W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23

Status Status: Trwa ocena wniosków

Nabór Ścieżka SMART skierowany jest do dużych przedsiębiorstw, planujących  realizację kompleksowych projektów z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw. Realizacja modułu B+R jest obligatoryjna. Pozostałe moduły  przedsiębiorstwo może realizować w zależności od potrzeb i specyfiki projektu. Wdrożenie wyników modułu B+R może być sfinansowane w ramach modułu wdrożenia innowacji albo z własnych środków.

W naborze mogą wziąć udział duże przedsiębiorstwa samodzielnie występujące o wsparcie projektu. Zwracamy uwagę na fakt, iż zgodnie z kryteriami wyboru firmy duże (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie.

    • Duże przedsiębiorstwa

    Duże przedsiębiorstwa (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie.

  • Dofinansowanie mogą otrzymać projekty, które obejmują:

    • Moduł B+R – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na realizację prac B+R (badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych) w celu doprowadzenia do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym dotyczącej funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług;
    • Moduł Wdrożenie innowacji – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wdrożenie w działalności przedsiębiorstwa wyników prac B+R w formie innowacyjnych produktów lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług;
    • Moduł Infrastruktura B+R – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na inwestycję w infrastrukturę B+R niezbędną do realizacji agendy badawczej na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów (wyrobów lub usług) lub procesów biznesowych dotyczących funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług;
    • Moduł Cyfryzacja – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na realizację inwestycji związanych z zastosowaniem rozwiązań cyfrowych w przedsiębiorstwie zmierzających do cyfryzacji produkcji, procesów w przedsiębiorstwie, jak i cyfryzacji produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa;
    • Moduł Zazielenienie przedsiębiorstw – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na transformację przedsiębiorstwa w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym rozwój nowych modeli biznesowych na to ukierunkowanych;
    • Moduł Internacjonalizacja – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na promocję zagraniczną produktów (wyrobów lub usług) pod marką produktową przedsiębiorstwa lub produktów będących własnością przedsiębiorcy lub planowanych do opracowania/wdrożenia w ramach Projektu lub uzyskanie ochrony praw własności przemysłowej lub ich obronę w przypadku ich naruszenia;   
    • Moduł Kompetencje – w ramach którego możliwe jest uzyskanie dofinansowania na doskonalenie kompetencji pracowników i osób zarządzających w zakresie realizowanego Projektu, zdobywanie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy, a także nabywanie kwalifikacji.

    Wniosek o dofinansowanie obowiązkowo musi obejmować moduł B+R. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny.

    Duże przedsiębiorstwa (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji) muszą zaplanować współpracę z MŚP w ramach projektu, aby uzyskać wsparcie.

  • Projekt dofinansowany w naborze musi wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację.

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • 667 000 000  zł - na projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa samodzielnie

  • Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych: 1 mln PLN (dotyczy modułu B+R).

    Maksymalna wartość  oraz poziom dofinansowania: uzależnione od wybranego rodzaju pomocy publicznej w ramach modułów.

    • Data ogłoszenia konkursu lub inicjatywy: 30.03.2023
    • Rozpoczęcie naboru wniosków:  10.05.2023
    • Zakończenie naboru wniosków: 15.11.2023, godz. 16.00.

    Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów wynosi 100 dni od zakończenia naboru. W terminie 7 dni od zatwierdzenia wyników oceny publikowane są wyniki naboru (informacja o projektach wybranych do dofinansowania oraz o projektach, które otrzymały ocenę negatywną).

    Lista rankingowa jest ostateczna.

  • Wnioskodawcy mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego IP (możliwość składania wniosków od 10.05.2023)

  • Wnioski złożone w konkursie są ocenione zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący FENG. Ocena jest jednoetapowa. Projekty oceniać będzie Panel Komisji Oceny Projektów, który tworzą co najmniej trzej eksperci. Wnioskodawca może zostać wezwany do uzupełnienia lub poprawienia wniosku w zakresie określonym przez NCBR. Elementem oceny jest spotkanie z wnioskodawcą. W jego trakcie wnioskodawca może odnieść się do pytań i ewentualnych wątpliwości ekspertów dotyczących projektu.

  • W przypadku negatywnej oceny projektu, wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia protestu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie wdrożeniowej oraz Regulaminie Wyboru Projektów.

