W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Barbara Socha z wizytą w Olsztynku i Olsztynie

24.02.2020

Dzięki programowi Rodzina 500 plus rodziny mogą pozwolić sobie na większe inwestycje w rozwój swoich dzieci – np. poprzez zakup pomocy naukowych, uczestnictwo w zajęciach dodatkowych, czy wyjazdach wakacyjnych. Takie formy aktywności sprzyjają rozwojowi dzieci i budują tzw. kapitał społeczny. – mówiła w Olsztynie Barbara Socha, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej. Podczas wizyty w Urzędzie Wojewódzkim wiceminister podsumowała politykę rządu na rzecz rodzin. W konferencji wziął udział również wicewojewoda Sławomir Sadowski oraz Marcin Jastrzębski, dyrektor wydziału Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego

Pani wiceminister Barbara Socha w Olsztynie

W lutym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zainaugurowało cykl konferencji regionalnych, na których kierownictwo resortu podsumowuje działania na rzecz rodzin, osób starszych czy niepełnosprawnych.

Olsztyńska konferencja poświęcona była programom adresowanym do rodzin. Udział wzięła w niej Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Maluch 2020. Promesy dla samorządów z woj. warmińsko-mazurskiego

Większe wsparcie dla rodzin

– Rodzina, aby dobrze funkcjonowała, musi wspierać się na dwóch filarach. Pierwszy budują wspólnie wyznawane wartości. Są one spoiwem, łączącym wszystkich jej członków. Jednak równie ważny jest drugi filar – to bezpieczeństwo socjalne. Bez zapewnienia ekonomicznych podstaw bytu nie ma mowy o jej prawidłowym rozwoju – mówiła Socha.

Wiceminister przypominała, że w 2020 roku nakłady z budżetu państwa na rzecz rodzin wyniosą ok. 4 proc. Produktu Krajowego Brutto. To znacznie więcej niż jeszcze w 2015 roku, kiedy środki na wsparcie rodzin stanowiły 1,78 proc. PKB.

Tak duży wzrost możliwy był m.in. dzięki wprowadzeniu, a następnie rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus. Przypomnijmy, od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci w rodzinie. Dzisiaj 6,4 mln dzieci otrzymuje świadczenie wychowawcze, z tego 234,4 tys. w województwie warmińsko-mazurskim. Od startu programu w kwietniu 2016 roku do końca listopada 2019 roku przekazaliśmy rodzinom 90,7 mld złotych, w tym 3,59 mld złotych dla rodzin z Warmii i Mazur.

Drugim programem, który finansowo wspiera rodziny jest „Dobry Start” w ramach którego uczniom przyznawane jest 300 złotych na skompletowanie wyprawki szkolnej. W 2019 roku w ten sposób do rodzin w całej Polsce trafiło 1,35 mld złotych, z tego ponad 50 mln złotych do uczniów w województwie warmińsko-mazurskim.

Wsparcie rodzin to jednak nie tylko pomoc finansowa, ale także rozwój usług. Dzięki programowi Maluch+ coraz więcej rodziców może łączyć wychowanie dzieci z pracą zarobkową, ponieważ przybywa miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. W ciągu ostatnich lat wykonaliśmy ogromny skok w rozbudowie sieci placówek opieki dla małych dzieci. Do końca tego roku będziemy mieli ponad 200 tys. miejsc opieki w całej Polsce. W 2015 roku było ich jedynie 84 tys. – powiedziała wiceminister Barbara Socha. Budżet programu Maluch+ w 2020 roku wynosi 450 mln złotych.

 

źródło: Ministertwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}