W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kaucja gwarancyjna

W serwisie Kaucja gwarancyjna znajduje się wykaz podmiotów dokonujących dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 13 do ustawy o podatku od towarów i usług, które złożyły kaucję gwarancyjną.


Rozwiązania przeciwdziałające nadużyciom i wyłudzaniu podatku od towarów i usług w obrocie niektórymi towarami zostały zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1027). Jednym z nich jest instytucja odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w podatku VAT sprzedawcy, w przypadku dostaw takich towarów wrażliwych jak niektóre wyroby stalowe (nieobjęte mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwa i złoto nieobrobione.

Skorzystanie przez nabywcę z funkcji ochronnej kaucji gwarancyjnej powoduje wyłączenie jego odpowiedzialności podatkowej. Polega to na tym, że nabywca nie będzie ponosił odpowiedzialności podatkowej, jeżeli kupił towary od podmiotu wymienionego na dzień dokonania dostawy towarów w wykazie podmiotów*, które złożyły kaucję gwarancyjną w odpowiedniej wysokości.

*prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w formie elektronicznej, opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów.

Wejdź do serwisu Kaucja gwarancyjna
 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.02.2019 15:09 Andrzej Rzechuła
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Andrzej Rzechuła
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Kaucja gwarancyjna 1.1 07.03.2019 12:25 Andrzej Rzechuła
Kaucja gwarancyjna 1.0 14.02.2019 15:09 Andrzej Rzechuła

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP