W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10-te spotkanie zespołu doradców ds. etyki w służbie cywilnej

24.11.2021

Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu doradców w formule online. Uczestnicy rozmawiali o projekcie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Katarzyna Jędrzejewska z Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiła stan prac nad projektem i odpowiadała na pytania członków zespołu.

Dziesiąte spotkanie zespołu doradców ds. etyki - logo

Na początku spotkania dyrektor Departamentu Służby Cywilnej Barbara Haładyj podsumowała ponad 4-letnią pracę zespołu - wczorajsze spotkanie było spotkaniem jubileuszowym. Wyraziła także nadzieję, że zaangażowanie członków zespołu pozwoli na dalszy rozwój owocnej współpracy.

Zalecenie w zakresie aktywności członków korpusu w internecie

Członkowie zespołu zadaniowego ds. opracowania projektu Zalecenia oraz projektu odpowiedzi na pytania związane z aktywnością członków korpusu w sieci przedstawili efekty swojej pracy.

  1. Marcin Kowalski, doradca ds. etyki w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, omówił treść Zalecenia i przedstawił wyniki monitoringu Zalecenia, przeprowadzonego wśród członków zespołu.
  2. Milena Szuchnik, doradca ds. etyki w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, przestawiła założenia materiału z odpowiedziami na wątpliwości członków korpusu związane z aktywnością w sieci. Publikacja, która ukaże się w Serwisie przed końcem roku:
  • pomoże w lepszym wykorzystaniu szans jakie daje internet,
  • wesprze członków korpusu służby cywilnej w skutecznym unikaniu zagrożeń związanych z aktywnością w sieci,
  • uwrażliwi na ryzyka związane z tą aktywnością.

Dyrektor Barbara Haładyj podziękowała członkom zespołu za zaangażowanie i pracę nad projektem Zalecenia wraz z odpowiedziami.

Diagnoza poziomu kultury uczciwości w służbie cywilnej

Katarzyna Dudzik, która koordynuje prace zespołu przybliżyła kontekst, cel, zadania i oczekiwane rezultaty planowanego badania. Obecnie trwa procedura wyłaniania wykonawcy.  

Wymiana dobrych praktyk

Tradycyjnie uczestnicy spotkania dzielili się dobrymi praktykami z zakresu budowy i promocji kultury uczciwości. Paweł Szewczyk, koordynator zespołu doradców ds. etyki w Ministerstwie Finansów, przedstawił najważniejsze działania zespołu. Chociaż doradcy pełnią swoją funkcją dopiero od ubiegłego roku, już podjęli szereg czynności, aby wzmacniać świadomość etyczną pracowników ministerstwa:

  • udostępnili dedykowaną zakładkę w intranecie,
  • przeprowadzili anonimową samoocenę kultury uczciwości,
  • zorganizowali wakacyjny cykl porad pod nazwą „Etyczni na co dzień”.
     

W najbliższych miesiącach planują jeszcze zorganizować: quizy wiedzy z zakresu etyki, dzień z etyką w MF czy konkurs plastyczny dla pracowników i ich dzieci.

Na koniec Katarzyna Dudzik przedstawiła:

Kolejne spotkanie wstępnie zaplanowane jest na II kwartał 2022 roku.

Więcej informacji o spotkaniu oraz funkcjonowaniu sieci doradców – w zakładce Etyka w urzędzie.

{"register":{"columns":[]}}