W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady współpracy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z organizacjami pozarządowymi (NGO) w zakresie zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy

25.04.2022

Zasady współpracy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
z organizacjami pozarządowymi (NGO)
w zakresie zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy

W związku z kryzysem humanitarnym spowodowanym masowym napływem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym na teren województwa warmińsko-mazurskiego obywateli Ukrainy, dotkniętych w sposób bezpośredni lub pośredni działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, Wojewoda Warmińsko-Mazurski, w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia

12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 583 ze zm.), ustala zasady zlecenia realizacj zadań publicznych podmiotom uprawnionym.

Podstawa prawna

 ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 ze zm.),

 ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.),

 ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz.U. z 2021 r. poz.305 ze zm.).

Forma świadczenia pomocy

1. Nieodpłatna forma świadczenia pomocy na mocy porozumienia zawartego pomiędzy wojewodą, a podmiotem uprawnionym.

2. Odpłatna forma świadczenia pomocy na podstawie umowy dotyczącej realizacji zadania publicznego zawartej pomiędzy wojewodą, a podmiotem uprawnionym.

Rekomendowane obszary współpracy

1. Koordynacja udzielania wsparcia w miejscach zakwaterowania uchodźców.

2. Wsparcie wolontariatu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

3. Udzielanie pomocy informacyjnej – np. na temat możliwości otrzymania pomocy, rodzaju pomocy, legalizacji pobytu miejsc zakwaterowania.

4. Udzielanie pomocy usługowej/świadczeniowej, w tym m.in. usługi tłumaczenia, pomocy psychologicznej, prawnej, opieki nad małoletnimi, pomocy w opiece nad osobami zależnymi.

5. Prowadzenie działań integrujących i aktywizujących uchodźców.

 

WSPÓŁPRACA O CHARAKTERZE ODPŁATNYM

Podmioty uprawnione

Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, o zlecenie realizacji zadań pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, mogą ubiegać się:

 organizacje pozarządowe,

 podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

 związki zawodowe.

Rodzaj zadań publicznych

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa., tj. w celu zapewnienia pomocy obywatelom Ukrainy, Wojewoda może zlecić zadania w zakresie:

1) zakwaterowania,

2) zapewnienia całodziennego wyżywienia zbiorowego,

3) zapewnienia transportu do miejsc zakwaterowania, o których mowa w pkt 1, między nimi lub do ośrodków prowadzonych przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub miejsc, w których obywatelom Ukrainy udzielana jest opieka medyczna, albo miejsc pośrednich, z których będzie realizowany dalszy transport do punktu docelowego, w którym obywatelom Ukrainy udzielana będzie opieka medyczna,

4) finansowania przejazdów środkami transportu publicznego oraz specjalistycznego transportu umożliwiającego transport osób leżących lub przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością w szczególności do miejsc lub pomiędzy miejscami, o których mowa w pkt 1-3,

5) zapewnienia środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów,

6) organizacji miejsc udzielania doraźnej pomocy medycznej,

7) zapewnienia personelu medycznego realizującego w razie potrzeby wizyty kontrolne w odniesieniu do osób z dodatnim wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2

– w przypadku organizacji miejsc zakwaterowania, o których mowa w pkt 1, przeznaczonych dla osób z dodatnim wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARSCoV-2

8) podjęcia innych działań niezębnych do realizacji pomocy.

 

Forma dofinansowania

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, realizacja zadania publicznego może nastąpić w formie powierzenia (100 % finansowania) lub wsparcia (częściowe dofinansowanie).

Źródło finansowania

Na realizację zadań przeznacza się środki finansowe w wysokości 500 000 zł z Funduszu Pomocy, o którym mowa w art.14 ust.1 ustawy z dnia 12 marca 2022r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wojewoda zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości środków, o których mowa powyżej.

Zasady przyznawania środków

1. O powierzenie zadania mogą ubiegać się prowadzące działalność statutową co najmniej w jednym z zakresów: pomocy społecznej na rzecz rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej, działalności charytatywnej, działalności na rzecz integracji cudzoziemców, pomocy ofiarom konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą, promocji i organizacji wolontariatu.

2. Oferta realizacji zadania publicznego złożona przez podmioty uprawnione będzie podlegała weryfikacji formalnej i merytorycznej, uwzględniającej możliwość i sposób realizacji zadania, zakres rzeczowy zadania oraz koszty jego realizacji.

3. Złożenie oferty nie jest jednoznaczne z przyznaniem środków Funduszu Pomocy.

4. W przypadku zaproponowania środków Funduszu Pomocy w wysokości niższej od wnioskowanej w ofercie, Wojewoda lub osoba przez niego upoważniona może przeprowadzić negocjacje z podmiotem, których celem jest doprecyzowanie warunków i zakresu realizacji zadania, określonego w ofercie podmiotu.

5. Podmiot może odstąpić od zawarcia umowy w przypadku przyznania środków Funduszu Pomocy w kwocie niższej niż wnioskowana.

6. Podmiot, który odstąpi od zawarcia umowy z powodu odmowy negocjacji i korekty kosztorysu, nie może wywodzić żadnych roszczeń.

7. Koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne.

7.1.Kosztami kwalifikowalnymi realizacji zadania publicznego, ze środków pochodzących z Funduszu Pomocy, mogą być w szczególności koszty, które:

  • są niezbędne do realizacji zadania,
  • zostały faktycznie poniesione,
  • są bezpośrednio związane z merytoryczną realizacją zadania i jego celem.

Koszty kwalifikowalne (koszty realizacji działań) poniesione przez oferenta, bezpośrednio związane z celem realizowanego zadania publicznego, obejmują w szczególności:

  • płace osób zabezpieczających właściwe wykonanie zadania,
  • koszty związane z wykonywaniem świadczeń wolontariackich (ubezpieczenie, przejazdy)

 inne niezbędne i uzasadnione wydatki, służące realizacji zakładanych celów.