    Przykładowy wzór protestu

  • FAQ Ścieżka SMART Infoday I dla naboru II

    1. W roku 2023 przedsiębiorstwo posiada status średniego przedsiębiorcy, ale w roku 2022 i 2023 przedsiębiorstwo przekroczy próg zatrudnienia i pułap finansowy w trakcie bieżącego roku (2023). W bieżącym roku rozumiem, że zachowuje ono status, jaki miało na początku roku (tj. średnie), ale wyżej wskazane zjawisko powtarza się w ciągu kolejnych dwóch lat (tj. 2022 i 2023), co oznacza, że od stycznia 2024 r. następuje zmiana statusu ze średniego na dużego przedsiębiorcę. PYTANIE: Czy mając na uwadze ww przypadek, to przedsiębiorstwo może złożyć w 2023 r. wniosek do NCBR mając na uwadze, że harmonogram projektu rozpocznie się w 2024 r., kiedy to wnioskodawca będzie miał już status dużego przedsiębiorcy? Czy mając aktualnie status średniego przedsiębiorstwa, jesteśmy automatycznie zdyskwalifikowani z aplikowania u Państwa w NCBR, co de facto dyskwalifikuje wnioskodawcę również z ubiegania się o środki w PARP, bo zmianie ulegnie jego status w 2024 r. Reasumując, czy w ogóle jest szansa dla takiej firmy ubiegać się teraz o środki, czy należy wstrzymać działania, aż do uzyskania statusu dużego przedsiębiorcy? Ewentualnie, czy zmiana wielkości przedsiębiorstwa po podpisaniu umowy o dofinansowanie, skutkuje jej rozwiązaniem?

    Odp: NCBR prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie wyłącznie dużych przedsiębiorstw. Zgodnie z par. 1 ust. 3: "O dofinansowanie Projektów w ramach naboru mogą ubiegać się duże przedsiębiorstwa." Dodatkowo zgodnie z par. 9 ust 12: "Przed zawarciem umowy o dofinansowanie IP analizuje, czy wnioskodawca posiada taki sam status, jak wskazany we wniosku. Jeśli ten status zmienił się, IP informuje wnioskodawcę o braku możliwości zawarcia umowy o dofinansowanie. Wówczas wnioskodawca może złożyć wniosek w kolejnym naborze do właściwej IP." W sytuacji opisanej w pytaniu należy wiec wstrzymać się z wnioskowaniem o wsparcie do NCBR do czasu uzyskania statusu dużego przedsiębiorcy. Zmiana statusu przedsiębiorstwa w trakcie realizacji projektu nie będzie wpływać na realizację projektu. Warto natomiast o wszelkich zmianach informować opiekuna projektu.

    1. Dzień dobry, czy w związku z oszczędnościami w module B+R będzie możliwe przesunięcie tych kosztów kwalifikowalnych na inny moduł?

    Odp: Nie.

    1. Czy jeśli dany etap jest krytyczny i zostaną na tym etapie prace powierzone podwykonawcy, to czy podwykonawca musi być wybrany przez bazę konkurencyjności?

    Odp: Tak.

    1. Czy podwykonawcę kluczowego, którego wskaże się we wniosku o dofinansowanie z nazwy, będzie trzeba potem wybierać zgodnie z zasadą konkurencyjności (ustawa pzp lub zasada konkurencyjności)?

    Odp: Tak.

    1. Czy w module infrastruktura B+R może uwzględnić zakup sprzętu komputerowego /serwery, urządzenia sieciowe/do wyposażenia laboratorium cyberbezpieczeństwa?

    Odp: Tak. 5.3 Kategorie wydatków kwalifikowalnych w ramach modułu Infrastruktura B+R 5.3.3 Środki trwałe/dostawy W ramach tej kategorii kwalifikowalne są koszty nabycia środków trwałych innych niż nieruchomości, w tym koszty instalacji i uruchomienia lub leasingu środków trwałych, innych niż nieruchomości.

    1. Czy poszczególne zadania badawczo-rozwojowe mogą być realizowane równolegle w harmonogramie?

    Odp. Tak, poszczególne zadania badawczo – rozwojowe mogą być realizowane równolegle. Zaplanowane zadania w ramach modułów powinny być racjonalne, komplementarne i zapewniające spójność na poziomie projektu. We wniosku o dofinansowanie należy uzasadnić kolejność realizacji poszczególnych zadań.

    1. Czy możemy zakupić oprogramowanie do liczenia śladu środowiskowego w module B+R?

    Odp: Tak, jeśli zostanie spełniony element niezbędności poniesienia kosztu do osiągnięcia celu modułu.

    1. Czy zakup systemu CRM(customer relationship management), ticketowego może być sfinansowane w ramach cyfryzacji?

    Odp: Tego typu wydatki dla tego modułu nie mogą być rozliczone w ramach kosztów bezpośrednich.

