W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie koordynacyjne polskiej Instytucji Audytowej z Komisją Europejską

17.09.2021

Osoby na ekranie podczas telekonferencji oraz uczestnicy przy stole prezydialnym.
  • 17 września 2021 r. przedstawiciele Komisji Europejskiej spotkali się z z-cą szefa KAS Anną Chałupą.
  • Rozmawiano o dotychczasowej współpracy i o kolejnym roku audytowym, uwzględniając nową perspektywę finansową UE 2021-27.
  • W 2020 r. polska Instytucja Audytowa przeprowadziła ponad 1600 audytów w 34 programach operacyjnych.
  • W Polsce funkcję Instytucji Audytowej pełni Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W spotkaniu uczestniczyli: z-ca szefa KAS Anna Chałupa, przedstawiciele Departamentu Audytu Środków Publicznych i izb administracji skarbowej, nadzorujący piony audytu i komórki ds. audytu funduszy UE. Komisję Europejską (KE) reprezentowali przedstawiciele Wspólnej Dyrekcji ds. Audytu Polityki Spójności (DAC) oraz Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, a także OLAF. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Nałożenie się zadań Instytucji Audytowej w ramach dwóch perspektyw finansowych jest dla nas wyzwaniem. Kolejnym będzie realizacja w tym samym okresie audytów w ramach Next Generation EU, ponieważ Szef KAS został wyznaczony także do pełnienia roli podmiotu audytowego w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz Pobrexitowej rezerwy dostosowawczej (BAR)

– powiedziała wiceminister Anna Chałupa.

Przyjmujemy powierzenie nam tych zadań przez rząd jako wyraz uznania dla kompetencji służb audytu podległych Szefowi KAS oraz dowód zaufania dla wieloletniej dobrej współpracy ze służbami Komisji. Jestem przekonana, że w kolejnych latach będzie się ona układała tak samo dobrze z korzyścią dla interesów finansowych UE i Polski

– dodała Anna Chałupa.

Obrady poświęcone były działaniom następczym w związku z rocznymi sprawozdaniami z kontroli i rocznymi opiniami z audytu, które Instytucja Audytowa sporządza i przedkłada do Komisji Europejskiej.

Poszczególne sesje dotyczyły m.in. monitorowania strategii audytu i planów na kolejny rok audytowy 2021-2022, kwestii zapobiegania nadużyciom finansowym i podnoszenia świadomości na temat nadużyć finansowych, jak również realizacji audytów Komisji Europejskiej i kontroli prowadzonych przez Trybunał Obrachunkowy w okresie programowania 2014-2020.

Odrębna sesja dotyczyła realizacji prac audytowych w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-27.

***

Informacje o Instytucji Audytowej:

  • do zadań Szefa KAS należy audyt gospodarowania środkami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej; Szef KAS pełni funkcję Instytucji Audytowej w Polsce (zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej),
  • zadania Instytucji Audytowej są realizowane przez pracowników zatrudnionych w wyodrębnionej komórce Ministerstwa Finansów, Departamencie Audytu Środków Publicznych oraz w 18 komórkach audytu izb administracji skarbowej,
  • w odniesieniu do programów operacyjnych służby KAS przeprowadzają corocznie:
    • audyty prawidłowego funkcjonowania systemów zarządzania i kontroli, obejmujące instytucje systemu;
    • audyty operacji (projektów), obejmujące instytucje, które podpisały umowę z beneficjentem. Czynności w ramach audytu realizowane są także bezpośrednio w odniesieniu do beneficjentów funduszy.
{"register":{"columns":[]}}