. Czy PKN Orlen udostępnia do badań laboratoryjnych próbki osadów, frakcji wodnej, węglowodorowej?

    Tak ale tylko wybranemu w konkursie beneficjentowi, który będzie realizował projekt.

     

    14. Czy na potrzeby kontaktu w trakcie pisania wniosku PKN Orlen udostępni adresy email osób odpowiedzialnych za poszczególne projekty? Jeśli tak to gdzie można będzie je znaleźć ?

    Kontaktem jest adres Beata.Karpinska@orlen.pl

     

    15. Pytania dotyczą tematu 1: 1.1.
    - z ilu czujników pochodzą dane i jakie to są czujniki (co monitorują)? Dane pochodzą z 67 czujników. Są to czujniki mierzące ubytek grubości ścianki.
    - z jakiego okresu są dane i czy zachowana jest ich ciągłość? Achiwizowane są od początku roku 2021 do chwili obecnej.
    - czy część danych nie zależy wprost od innych? To zależy. Np. jakość kondensatów koreluje z ilością dozowanych chemikaliów.
    - jakie rodzaje korozji mają podlegać predykcji?  Wszystkie typy korozji mierzone czujnikami UT, np. korozja podosadowa, wżerowa.
    - jakiego typu wyniku oczekujemy w wyniku działania modelu? Predykcja szybkości korozji w oparciu o bieżące dane procesowo-technologiczne instalacji.

    - co w przypadku gdy okaże się że z dostarczonych danych nie da się wyznaczyć żadnych zależności ? Dopuszczamy taką możliwość.
    - czy model ma być nauczony na archiwalnych danych czy ma być również aktualizowany o dane aktualne ? Model ma być nauczony/zbudowany w oparciu o dane historyczne i powinien być aktualizowany w oparciu o bieżące dane procesowo-technologiczne, np. raz na dobę.

    - czy dane są dostarczone w postaci plików czy należy je samemu zebrać z systemów informatycznych ? Dane będą dostarczane poprzez historiana wykorzystywanego w PKN ORLEN.

    - jeśli jest jakaś integracja z systemami Orlenu, to jakie protokoły komunikacyjne są użyte i jak przebiega autoryzacja? Wymiana danych może być realizowana poprzez pliki sekwencyjne, web serwisy, OPC DA, ODBC, OLEDB, SDK, API. Autoryzacja w oparciu o domenę Windows.
    - w jakiej formie ma być dostarczony gotowy produkt? (aplikacja - jeśli tak to na jakie platformy, API?) Aplikacja Web.
    - do kogo należy wdrożenie produktu i późniejsze utrzymanie? Wdrożenie i utrzymanie realizuje dostawca rozwiązania.
    - w jakiej formie dostarczona ma być dokumentacja? Preferujemy dokumentację w formie plików MS Word, MS Excel, PowerPoint

     

    16. Temat 1: Czy PKN Orlen na potrzeby prac badawczych udzieli dostępu do danych telemetrycznych historycznych oraz bieżących dla wybranych elementów instalacji?

    Patrz odp. nr 7

     

    17. Temat 1: Jaki jest oczekiwany horyzont czasu dla prognozowania postępu korozji?

    24 godziny

     

    18. Temat 3: W dokumentacji jest mowa o 200 zbiornikach a na prezentacji padła liczba 100 zbiorników objętych monitoringiem. Czy jedna stacja ochrony monitoruje 1 zbiornik czy kilka?

    Przepraszamy za pomyłkę, chodzi oczywiście o 200 stacji.

     

    19. Czy na potrzeby prac badawczych PKN Orlen udostępni materiał z którego wykonana jest instalacja np. zbiornik, rurociąg.

    Tak, na potrzeby prac badawczych wybranego w konkursie beneficjenta.

