W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nowoczesne metody magazynowania wodoru

Status Status: Rozstrzygnięty

Celem programu "Nowoczesne metody magazynowania wodoru" jest opracowanie nowatorskiego, mobilnego zbiornika wodoru z przeznaczeniem do wykorzystania z ogniwami paliwowymi.

Dofinansowane w ramach inicjatywy prace badawczo-rozwojowe są szansą na nowy etap w rozwoju technologii przyjaznych środowisku. Program jest prowadzony w modelu „problem-driven research”, w którym kluczowe jest zorientowanie na rozwiązanie konkretnego problemu, stanowiącego barierę rozwoju obecnie stosowanych rozwiązań

Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków projektu pozakonkursowego pod nazwą „Podniesienie poziomu innowacyjności gospodarki poprzez wdrożenie nowego modelu finansowania przełomowych projektów badawczych” (numer POIR.04.01.03-00-0001/16), który jest realizowany w ramach poddziałania 4.1.3 Innowacyjne metody zarządzania badaniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

  • Określone w przyjętej przez Radę Ministrów w 2017 r. „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” kierunki interwencji w zakresie nowoczesnego przemysłu wskazują, że znaczenie rozwiązań opartych na zasilaniu energią elektryczną (m.in. w transporcie publicznym oraz w transporcie osobowym) będzie rosnąć. Pozyskiwanie energii elektrycznej z ogniw paliwowych zespolonych z zasobnikami wodoru stanowi alternatywę dla wykorzystania baterii litowo-jonowych i jeden z kluczowych obszarów rozwoju technologicznego w zakresie zapewniania energii dla urządzeń i pojazdów mobilnych. Ponadto ogniwo paliwowe zasilane wodorem w trakcie wytwarzania prądu elektrycznego nie powoduje emisji do środowiska szkodliwych gazów lub substancji. Zaangażowanie NCBR w projekty flagowe przewidziane w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” tworzy po stronie Centrum potrzebę uzyskania rozwiązania, które korzystnie wpłynie na osiągnięcie celów realizowanych projektów strategicznych – poprzez usunięcie barier kosztowych i surowcowych, stanowiących istotne ryzyko dla realizowanych działań.

  • Celem programu jest opracowanie technologii magazynowania wodoru oraz zamówienie prototypu zasobnika wodorowego do zastosowań mobilnych. Efektywny, a jednocześnie tani zasobnik wodoru jest obecnie identyfikowany jako jeden z kluczowych elementów niezbędnych do upowszechnienia technologii wykorzystania wodoru jako magazynu energii. Zmagazynowany wodór może być wykorzystywany do zasilania ogniw paliwowych, wytwarzających prąd elektrycznych w sposób bezpieczny dla środowiska.
    Zakładana specyfikacja zamówienia będzie wymagać wysokiej gęstości objętościowej i/lub masowej zasobnika, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania systemu. Premiowane będą rozwiązania skalowalne pod względem ilości magazynowanego wodoru. Program jest otwarty na wszelkie technologie magazynowania wodoru, które umożliwią uzyskanie zasobnika spełniającego określone przez NCBR wymagania.

  • Nie określa się katalogu zamkniętego.
    Do programu mogą przystąpić wszystkie podmioty, które mają pomysł, wymagany potencjał i wolę opracowania technologii magazynowania wodoru, a także zdolność wykonania umowy. 

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • Łączny budżet przedsięwzięcia: 32 000 000 zł

    Etap

    Maksymalne wynagrodzenie brutto dla jednego wykonawcy w danym etapie

    Etap I

    100 000 zł

    Etap II

    2 500 000 zł

    Etap III

    6 600 000 zł

    • Ogłoszenie konkursu: 17 maja 2018 r.
    • Rozpoczęcie naboru wniosków: 17 maja 2018 r.
    • Zakończenie naboru wniosków: 17 lipca 2018 r.
    • Ocena formalna: do 9 sierpnia 2018 r.
    • Ocena merytoryczna: do 18 września 2018 r.
    • Zakończenie oceny i publikacja listy rankingowej: 18 września 2019 r.
  • Wniosek o przystąpienie do postępowania wraz z załącznikami należy złożyć w formie pisemnej, w oparciu o wzór oraz zgodnie z wymogami określonymi w Regulaminie konkursu.

    Wnioski należy składać w siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – ul. Nowogrodzka 47a, 00-695 Warszawa, w punkcie przyjmowania przesyłek NCBR.

  • Wnioski złożone w odpowiedzi na ogłoszenie o konkursie oceniane są przez Komisję Przetargową. Komisja Przetargowa składa się z pracowników NCBR i ekspertów – biegłych, którzy wspierają prace Komisji Przetargowej. Ocena składa się z oceny formalnej i merytorycznej.

    Po zawarciu umów o finansowanie, tj. w toku realizacji programu, po każdym etapie następuje selekcja wykonawców, w oparciu o warunki i kryteria określone w dokumentacji konkursowej. Celem selekcji jest stopniowe zmniejszanie liczby uczestniczących w programie wykonawców, a w efekcie – wybór najlepszych rozwiązań z zaproponowanych przez Wykonawców.

    Etap

    Maksymalna liczba wykonawców biorących udział w etapie

    Etap I

    20

    Etap II

    6

    Etap III

    3

  • Zamówienia przedkomercyjne (w skrócie PCP) polegają – w największym uproszczeniu – na zamawianiu prac badawczo-rozwojowych. Tryb ten został dostosowany do zamawiania rozwiązań niedostępnych na rynku. PCP pozwala przede wszystkim na wybór i finansowanie projektów w taki sposób, by w jak największym stopniu dopasować rozwiązania do oczekiwań jednostki zamawiającej.

    Szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda ten proces, znajdują się na naszej stronie internetowej.

  • Dokumentacja postępowania dostępna jest w BIP.

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
04.01.2021 16:04 Paweł Kęska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Maciej Malski-Brodzicki
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 8.0 26.01.2022 08:32 Szymon Iwańczuk
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 7.0 15.10.2021 12:36 Szymon Iwańczuk
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 6.0 19.01.2021 12:24 Szymon Iwańczuk
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 5.0 07.01.2021 09:33 Monika Ciślak
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 4.0 06.01.2021 16:44 Szymon Iwańczuk
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 3.0 06.01.2021 16:42 Szymon Iwańczuk
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 2.0 04.01.2021 17:53 Paweł Kęska
Nowoczesne metody magazynowania wodoru 1.0 04.01.2021 16:04 Paweł Kęska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}