W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

18.10.2022

Co roku dzień 18 października obchodzony jest jako Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Handel Ludźmi jest współczesną formą niewolnictwa stanowiącą jedną z najcięższych zbrodni, naruszającą wolność i godność ludzką. Zwalczanie tego zjawiska jest wyzwaniem dla całej Unii Europejskiej.

handel ludźmi

Zagrożenie zjawiskiem handlu ludźmi dotyczy wszystkich osób, niezależnie od sytuacji materialnej, czy też miejsca zamieszkania.

W Polsce organami bezpośrednio właściwymi do ścigania sprawców handlu ludźmi są: Prokuratura, Policja, Straż Graniczna. Ważną rolę pełnią również podmioty współpracujące z wcześniej wymienionymi, m.in. Państwowa Inspekcja Pracy, Służba Celna, organizacje pozarządowe.

Natomiast w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie działa powołany przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Obecnie działania Zespołu są prowadzone w oparciu o Krajowy Plan Działań Przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2022-2024.

Przewodniczącym zespołu jest Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko-Mazurski, a w skład Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi wchodzą przedstawiciele: sądownictwa, prokuratury, służb mundurowych, administracji rządowej i samorządowej, kuratorium oraz organizacji pozarządowych.

Więcej informacji i materiałów o tym procederze jest dostępnych na stronie internetowej: www.handelludzmi.eu. Na portalu znajdą Państwo szereg informacji na temat przeciwdziałania zjawisku handlu ludźmi, ochrony i wsparcia ofiar, a także materiały informacyjne, filmy edukacyjne, scenariusze do wykorzystania w pracy z młodzieżą.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wraz ze Strażą Graniczną opracowało również baner zawierający podstawowe informacje dotyczące zagrożenia handlem ludźmi i dane kontaktowe do Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi (KCIK). Pliki wideo (w języku polskim i ukraińskim) dotyczące kampanii „Nie ufaj bezgranicznie. Nie stań się ofiarą handlu ludźmi” zostały opublikowane na kanale YouTube oraz stronie MSWiA:

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}