     

    20. Odnośnie tematu 1 - Czy Państwo zakładacie przeprowadzanie badań laboratoryjnych w podobnych warunkach w trakcie trwania projektu przy założeniach środowiskowych jak w PKN Orlen występują. Czy jest możliwość "wyboru" korozji np. analiza degradacji tylko dla korozji wysokotemperaturowej. Czy ta aplikacja ma być aplikacją do każdego rodzaju korozji ? Czy ma być to projekt głownie dotyczący analizy danych które PKN Orlen dostarczy beneficjentowi konkursu ?

    Mamy świadomość, że uchwycenie wszystkich rodzajów korozji byłoby zbyt trudne ale im więcej czynników aplikacja będzie obejmować tym większe szanse na zwycięstwo w konkursie.

     

    21. Prosimy o rozesłanie do uczestników spotkania na maila zaprezentowanych prezentacji.

    Prezentacje rozsyłamy na indywidualne zapotrzebowanie. Nie planujemy zamieszczać ich do powszechnego wglądu.

     

    22. Temat 1: czy jest możliwość otrzymania od PKN Orlen danych środowiskowych dla warunków wysokotemperaturowych, gaz, stężenie, ciśnienie, materiały na rurociągi itp.

    TAK - po rozpoczęciu współpracy i podpisaniu umowy w zależności od możliwości technicznych. Zazwyczaj nie ma problemu z dostarczeniem analiz laboratoryjnych, warunków technicznych strumienie, parametrów procesowych itp., może być problem z pobraniem wycinków materiałów rurociągów.

     

    23. Temat 3: Jak państwo rozumiecie pilotaż rozwiązania na grupie zbiorników ?

    Rozumiemy przez to przetestowanie opracowanego systemu centralnego nadzoru nad systemami ochrony katodowej na grupie 200 zbiorników paliw (w odpowiednio uzasadnionych przypadkach PKN ORLEN dopuszcza zmniejszenie liczby stacji objętych pilotażem do 100). Celem pilotażu jest sprawdzenie działania systemu nadzoru pod kątem spełnienia oczekiwań – zbierania i przetwarzania informacji, wizualizacji systemów ochrony katodowej na interaktywnej mapie, wizualizacji stanu ochrony, generowania, alarmów, itp. Wnioski uzyskane podczas pilotażu pozwolą na podjęcie decyzji o ewentualnym rozszerzeniu systemu na pozostałe stacje paliw. 

     

    24. Temat 1 Czy w ramach projektu dopuszczają Państwo możliwość zakupu licencji na oprogramowanie analityczne lub raportowe?

     W związku z realizacją Projektu Wykonawca może wykorzystać rozwiązania, do których pełne prawa przysługują wyłącznie Wykonawcy. Wykonawca – w związku z realizacją Projektu – nie może wykorzystywać rozwiązań, utworów lub know-how, w stosunku do których uprawnionym lub współuprawnionym jest osoba trzecia. W przypadku gdy wykorzystanie takich rozwiązań okaże się konieczne, Wykonawca zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie PKN ORLEN poprzez dokładne wskazanie tych rozwiązań, utworów lub know-how i przyczyn konieczności ich zastosowania. Wykonawca nie może wykorzystać tych rozwiązań, utworów lub know-how bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody PKN ORLEN oraz uzyskania praw do tych rozwiązań, utworów lub know-how pozwalających na udzielenie na rzecz PKN ORLEN licencji zgodnych z § 11 Umowy o realizację Projektu. Wykonawca z chwilą wytworzenia Rezultatu Projektu udzieli na rzecz PKN ORLEN licencji zgodnych z postanowieniami § 11 Umowy o realizację Projektu.

    Gdzie będą dostępne dokumenty związane z NDA w projekcie? Czekamy na opinię prawną w  kwestii czy udostepnienie danych archiwalnych na podstawie NDA zachowuje zasadę równego dostępu do informacji wszystkich potencjalnych wnioskodawców.

