W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KAS udaremniła przemyt miecza z epoki brązu

18.12.2019

Dłonie w rękawiczkach, na stole miecz przy miarce.
  • Fragmenty zdobionego miecza-sztyletu z epoki brązu (2300 p.n.e. - 700 p.n.e.) wykryli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli przesyłek zagranicznych w Dębicy.
  • Po złożeniu 8 części w całość okazało się, że tworzą półmetrowy miecz.
  • Paczka nadana w Kijowie miała zawierać ozdoby do dekoracji wnętrz, których wartość wyceniono na 50 hrywien, tj. ok. 8 zł.

Podejrzane przedmioty były starannie zabezpieczone przed ewentualnym uszkodzeniem bąbelkową folią. Po złożeniu w całość okazało się, że 8 elementów tworzy miecz o długości blisko 50 cm. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków potwierdził, że zatrzymany towar to zabytek archeologiczny z epoki brązu (2300 p.n.e. - 700 p.n.e.). Według ekspertów posiada dość mocno zniszczoną oryginalną powierzchnię wykończoną zdobieniami. Nosi także ślady uszkodzeń powstałych współcześnie, najprawdopodobniej podczas jego wydobycia. Dokładną wartość archeologiczną zatrzymanego przedmiotu ustalą szczegółowe ekspertyzy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przesyłka miała trafić do odbiorcy w Czechach.

Dalsze postępowanie w sprawie zatrzymanego zabytku prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

***

Przypominamy, że przywóz zabytkowych przedmiotów do UE nie wymaga dodatkowych dokumentów. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz odbywa się z państw spoza UE, to przedmiot należy zgłosić w oddziale celnym (gdzie zostaje objęty odpowiednią procedurą celną). Przypominamy także, że w przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie obowiązują następujące stawki: celna 0 proc. i VAT 8 proc. od zadeklarowanej wartości towaru.

Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków na stałe wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a na wywóz czasowy – właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}