W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Depresja Poporodowa

23.02.2022

Depresja poporodowa jest fizyczną i psychiczną reakcją kobiety na narodziny dziecka. Jest to poważne zaburzenie psychiczne, które w negatywny sposób wpływa na życie i funkcjonowanie kobiety po porodzie. Co trzecia kobieta w pierwszym tygodniu połogu, wykazuje wysoki wskaźnik depresji poporodowej. W przypadku kobiet, które rodziły poprzez cesarskie cięcie, ryzyko wystąpienia depresji poporodowej może być nawet 6-krotnie wyższe w porównaniu z kobietami, które rodziły naturalnie.

Środa z Profilaktyką

Czym jest depresja poporodowa i jaka jest przyczyna jej powstania?

Jakie symptomy w zachowaniu powinny niepokoić?

Co robić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej?

Gdzie szukać pomocy?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.

 

O profilaktyce depresji poporodowej, o tym, kto jest szczególnie na nią narażony, kiedy i jak się objawia depresja po porodzie oraz jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, opowiadają nasi eksperci dr hab. n. med. Krzysztof Nowosielski, Lekarz Kierujący Oddziałem Ginekologii, położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach; dr n. med. Tomasz Mędrala, Konsultant województwa śląskiego w dziedzinie psychiatrii oraz mgr Anna Wojtyla, położna, doradca laktacyjny. Zobacz Film

 

Możesz również wykonać samodzielnie badanie przesiewowe służące wstępnemu wykrywaniu ryzyka obecności depresji poporodowej wg Edynburskiej Skali Depresji Poporodowej.

Materiały

Środa z Profilaktyką- depresja poporodowa
Ulotka- ś​_z​_p .pdf 0.88MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}