     

    25. Z uwagi na fakt, że PKN Orlen staje się współwłaścicielem wytworzonego rozwiązania / aplikacji w ramach projektu, czy przewidują Państwo jakieś ograniczenia dla Wykonawcy, które uniemożliwiałyby mu swobodne oferowanie / licencjonowanie wytworzonego rozwiązania innym klientom?

     Zasady korzystania ze wspólnego Rezultatu Projektu, w tym zasady udzielania licencji do korzystania z Rezultatu Projektu osobom trzecim, określa § 10 Umowy o realizację Projektu.

     

    26. Jak wygląda kwestia wykorzystania przez pomysłodawcę wypracowanego rozwiązania w innych projektach, jeśli nie zostanie on zaakceptowany przez PKN?

    Z chwilą wytworzenia Rezultatu Projektu powstaje wspólność praw do Rezultatu Projektu, a zatem zarówno PKN ORLEN jak i Wykonawca stają się współuprawnionymi w częściach odpowiadających ich udziałowi finansowemu w całkowitej kwocie kosztów kwalifikowalnych realizowanego Projektu. Zasady korzystania z Rezultatu Projektu zostały szczegółowo określone w § 10 Umowy o realizację Projektu.

     

    27. Mamy bardzo poważne wątpliwości ws. zapisów dot. własności IP w umowie - PKN ORLEN może wszystko natomiast uczelnia "wyzbywa" się praw własności opracowanych produktów projektu. Państwo działacie biznesowo, a uczenie muszą opierać się na wytycznych instytucjonalnych. Czy zamierzacie Państwo to jakoś rozwiązać?

    Na mocy Umowy o realizację Projektu powstaje wspólność praw do Rezultatu Projektu, a zatem Wykonawca staje się współuprawnionym do Rezultatu Projektu wspólnie z PKN ORLEN.

     

    28. W umowie przeniesiono też zabezpieczenie i gwarancje dot. IP - Uczelnia oświadcza i gwarantuje, że korzystanie z Rezultatu Projektu przez PKN ORLEN, nie spowoduje naruszenia jakichkolwiek praw osób trzecich (w szczególności praw własności intelektualnej osób trzecich)(§9 ust.9).
    Zapis jest niezwykle ryzykowny, bowiem naruszenie praw innych podmiotów może nastąpić nawet w przypadku realizowania przez pracowników naukowych Projektu z najwyższą starannością. W przypadku własności przemysłowej, zespół projektowy może wytworzyć rozwiązanie, które naruszy zastrzeżenia wynalazków zgłoszonych do uzyskania ochrony, a jeszcze nieujawnione publicznie (ujawnienie wynalazku następuje po 18 miesiącach od zgłoszenia w Urzędzie Patentowym). W umowie nie ma żadnych zapisów wyłączających odpowiedzialność Uczelni za takie działanie.

    Z treści Umowy wynika wprost, że na potwierdzenie prawdziwości oświadczeń i gwarancji, o których mowa w § 9 ust. 9 Umowy, Wykonawca, wraz z raportem z realizacji ostatniej fazy Projektu, przedstawi PKN ORLEN raport z badania czystości patentowej Rezultatu Projektu, w zakresie będących w mocy praw i opublikowanych zgłoszeń, dotyczących terytorium Polski. Z oczywistych względów raport nie może uwzględniać zgłoszeń patentowych jeszcze nieopublikowanych w dacie wykonywania badania. Raport z badania czystości patentowej wskazuje datę, kiedy badanie to zostało wykonane. W związku z tym, sporządzony przez rzecznika patentowego raport, z którego wynika, iż  korzystanie z Rezultatu Projektu przez PKN ORLEN nie spowoduje naruszenia praw osób trzecich, stanowi potwierdzenie prawdziwości oświadczeń i gwarancji wskazanych w § 9 ust. 9 Umowy.