    1. Czy zakup zaawansowanych narzędzi do wytwarzania oprogramowania liczy się w ramach cyfryzacji?

    Odp: Proszę doprecyzować pytanie i przesłać do punktu kontaktowego.

    1. Mam pytanie: jakie konkretnie wydatki są możliwe w module zazielenienie?

    Odp: Wydatki są kwalifikowalne zgodnie z przewodnikiem kwalifikowalności kosztów dostępnym na stronie NCBR.

    1. Dla projektów linearnych. W module B+R realizujemy prace przemysłowe i rozwojowe a w Module Infrastruktura B+R chcemy wybudować budynek B+R, wyposażyć go w niezbędną aparaturę badawczą aby realizować prace z Modułu B+R. Czy zatem agenda badawcza może być obejmować plan prac z Modułu B+R i czy  moduł B+R może rozpoczynać się później niż moduł Infrastruktura? mogą być realizowane dokładnie w tym samym czasie?

    Odp. Poszczególne moduły mogą być realizowane w dowolnej kolejności. Moduł B+R może obejmować częściową realizację Agendy badawczej modułu Infrastruktura B+R. Agenda badawcza obowiązkowo musi obejmować okres realizacji i okres trwałości projektu.

    1. Planujemy Moduły B+R i Infrastruktura B+R w projekcie linearnym. Planujemy budowę linii demonstracyjnej w ramach modułu B+R do weryfikacji w warunkach rzeczywistych technologii innowacyjnego produktu. W ramach modułu Infrastruktura B+R planujemy wybudować budynek i wyposażyć go w niezbędną aparaturę badawczą do realizacji prac z modułu B+R. Czy zatem linię demonstracyjną możemy umieścić i ją uruchomić do prac w tym wybudowanym budynku?

    Odp: Tak.

    1. Dzień dobry, czy w ramach modułu szkoleniowego możliwa jest realizacja studiów podyplomowych czy tylko kursy/szkolenia?

    Odp: Zgodnie z przewodnikiem kwalifikowalności kosztów.

    1. Wynagrodzenie kierownika B+R jest kosztem kwalifikowanym?

    Odp: wynagrodzenie kierownika B+R może być rozliczany w ramach kosztów pośrednich w module B+R.

    1. Czy w ramach modułu B+R w kategorii 3.3.7 Dostawy (inne niż środki trwałe) lit. e) można kwalifikować elementy linii pilotażowych, które są samodzielnymi środkami trwałymi? Jest tutaj sprzeczność, bo zakup elementów lub całych linii to zakup środka trwałego zgodnie z ustawą o rachunkowości?

    Odp: W ramach modułu B+R możliwy jest zakup elementów służących do budowy prototypu i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej, a zatem możliwy jest zakup elementów które nie są samodzielnymi środkami trwałymi.

    1. Czy są jakieś wymogi/oczekiwania ze strony ncbir co do długości trwania umowy leasingowej?

    Odp: Okres trwania umowy leasingowej nie jest określony, niemniej kwalifikowalność kosztów związanych z leasingiem przypada na okres realizacji projektu (modułu).

    1. Czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest kosztem kwalifikowalnym w ramach modułu B+R?

    Odp: Koszty pośrednie.

    1. Czy oplata wstępna w ramach leasingu (od 5 do 20% wartości nabywanej maszyny) jest kosztem kwalifikowalnym w ramach modułu B+R?

    Odp: Wszystkie opłaty około leasingowe nie związane bezpośrednio z przedmiotem leasingu nie są kwalifikowane w ramach kosztów bezpośrednich.

    1. Dzień dobry. Czy wskaźnik przychodu jest obligatoryjny (w module B+R oraz Wdrożenie innowacji)? Czy wskaźnik wzrostu zatrudnienia jest obligatoryjny (wdrożenie innowacji)? Z instrukcji nie wynika wprost, że są obowiązkowe. Lub tego nie dostrzegłam?

    Odp: W module B+R obowiązkowy wskaźnik dot. przychodu to: PLRR033 - Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług. Zgodnie z definicją wskaźnika należy podać przychód ze sprzedaży nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług, które będą wynikiem prac B+R przeprowadzonych w ramach  modułu. W module Wdrożenie innowacji również obowiązkowym wskaźnikiem dot. przychodu jest wskaźnik PLRR033 - Przychody ze sprzedaży nowych lub udoskonalonych produktów/usług. Natomiast obowiązkowy wskaźnik dot. zatrudnienia, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku w module Wdrożenie innowacji to wskaźnik RCR001 - Miejsca pracy utworzone we wspieranych jednostkach – definicja dla tego wskaźnika została przedstawiona przy module B+R. Realizując moduł B+R oraz wdrożenie innowacji  należy podać wartości ww. wskaźników.

