W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala wręczenia Nagrody dla nauczycieli im. Grażyny Langowskiej z udziałem kierownictwa MEiN

15.06.2022

Wiceministrowie Włodzimierz Bernacki i Tomasz Rzymkowski wzięli udział w uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Grażyny Langowskiej. Wyróżnienie jest przyznawane nauczycielom zaangażowanym w kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodego pokolenia.

Gala wręczenia Nagrody dla nauczycieli im. Grażyny Langowskiej z udziałem kierownictwa MEiN

W uroczystej gali Nagrody dla Nauczycieli im. Grażyny Langowskiej uczestniczyli także: Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej Szymon Szynkowski vel Sęk, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej Jan Żaryn.

Nagroda im. Grażyny Langowskiej

Nagroda została ustanowiona w 2021 r. przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Kapituła Nagrody im. Grażyny Langowskiej, nauczycielki, działaczki NSZZ „Solidarność”, uczestniczki I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ w Gdańsku, represjonowanej w stanie wojennym przyznaje nagrody w trzech kategoriach:

  • dla nauczyciela/wychowawcy działającego w epoce „Solidarności” – za zaangażowanie polityczne (pośmiertnie),
  • dla nauczyciela/wychowawcy szkoły polonijnej,
  • dla nauczyciela, wychowawcy, instruktora, opiekuna za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu.

Patronka nagrody

Grażyna Langowska była nauczycielką języka polskiego w olsztyńskich szkołach. W grudniu 1981 r. została tymczasowo aresztowana. Skazano ją na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. W 1989 r. uzyskała mandat posła na Sejm PR. W parlamencie zasiadła także w latach 1997-2001. Pracowała w Komisji Edukacji, Nauki i Postępu Technicznego oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego. W latach 1990-1996 pełniła rolę kuratora oświaty w województwie olsztyńskim. Odznaczona Medalem Papieskim i pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

{"register":{"columns":[]}}