W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbity przemyt papierosów

21.02.2022

Maszyna do produkcji papierosów.
  • Wspólna akcja Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Straży Granicznej (SG) doprowadziła do zabezpieczenia ponad 6 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy oraz 2 linii technologicznych do produkcji papierosów.
  • Wartość rynkowa towaru to blisko 5 mln zł.
  • 18 osób zostało zatrzymanych z zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wideo

Akcja na terenie kilku województw

Mazowiecka KAS, CBŚP i Śląski Oddział SG, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim, przeszukały kilkadziesiąt posesji na terenie woj. mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego, w tym mieszkania osób powiązanych z ujawnionym procederem.

Funkcjonariusze wykryli dwie linie produkcyjne. Jedna była ukryta w naczepie samochodu ciężarowego znajdującego się na prywatnej posesji, druga znajdowała się na terenie prywatnej posesji w pomieszczeniu gospodarczym. Zabezpieczono ponad 6 mln szt. papierosów bez polskich znaków akcyzy ukrytych w naczepie samochodu ciężarowego zaparkowanego na parkingu. Papierosy były już zapakowane w kartonowe pudła i przygotowane do transportu na 19 paletach.

Podczas przeszukań kilkudziesięciu posesji zabezpieczono 846 tys. zł w gotówce w różnej walucie, luksusowe zegarki, 16 kolekcjonerskich pojazdów luksusowych, 12 ciągników siodłowych i 10 naczep, złoto, telefony, komputery i dokumentację finansową należącą do podejrzanych.

Trop z 2020 roku

Na trop przestępczej grupy funkcjonariusze mazowieckiej KAS i CBŚP wpadli w 2020 roku. Wówczas, zatrzymali na terenie woj. łódzkiego pojazd ciężarowy, w którym w specjalnych skrytkach były ukryte wyroby tytoniowe. Przejęli ponad 4 mln papierosów oznaczonych marką jednej z brytyjskich firm tytoniowych. Miały trafić do Wielkiej Brytanii. Kolejne nielegalne wyroby tytoniowe wykryli w hali magazynowej, gdzie znajdowało się 10 mln papierosów ukrytych na paletach z płytami elewacyjnymi.

Współpraca KAS i CBŚP z brytyjskim oficerem łącznikowym doprowadziła do ustalenia sposobu działania zorganizowanej grupy przestępczej i przeprowadzenia działań operacyjnych w Wielkiej Brytanii. Zatrzymano wówczas 2 Polaków.

Określali się „królami przemytu”

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy miesięcznie mogli wysyłać od kilku do kilkunastu transportów papierosów do Wielkiej Brytanii, a sami określali się „królami przemytu”.

W Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, dodatkowo 14 osób usłyszało zarzuty prania pieniędzy. Decyzją sądu, 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Podczas działań prowadzonych na terenie Polski przejęto 20 mln szt. papierosów, w Wielkiej Brytanii zabezpieczono 18 mln szt. papierosów. Sprawa jest rozwojowa i możliwe są kolejne zatrzymania.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}