    1. Wnioskodawca planuje oddelegować do projektu część swoich dotychczasowych pracowników do realizacji prac w module B+R na określony procent etatu. W jaki sposób ująć koszty wynagrodzeń w prognozie w Modelu finansowym w podziale na Dotychczasową działalność (bez projektu) i Projekt aby nie zdublować kosztów (wnioskodawca i tak poniesie koszty wynagrodzeń pracowników gdyby projekt nie był realizowany)?

    Odp: Model zakłada realizację projektu, zatem należy odpowiednio zmniejszyć koszty wynagrodzeń i pochodnych o wartości, które będą wykazane z projekcie.

    1. Dzień dobry, Dotyczy opłacalności wdrożenia - w którym miejscu w Modelu finansowym można ująć oszczędności kosztowe wynikające z wdrożenia innowacji w procesie biznesowym?

    Odp: W którejkolwiek pozycji kosztowej ze znakiem ujemnym.

    1. Moduł Internacjonalizacja: Czy wskaźnik rezultatu „FENGR-001 - Przychody ze sprzedaży poza terytorium RP produktów będących przedmiotem projektu” dotyczy wyłącznie produktów powstałych w wyniku projektu (np. w module B+R), czy też wskaźnik dotyczy również produktów z dotychczasowej oferty wnioskodawcy, które będą podlegać działaniom promocyjnym?

    Odp: Zgodnie z definicją wskaźnika FENGR-001 - Przychody ze sprzedaży poza terytorium RP produktów będących przedmiotem projektu – należy podać wartość przychodów ze sprzedaży poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produktów/wyrobów/usług w ramach realizowanego modułu. Rokiem osiągnięcia wartości docelowej powinien być kolejny rok po zakończeniu realizacji modułu.

    1. Jaki rodzaj umowy jest poświadczeniem skutecznej współpracy duzego przedsiębiorcy z MŚP na etapie składania wniosku?

    Odp: Zgodnie z zapisami kryteriów we wniosku o dofinansowanie należy wykazać wymierne efekty i korzyści wynikające z wybranej formy współpracy. Współpraca z MŚP może przyjąć formę m.in. transferu wiedzy, powiązania kooperacyjnego w tym: klastrów innowacyjnych (także eksportowych), łańcuchów produkcyjnych, sieci technologicznych, platform technologicznych. Współpraca powinna być prowadzona w okresie realizacji projektu, co powinno być udokumentowane (np. w formie umowy/ dokumentu potwierdzającego członkostwo w klastrze/ platformie).

    Wskazać należy, iż dokument dotyczący współpracy z MŚP nie jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, jednakże ekspert oceniający projekt może poprosić o przedstawienie takiego dokumentu podczas oceny.

    1. Dzień dobry, jak w ramach projektu SMART (lub ogólnie FENG) mogę sprzedać/wylicencjonować/udostępnić własność intelektualną?

    Odp: Pytanie nie jest do końca jasne. Jeżeli pytającemu chodzi o formy wdrożenia wyników prac B+R, to zgodnie ze wzorem umowy o dofinansowanie wdrożenie musi nastapić w jednej z następujących form:

    1)        wprowadzenie wyników do własnej działalności gospodarczej poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników lub wprowadzenie innowacji w procesie biznesowym lub

    2)        udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę lub

    3)        sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę. Za wdrożenie wyników prac B+R nie uznaje się zbycia praw do wyników prac B+R w celu ich dalszej sprzedaży.

    1. Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem, chcemy złożyć wniosek w ramach Ścieżki SMART samodzielnie i planujemy realizację tylko obligatoryjnego modułu B+R. Czy w takim wypadku współpraca z MŚP jest obowiązkowa? Jeśli tak, to jakie formy współpracy są dopuszczalne? Uprzejmie proszę o podanie praktycznych przykładów?

    Odp: Kryterium dotyczy dużych przedsiębiorstw (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji), które przewidują w projekcie realizację inwestycji produkcyjnych w module Wdrożenie innowacji lub module Zazielenienie przedsiębiorstw lub module Cyfryzacja. Jeśli będzie realizowany tylko moduł B+R to to kryterium Państwa nie dotyczy.

    1. Dzień dobry. Zasady zrównoważonego rozwoju / 6R - w jaki sposób należy podejść do tematu w przypadku projektów IT (oprogramowanie)?