     

    29. PKN Orlen właściwie „uwłaszcza” się na aktualnie istniejących rozwiązaniach, wynalazkach i prawach będących w posiadaniu Uczelni lub opracowanych równolegle do niniejszego Projektu, jeśli będą niezbędne do korzystania z wyników Projektu.
    "Wykonawca udziela PKN ORLEN, w ramach Środków finansowych należnych Wykonawcy zgodnie z Umową, niewyłącznej, pełnej licencji na korzystanie z takich rozwiązań w zakresie niezbędnym dla celów korzystania przez PKN ORLEN z Rezultatu Projektu realizowanego w ramach Umowy, przez cały okres trwania praw wyłącznych lub innych praw do tych rozwiązań, bez ograniczeń terytorialnych. (§11 ust 2 ppk 1) Umowy)"

    § 11 Umowy określa zasady korzystania z rozwiązań, do których pełne prawa przysługują Wykonawcy (tzw. Inne Rozwiązania). Na etapie przystępowania do konkursu Wykonawca ma możliwość zapoznania się z dokumentacją konkursową, w tym z Umową. Co więcej, we wniosku Wykonawca zobowiązany jest do wskazania wcześniejszych własnych rozwiązań, z których będzie korzystał podczas realizacji Projektu. Przystępując do konkursu, Wykonawca jest zapoznany m.in. z warunkami udzielenia licencji do Innych Rozwiązań. Jeżeli Wykonawca posiada wcześniejsze rozwiązania, do których udzielił już innemu podmiotowi np. licencji wyłącznej, nie powinien on wykorzystywać takich rozwiązań na potrzeby realizacji Umowy. Ocena w tym zakresie leży wyłącznie po stronie Wykonawcy, który będąc uprawnionym do własnych wcześniejszych rozwiązań, przed przystąpieniem do konkursu, a później w trakcie realizacji Projektu, powinien każdorazowo oceniać czy, a jeśli tak – to jakie wcześniejsze rozwiązania mogą być przez niego zastosowane i do których będzie w stanie zrealizować obowiązki nałożone w Umowie w zakresie udzielenia licencji niewyłącznej PKN OLREN. Znając ograniczenia wynikające z umów wcześniej zawartych przez Wykonawcę, które uniemożliwiają mu spełnienie wymogów określonych Umową, Wykonawca może podjąć decyzję o przyjęciu takiego kierunku realizacji Projektu, który nie będzie wymagał wykorzystania Innych Rozwiązań ograniczonych prawami osób trzecich. Należy zaznaczyć, iż na podstawie Umowy Wykonawca udziela PKN ORLEN niewyłącznej licencji, a zatem Wykonawca nie traci prawa do dysponowania Innymi Rozwiązaniami. Ponadto, nie jest prawdą stwierdzenie, iż udzielenie licencji do Innych Rozwiązań jest nieodpłatne, gdyż z § 11 ust. 2 Umowy wynika wprost, iż licencja jest udzielana w ramach środków finansowych należnych Wykonawcy zgodnie z Umową (a więc w ramach środków pieniężnych wypłacanych Wykonawcy przez PKN ORLEN).

    Czy możliwa jest zmiana zapisów umowy w tym zakresie wobec uczelni?

    Na tym etapie nie ma możliwości dokonywania zmian we wzorach umów
    Dostarczenie PKN ORLEN wyników prac zamyka drogę dalszych prac badawczych zespołom badawczym w ramach prowadzonych badań zleconych.

    Zasady korzystania z Rezultatu Projektu zostały szczegółowo określone w § 10 Umowy o realizację Projektu.

     

    30. Co to znaczy wycena rynkowa kto ją określa? – Kwestie dotyczące wyceny praw własności intelektualnej szczegółowo reguluje § 12 Umowy o realizację Projektu.

     

    ---

    -   Jakie ma być główne przeznaczenie opracowanego modelu predykcji ubytku grubości ścianki?

    ODP: Głównym przeznaczeniem opracowanego modelu ma być predykcja w czasie rzeczywistym ubytku grubości ścianek w oparciu o dane wejściowe będące zbiorem parametrów procesowych instalacji produkcyjnej oraz danych jakościowych wybranych strumieni technologicznych.