 

7.2 Koszty niekwalifikowalne.

Środki Funduszu Pomocy nie mogą być wykorzystana na:

  • zakupy inwestycyjne,
  • pokrycie zobowiązań powstałych przed datą zawarcia umowy,
  • pokrycie kosztów utrzymania biura (lub biur) Oferenta, a także kosztów wynagrodzeń pracowników, o ile nie służą one bezpośrednio realizacji działań w ramach zadania,
  • kosztów leczenia i rehabilitacji osób,
  • spłatę zaległych zobowiązań finansowych, wynikających z bieżącej, statutowej działalności organizacji,
  • inne wydatki niezwiązane bezpośrednio z realizacją zadania.

Zasady składania ofert

1. Podmiot ubiegający się o środki z Funduszu Pomocy winien złożyć ofertę na formularzu, stanowiącym załącznik Nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. z 2018 r. poz. 2057). Ofertę należy wypełnić w formie elektronicznej.

2. W Części II pkt 1 oferty należy dodatkowo wskazać nr rachunku bankowego podmiotu, na który zostaną przekazane środki Funduszu Pomocy oraz dane osób, które są uprawnione do podpisania umowy na realizację zadania (imię, nazwisko, zajmowane w podmiocie stanowisko).

3. W ofercie w Części IV pkt 2 oferty, należy opisać zasoby kadrowe (w tym kwalifikacje kadry i zaangażowanie wolontariuszy, przy pomocy których podmiot zamierza realizować zadanie).

4. Zestawienie kosztów realizacji zadania w ofercie musi być czytelne i logiczne. Należy w nim wykazać szczegółowo koszty rodzajowe wraz z rodzajem miary i kosztami jednostkowymi planowanego zadania. Wydatki przedstawione w zestawieniu kosztów muszą znajdować pełne uzasadnienia w opisie zawartym w części III pkt 3 i 4 oferty (opis zadania, Plan i harmonogram działań).

5. W pola, które nie odnoszą się do oferenta, należy wpisać „nie dotyczy”.

6. Oferta powinna zostać podpisana przez osoby uprawnione do reprezentowania podmiotu, czytelnym podpisem lub podpisem i imienną pieczęcią. W przypadku zaistnienia zmian w zakresie reprezentowania podmiotu w trakcie realizacji zadania należy niezwłocznie, poinformować o tym fakcie w formie pisemnej.

7. Do oferty należy dołączyć:

a. aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru lub ewidencji potwierdzający status prawny podmiotu uprawnionego i umocowanie osób reprezentujących,

b. dokument potwierdzający upoważnienie do działania w imieniu oferenta, w szczególności do podpisania oferty i zawarcia umowy na realizację zadania (w przypadku, gdy sposób reprezentacji nie wynika wprost z KRS lub innego właściwego rejestru),

c. aktualny statut podmiotu.

8. W przypadku składania załączników w formie kserokopii, każda strona załącznika winna być potwierdzona za zgodność z oryginałem z datą i podpisem osoby uprawnionej.

9. Zgodnie z art. 14 ust.2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, istnieje możliwość składania ofert wspólnych, złożonych przez dwa lub więcej podmioty uprawnione. W przypadku złożenia oferty wspólnej w ofercie należy wskazać dodatkowo:

a. jakie działania w ramach realizacji zadania publicznego będą wykonywać poszczególne organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art. 3 ust.

b. sposób reprezentacji podmiotów, uprawnionych do złożenia oferty, wobec organu administracji publicznej.

10. W przypadku złożenia oferty wspólnej, umowę zawartą pomiędzy organizacjami pozarządowymi lub podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3, (Zleceniobiorcami) określającą zakres ich świadczeń składających się na realizację zadania publicznego załącza się do umowy o wsparcie/powierzenie realizacji zadania publicznego.

11. Zleceniobiorcy składający ofertę wspólną ponoszą odpowiedzialność solidarną za zobowiązania wynikające z umowy, zgodnie z art. 14 ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie.

Termin i miejsce składania ofert

1. Oferty na realizację zadania publicznego można składać:

a. osobiście: w Punkcie Obsługi Klienta Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9 w godzinach 7.30-15.30;

b. za pośrednictwem operatora pocztowego na adres:

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie ul. ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9, 10-900 Olsztyn,

c. przez ePUAP

2. Oferty należy składać w zaklejonych kopertach z podaniem pełnej nazwy podmiotu deklarującego chęć realizacji zadania oraz dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

Termin i warunki realizacji zadania

1. Zadanie publiczne będzie realizowane od dnia podpisania umowy nie dłużej niż do

31.12.2022 r.

2. Powierzenie lub wsparcie realizacji zadania oraz przekazanie środków Funduszu Pomocy nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wojewodą Warmińsko-Mazurskim, a wybranym przez Wojewodę podmiotem. Umowa szczegółowo określi realizowane zadania, termin i miejsce jego wykonania, kwotę przyznanych środków i tryb płatności, warunki realizacji zadania, w tym termin wykorzystania środków Funduszu Pomocy, sposób rozliczenia tych środków i zasady zwrotu ich niewykorzystanej części, a także tryb kontroli realizacji zadania.

 

3. Przed podpisaniem umowy, wybrany podmiot zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o przyjęciu środków Funduszu Pomocy.

4. Po zakończeniu zadania podmiot zobowiązany będzie złożyć sprawozdanie z realizacji zadania.

Informacje dodatkowe

Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Wydział Polityki Społecznej, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9 w dniach pracy urzędu w godzinach 7:30-15:30 pok. 137 lub pod numerem telefonu 89 5232634.

{"register":{"columns":[]}}