    Odp: Dla takiego klasycznego projektu z obszar ICT, który nie dotyczy jakiś działań optymalizacyjnych, pro środowiskowych itp., pasują:

     

    Zasada „reduce (ogranicz)” - może mieć zastosowanie w usługach ICT np. poprzez stosowanie rozwiązań pozwalających na zredukowanie zużytej energii elektrycznej przez sprzęt komputerowy np. poprzez korzystanie z usług chmurowych, raportowanie śladu węglowego i jego redukcję, korzystanie z optymalizacji serwerów, poprawę czasu używania aplikacji tak aby minimalizować czas spędzony z aplikacją tzw. „user experience”, umożliwianie stosowania trybu ciemnego tzw. „dark mode” obniżającego zużycie energii przez urządzenia, ograniczanie liczby zapytań i przesyłanych danych, opracowanie lub zmianę algorytmów w taki sposób, żeby zużywały mniej prądu.

     

    Jedną z form zastosowania tej zasady może być również wprowadzanie modeli biznesowych, które zmniejszają liczbę wytwarzanych produktów – przykładem może być model „produkt jako usługa” (Product-as-a-Service – „PaaS”). Model ten polega na zapewnieniu użytkownikowi końcowemu dostępu do funkcjonalności danego produktu/zasobu zamiast produktu/zasobu. W takim modelu właścicielem produktu pozostaje jego producent, oferujący usługi w abonamencie lub opłacie za użycie.

     

    Zasada „rethink”  – Za zastosowanie zasady „zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink)” zostanie uznane także prowadzenie zakupów, w ramach projektu, zgodnie z kryteriami zielonych zamówień publicznych, (w tym z uwzględnieniem na etapie zakupu lub procedury udzielenia zamówienia parametrów związanych ze zużyciem energii)  i tu np. zakupy związane ze sprzętem ICT zgodnie z „zielonymi zamówieniami”, wprowadzenie odpowiednich procedur związanych z zamówieniami.

     

    Natomiast możemy sobie wyobrazić, ze projekt z obszaru ICT dotyczy pewnych aspektów związanych zgodnie z zasadami 6R ze środowiskiem, np.:

     

    Zasada „reuse” -  Stosowanie zasady „używaj ponownie (reuse)” może być potwierdzone prowadzeniem badań i wdrażaniem innowacji dotyczących zaawansowanych technologii regeneracji produktów lub tworzeniem systemów promujących ponowne użycie. - np. projekt może dotyczyć opracowania oprogramowania zarządzającego cyklem życia produktu i wtedy można podać wskaźniki wykazujące korzyści z zastosowania oprogramowania.

     

    Zasada  „recover” - Zasada „naprawiaj (recover)” polega na wprowadzeniu w ramach projektu takich rozwiązań technologicznych, logistycznych i marketingowych, które zapewniają dostępność części zamiennych, instrukcji obsługi i napraw, informacji technicznych lub innych narzędzi, sprzętu lub oprogramowania pozwalających na naprawę i ponowne użycie produktów bez szkody dla ich jakości i bezpieczeństwa.

     

    Zasada „refuse” – Stosowanie zasady „refuse (odmów)” może być też potwierdzone prowadzeniem badań dotyczących rezygnacji z użycia materiałów, substancji lub produktów, które nie nadają się do ponownego użycia, naprawiania lub

    recyklingu lub które charakteryzują się negatywnym oddziaływaniem na środowisko lub na życie i zdrowie ludzi i poparte np. wskaźnikiem dotyczącym liczby badań lub liczby produktów/procesów objętych tymi badaniami. np. projekt może dotyczyć opracowania  aplikacji zmniejszającej liczbę wykonywanych badań/procesów (aplikacja optymalizująca).

     

    Dobór wskaźników będzie wynikać z tematyki projektu i tego czego ma dotyczyć opracowywane oprogramowanie.

    1. W harmonogramie https://www.poir.gov.pl/media/113708/harmonogram_naboru_wnioskow_FENG_11012023.pdf 31.10 jest końcem naboru także dla POJEDYNCZYCH MŚP?

    Odp: Podany przez Państwa link odnosi się do wersji harmonogramu z dnia 19.01.2023. 30 marca br. była aktualizacja harmonogramu. Terminy naboru są takie same dla naborów prowadzonych przez PARP i NCBR.

    1. Czy dopuszczalne są partnerskie projekty wielopodmiotowe np duże przedsiębiorstwa + MŚP + Jednostka naukowa? Czy jest specjalna procedura wyboru takiego partnera? Jakie są wymagane zabezpieczenia projektu?

    Odp: Nabór do Ścieżki Smart dla konsorcjów  będzie  ogłoszony w październiku br. Obecnie trwają prace nad dokumentacja konkursową. Generalnie konsorcjum będzie mogło składać się z różnego typu podmiotów. Aktualny konkurs dedykowany jest dla przedsiębiorstw realizujących projekt samodzielnie.