    -  Czy chodzi o optymalizację jakości kondensatów, ilości dozowania chemikaliów i innych parametrów procesowo-technologicznych w danym momencie?

    ODP: W oparciu o bieżące dane predykcyjne (ubytek grubości ścianek) obsługa instalacji produkcyjnej będzie miała informację o szacunkowej korozyjności układu w czasie rzeczywistym. W przypadku predykcji wysokich szybkości korozji, będzie można dostosować parametry procesowe instalacji w kierunku minimalizacji zjawisk korozyjnych. Opracowana aplikacja powinna również podpowiadać, które parametry procesowe w największym stopniu przyczyniają się do predykowanych wysokich szybkości korozji w danym momencie.

    -  Czy chodzi bardziej o predykcje ubytku grubości ścianki w przyszłości (np. co będzie za rok?) przy założeniu zachowania stałych parametrów procesowo-technologicznych?

    ODP:Nie to jest celem tego zadania. Aczkolwiek, jeśli jesteście Państwo w stanie opracować taki algorytm, nie widzimy przeszkód w realizacji tego punktu.

    -  Czy chodzi może o identyfikację parametrów procesowych, które mają największy udział w ubytku grubości ścianki?

    ODP:Opracowana aplikacja powinna również podpowiadać, które parametry procesowe w największym stopniu przyczyniają się do predykowanych wysokich szybkości korozji w danym momencie.

    -  Czy może chodzi o predykcje ubytku grubości ścianki w miejscach pozbawionych czujników UT?

    ODP:Nie jest to celem tego zadania. Aczkolwiek, jeśli jesteście Państwo w stanie opracować taki algorytm, nie widzimy przeszkód w realizacji tego punktu.

    -  Może chodzi o coś innego, albo ciekawym byłoby badanie każdej z tych rzeczy?

Dokumenty

  • Kontakt

    Punkt Informacyjny

    Tel. 22 39 07 170

    Tel. 22 39 07 191

    E-mail: info@ncbr.gov.pl

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
22.12.2022 08:07 Maciej Buźniak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Sekcja Programów i Konkursów Krajowych
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
NEON II 22.0 19.07.2023 15:44 Szymon Iwańczuk
NEON II 21.0 19.07.2023 15:34 Szymon Iwańczuk
NEON II 20.0 20.04.2023 10:20 Szymon Iwańczuk
NEON II 19.0 31.03.2023 17:00 Maciej Buźniak
NEON II 18.0 27.03.2023 13:20 Maciej Buźniak
NEON II 17.0 20.03.2023 08:54 Maciej Buźniak
NEON II 16.0 03.03.2023 11:31 Maciej Buźniak
NEON II 15.0 01.03.2023 16:01 Szymon Iwańczuk
NEON II 14.0 28.02.2023 16:28 Szymon Iwańczuk
NEON II 13.0 24.02.2023 15:05 Maciej Buźniak
NEON II 12.0 23.02.2023 16:11 Maciej Buźniak
NEON II 11.0 02.02.2023 10:27 Maciej Buźniak
NEON II 10.0 31.01.2023 10:02 Maciej Buźniak
NEON II 9.0 31.01.2023 09:58 Maciej Buźniak
NEON II 8.0 27.01.2023 00:00 Maciej Buźniak
NEON II 7.0 26.01.2023 12:45 Maciej Buźniak
NEON II 6.0 25.01.2023 16:50 Maciej Buźniak
NEON II 5.0 25.01.2023 16:49 Maciej Buźniak
NEON II 4.0 24.01.2023 09:48 Maciej Buźniak
NEON II 3.0 20.01.2023 16:11 Maciej Buźniak
NEON II 2.0 17.01.2023 12:35 Szymon Iwańczuk
NEON II 1.0 22.12.2022 08:07 Maciej Buźniak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}