W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Programy i projekty - obronność, bezpieczeństwo

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z ministrem obrony narodowej i ministrem spraw wewnętrznych prowadzi działania związane z badaniami na rzecz bezpieczeństwa i obronności. W konkursach na konkretnie sprecyzowane tematy badawcze finansowane są przedsięwzięcia, które w największym stopniu rokują rzeczywiste zwiększenie bezpieczeństwa narodowego.

programy na rzecz obronnosci i bezpieczeństwa

Aktualne konkursy                Poprzednie konkursy

W trosce o wspólne bezpieczeństwo

Celem realizowanych programów i projektów jest nie tylko zwiększenie potencjału polskich podmiotów naukowych i przemysłowych, ale także dążenie do niezależności technologicznej poprzez tworzenie polskiego „know- how” w zakresie krytycznych technologii w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa. W programach tych przeprowadzono dotychczas 19 konkursów, których łączny budżet wynosi ponad 4,1 mld zł.

Centrum realizuje zadania związane z badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa na podstawie art. 28 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Programy i projekty przygotowywane są w oparciu o priorytetowe obszary technologiczne (rozwoju technologii) określone dla 7 strategicznego kierunku badań naukowych i prac rozwojowych - bezpieczeństwo i obronność państwa, ujęte w Krajowym Programie Badań (KPB) ustanowionym uchwałą Rady Ministrów nr 164/2011 z dnia 16 sierpnia 2011 r.

Sposób realizacji przez Centrum zadań związanych z prowadzeniem badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz ich finansowaniem lub współfinansowaniem określony został w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 sierpnia 2020 r. w sprawie zadań Narodowego Centrum Badan i Rozwoju związanych z realizacją badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.