    1. Czy dla dużych przedsiębiorstw projekt może obejmować tylko 1 moduł - B+R?

    Odp: Tak, projekt może obejmować tylko 1 moduł obligatoryjny. Dla dużych przedsiębiorstw jest to moduł B+R. Pozostałe moduły mają charakter fakultatywny.

    1. Dzień Dobry, jak prawidłowo wybrać wskaźniki z uwzględnieniem i odwołaniem do zasady 6R jeśli projekt dotyczy oprogramowania ?

    Odp: Dla takiego klasycznego projektu z obszar ICT, który nie dotyczy jakiś działań optymalizacyjnych, pro środowiskowych itp., pasują:

     

    Zasada „reduce (ogranicz)” - może mieć zastosowanie w usługach ICT np. poprzez stosowanie rozwiązań pozwalających na zredukowanie zużytej energii elektrycznej przez sprzęt komputerowy np. poprzez korzystanie z usług chmurowych, raportowanie śladu węglowego i jego redukcję, korzystanie z optymalizacji serwerów, poprawę czasu używania aplikacji tak aby minimalizować czas spędzony z aplikacją tzw. „user experience”, umożliwianie stosowania trybu ciemnego tzw. „dark mode” obniżającego zużycie energii przez urządzenia, ograniczanie liczby zapytań i przesyłanych danych, opracowanie lub zmianę algorytmów w taki sposób, żeby zużywały mniej prądu.

     

    Jedną z form zastosowania tej zasady może być również wprowadzanie modeli biznesowych, które zmniejszają liczbę wytwarzanych produktów – przykładem może być model „produkt jako usługa” (Product-as-a-Service – „PaaS”). Model ten polega na zapewnieniu użytkownikowi końcowemu dostępu do funkcjonalności danego produktu/zasobu zamiast produktu/zasobu. W takim modelu właścicielem produktu pozostaje jego producent, oferujący usługi w abonamencie lub opłacie za użycie.

     

    Zasada „rethink”  – Za zastosowanie zasady „zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink)” zostanie uznane także prowadzenie zakupów, w ramach projektu, zgodnie z kryteriami zielonych zamówień publicznych, (w tym z uwzględnieniem na etapie zakupu lub procedury udzielenia zamówienia parametrów związanych ze zużyciem energii)  i tu np. zakupy związane ze sprzętem ICT zgodnie z „zielonymi zamówieniami”, wprowadzenie odpowiednich procedur związanych z zamówieniami.

     

    Natomiast możemy sobie wyobrazić, ze projekt z obszaru ICT dotyczy pewnych aspektów związanych zgodnie z zasadami 6R ze środowiskiem, np.:

     

    Zasada „reuse” -  Stosowanie zasady „używaj ponownie (reuse)” może być potwierdzone prowadzeniem badań i wdrażaniem innowacji dotyczących zaawansowanych technologii regeneracji produktów lub tworzeniem systemów promujących ponowne użycie. - np. projekt może dotyczyć opracowania oprogramowania zarządzającego cyklem życia produktu i wtedy można podać wskaźniki wykazujące korzyści z zastosowania oprogramowania.

     

    Zasada  „recover” - Zasada „naprawiaj (recover)” polega na wprowadzeniu w ramach projektu takich rozwiązań technologicznych, logistycznych i marketingowych, które zapewniają dostępność części zamiennych, instrukcji obsługi i napraw, informacji technicznych lub innych narzędzi, sprzętu lub oprogramowania pozwalających na naprawę i ponowne użycie produktów bez szkody dla ich jakości i bezpieczeństwa.

     

    Zasada „refuse” – Stosowanie zasady „refuse (odmów)” może być też potwierdzone prowadzeniem badań dotyczących rezygnacji z użycia materiałów, substancji lub produktów, które nie nadają się do ponownego użycia, naprawiania lub

    recyklingu lub które charakteryzują się negatywnym oddziaływaniem na środowisko lub na życie i zdrowie ludzi i poparte np. wskaźnikiem dotyczącym liczby badań lub liczby produktów/procesów objętych tymi badaniami. np. projekt może dotyczyć opracowania  aplikacji zmniejszającej liczbę wykonywanych badań/procesów (aplikacja optymalizująca).

     

    Dobór wskaźników będzie wynikać z tematyki projektu i tego czego ma dotyczyć opracowywane oprogramowanie.

    1. Co ma znaczenie do określenia poziomu dofinansowania w przypadku pomocy regionalnej:

    1) siedziba przedsiębiorstwa, czy miejsce realizacji projektu?

