W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Jak wyprzedzić czwartą falę pandemii?”

22.07.2021

W Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyli: Krzysztof Saczka - Główny Inspektor Sanitarny, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, prof. Andrzej Zieliński - Radca Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Janusz Dzisko - Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

ludzie
Tematem była możliwość wystąpienia 4. fali pandemii koronawirusa oraz związana z tym niebezpieczeństwem pilna potrzeba zwiększenia zasięgu szczepień.
 
Minister Saczka mówił o „Sytuacji zakażeń w Polsce – wariantach alertowych koronawirusa i narastających zagrożeniach czwartą falą pandemii”.
„Do dzisiaj w Państwowej Inspekcji Sanitarnej zostało zarejestrowanych 196 przypadków tej mutacji i szacujemy, że w tej chwili ta mutacja sięga ok. 45-46 procent wszystkich przypadków zakażeń w Polsce”. – powiedział minister o wariancie Delta.
 
Prof. Andrzej Zieliński mówił o negatywnych skutkach działań ruchów antyszczepionkowych.
 „Do 2009 roku odmów szczepień, w tym dziecięcych, było 3-4 tysiące. W tej chwili mamy tych odmów, po bardzo szybkim wzroście, ok. 50 tysięcy rocznie.”- powiedział prof. Zieliński.
 
Wojewoda Artur Chojecki zdał sprawozdanie z wykonania szczepień przeciw Covid-19 w województwie warmińsko-mazurskim. Zaapelował także do mieszkańców regionu o odpowiedzialność za siebie i za bliskich.
„W tej chwili w naszym województwie wykonanych zostało ponad 1,1 mln szczepień, z tego ponad 500 tys. mieszkańców regionu jest zaszczepionych drugą dawką. To ciągle za mało, aby osiągnąć odporność populacyjną” – przyznał wojewoda.
 
Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomniał z kolei liczbę osób zakażonych z naszego regionu od początku pandemii. 
W województwie warmińsko-mazurskim jest ponad 120 tys. potwierdzonych zakażeń i 3065 zgonów.
„W szczycie ostatniej fali osiągaliśmy wyniki na poziomie 1200 lub 1300 zakażeń na dobę. Mało tego, w niektórych miesiącach, mieliśmy po 500 lub 600 zgonów. Ten czarny scenariusz może się powtórzyć. Wszystko zależy od nas”. – poinformował Janusz Dzisko.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}