W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bitwa pod Grunwaldem. Piękno inscenizacji i upamiętnienie bohaterskich czynów

18.07.2023

15 lipca, w 613. rocznicę zwycięstwa w wielkiej Bitwie pod Grunwaldem, odbyła się tradycyjna inscenizacja bitwy, która została przygotowana przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, 16 Dywizję Zmechanizowaną oraz Narodowe Centrum Kultury.

Wojewoda na Bitwie pod Grunwaldem stoi z osobami przebranymi za chłopów

Wydarzenie przyciągnęło uwagę blisko 1400 rycerzy i ponad 25 000 widzów. Uroczystość rozpoczęła się od apelu, w którym wzięli udział między innymi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki. Ponadto, obecni byli przedstawiciele Wojska Polskiego, a Państwową Straż Pożarną reprezentował Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Tomasz Komoszyński.

Pod pomnikiem na polach Grunwaldu, aby upamiętnić zwycięstwo zjednoczonych wojsk Polski i Litwy, wspieranych przez dzielnych rycerzy z całej Europy nad wojskami krzyżackimi, złożono wieńce i kwiaty. Ten symboliczny gest był wyrazem szacunku dla bohaterów tamtego czasu oraz przypomnieniem o doniosłej roli, jaką ta bitwa odegrała w historii naszego kraju.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem ma ogromne znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego i stanowi ważne wydarzenie historyczne. Przez ponad sześć wieków Grunwald pozostaje symbolem odwagi, determinacji i jedności narodu polskiego. Wzruszający widowiskowy spektakl oddaje hołd bohaterom przeszłości i przypomina nam o wartościach, które wciąż są istotne dla naszej wspólnoty.

Wojewoda Artur Chojecki podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego niezapomnianego wydarzenia oraz wszystkim, którzy odwiedzili Grunwald, aby dzielić się wspaniałymi chwilami i uczcić naszą historię.

„Bitwa pod Grunwaldem pozostaje jednym z najważniejszych momentów naszej narodowej historii. Jej upamiętnienie i godne uczczenie są niezwykle istotne, aby pamięć o bohaterstwie i ofiarności tamtych czasów” – powiedział wojewoda.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}