    2) czas przyznania dotacji, czy moment poniesienia wydatku?

    Odp: W przypadku RPI przy określeniu poziomu dofinansowania  ma znaczenie określenie miejsca realizacji projektu. Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku należy podać informacje dotyczące co najmniej województwa, powiatu, gminy poprzez wybranie jednej opcji z listy. W przypadku realizacji projektu w kilku lokalizacjach należy wskazać wszystkie. Następnie należy określić moduł, którego lokalizacja dotyczy. Czynność należy  powtórzyć analogicznie przy pozostałych lokalizacjach. Dla każdego z modułów należy wskazać przynajmniej jedną lokalizację.

    Odnosząc się do drugiej części pytania informujemy, że za moment udzielenia pomocy publicznej uznaje się dzień zawarcia Umowy o dofinansowanie.

    1. Czy w przypadku składania wniosku w ramach Ścieżki SMART w module B+R współpraca z MŚP jest wymagana, czy można składać wniosek samodzielnie bez współpracy z MŚP?

    Odp: Kryterium Współpraca przedsiębiorstw innych niż MSP, dotyczy dużych przedsiębiorstw (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji), które przewidują w projekcie realizację inwestycji produkcyjnych w module Wdrożenie innowacji lub module Zazielenienie przedsiębiorstw lub module Cyfryzacja. W pozostałych modułach w ścieżce Smart – Internacjonalizacja, Kompetencje, Infrastruktura B+R, B+R nie są przewidziane inwestycje produkcyjne.

    W związku z powyższym, jeżeli duży przedsiębiorca realizuje jedynie moduł B+R, to w kryterium w uzasadnieniu zostanie wskazane „nie dotyczy”.

    1. Czy planują Państwo zmiany w modelu finansowym?

    Odp: O wszystkich zmianach w dokumentacji konkursowej, w tym w modelu finansowanym, będą Państwo informowani na bieżąco. Ostatnia modyfikacja modelu finansowego nastąpiła 18 kwietnia br.

     

    1. Jaka forma współpracy dużego przedsiębiorstwa z MŚP jest dopuszczalna w ramach projektu? Ponieważ konsorcja są niedopuszczalne, a podwykonawstwo nie jest uznawane za formę współpracy, prosimy o wskazanie, w jaki sposób może przebiegać współpraca z MŚP?

    Odp: Współpraca z MŚP może przyjąć formę m.in. transferu wiedzy, powiązania kooperacyjnego w tym: klastrów innowacyjnych (także eksportowych), łańcuchów produkcyjnych, sieci technologicznych, platform technologicznych.

    1. Czy po 4 latach od zakończenia projektu (kiedy już wdrożymy produkt na rynek) nasze przychody z tytułu sprzedaży produktu powinny pokryć koszty kwalifikowane Projektu?

    Odp: W załączniku nr 1 do umowy o dofinansowanie "Szczegółowe warunki realizacji modułów: określony został poziom zwrotu dotacji warunkowej. Paragraf 2 ust.  10.  "Poziom zwrotu dotacji warunkowej uzależniony jest od wielkości przedsiębiorstwa oraz osiągniętego przez Beneficjenta poziomu wskaźnika „R” wyliczonego zgodnie ze wzorem określonym w ust. 9 (R =(P/DZ*100%)-100%, gdzie DZ to kwota zwrotna części dotacji warunkowej, P suma przychodów wygenerowanych w wyniku realizacji modułu „Wdrożenie innowacji”  obejmująca okres referencyjny. Poprzez przychody wygenerowane w wyniku realizacji modułu Wdrożenie innowacji należy rozumieć przychody netto ze sprzedaży produktów (nowych lub udoskonalonych) wprowadzonych na rynek w wyniku realizacji modułu lub przychody netto ze sprzedaży produktów wytworzonych w procesie (nowym lub udoskonalonym) powstałym w wyniku realizacji modułu). Jeśli wskaźnik „R” jest:

    1)        poniżej 20% to beneficjent zwraca 100% części „zwrotnej” dotacji warunkowej

    2)        większy lub równy 20% i mniejszy od 40% to beneficjent zwraca 40% części „zwrotnej” dotacji warunkowej

    3)        większy lub równy 40 % i mniejszy od 60 % to beneficjent zwraca

    35 % części „zwrotnej” dotacji warunkowej

    4)        większy lub równy 60% i mniejszy od 80% to beneficjent zwraca 30% części „zwrotnej” dotacji warunkowej

    5)        większy lub równy 80% i mniejszy od 100% to beneficjent zwraca

    25 % części „zwrotnej” dotacji warunkowej

    6)        większy lub równy od 100 % to beneficjent zwraca 20% części „zwrotnej” zwraca warunkowej.

    1. Zgodnie z instrukcją do wniosku: Za zgodne z zasadą „zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink)” zostanie uznane także prowadzenie zakupów, w ramach projektu, zgodnie z kryteriami zielonych zamówień publicznych, (w tym z uwzględnieniem na etapie zakupu lub procedury udzielenia zamówienia parametrów związanych ze zużyciem energii). Dodatkowo Umowa o dofinansowanie: Beneficjent zobowiązuje się do zakupu infrastruktury zgodnie z kryteriami zielonych zamówień publicznych, w tym z uwzględnieniem na etapie zakupu lub procedury udzielenia zamówienia parametrów związanych ze zużyciem energii (o ile to możliwe).

    Tym samym mam pytanie odnośnie wskaźnika 6R dotyczącego zielonych zamówień publicznych. Czy może to być wskaźnik typu: „Prowadzenie zakupów, w ramach projektu, zgodnie z kryteriami zielonych zamówień publicznych” – a jeśli tak jakie przyjąć wartości bazowe i docelowe. Czy też powinien to być konkretny wskaźnik, np.: „Zakup i dostawa papieru pochodzącego z recyklingu do drukarek i kserokopiarek” i tutaj również prośba o wskazanie jak powinna wyglądać wartość bazowa i docelowa?

    Odp: Tak.  „Za zgodne z zasadą „zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink)” zostanie uznane także prowadzenie zakupów, w ramach projektu, zgodnie z kryteriami zielonych zamówień publicznych, (w tym z uwzględnieniem na etapie zakupu lub procedury udzielenia zamówienia parametrów związanych ze zużyciem energii).”

    Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku, w przypadku wskaźnika rezultatu należy podać wartość bazową przed rozpoczęciem realizacji projektu (stan wskaźnika w przedsiębiorstwie.

    Wnioskodawcy) oraz wartość docelową po zakończeniu realizacji (stan wskaźnika po zakończeniu realizacji projektu).

    Do obowiązków Wnioskodawcy należy określenie wskaźników dotyczących zasady zrównoważonego rozwoju, w zależności od specyfiki planowanego do realizacji projektu.

    1. Wnioskodawcom, którzy złożyli wniosek w pierwszym naborze zasugerowano wycofanie wniosku i złożenie go ponownie na zmienionej dokumentacji konkursowej. Czy planuje się tego typu działania również w drugim naborze? Czy dokumentacja na stronie konkursu jest aktualna?

    Odp: System został zaktualizowany o zmiany w dokumentacji. Wnioskodawca ma wybór, czy w trakcie naboru wycofuje wniosek czy dokonuje poprawy na etapie oceny. Wszelkie zmiany w dokumentacji są komunikowane na stronie naboru.

    1. Czy można dowolnie ułożyć moduły w projekcie, rozpoczynając przykładowo od modułu infrastruktura, a dopiero potem przejść do modułu obligatoryjnego, B+R ?

    Odp: Tak. Można realizować moduły w dowolnej kolejności. Moduł obligatoryjny nie musi być realizowany jako pierwszy.

    1. Wnioskodawca złoży wniosek w konkursie i niezwłocznie po złożeniu rozpocznie projekt na własne ryzyko. Z uwagi np. na błędy w dokumentacji konkursowej i aktualizację modelu finansowego NCBR zasugeruje wycofanie Wniosku i jego ponowne złożenie (tak jak miało to miejsce w konkursie nr 1). Kto w tej sytuacji odpowiadać będzie za potencjalne naruszenie efektu zachęty?

    Odp: §. 5 Sposób składania wniosku 12. IP zastrzega sobie możliwość wprowadzenia przerw w funkcjonowaniu LSI niezbędnych do wykonania czynności konserwacyjnych/serwisowych związanych z prawidłowym jego funkcjonowaniem. W takim przypadku na stronie naboru każdorazowo będzie publikowana informacja o sposobie komunikowania oraz trybie obsługi zgłoszeń. Wnioskodawca ma możliwość wybory czy wniosek będzie wycofywał i składał ponownie z najnowszą wersja dokumentacji konkursowej  czy podaje wniosek ocenie. Panel ekspertów może rekomendować poprawę wniosku na etapie KPW. Wnioskodawcy którzy zwrócili się o wycofanie wniosku dostaną wnioski do ponownej edycji w bieżącym tygodniu. To Wnioskodawca składa deklaracje czy zamierza aktualizować swój wniosek .

    1. Jeżeli już posiadam użytkownika w systemie lsi to może on być przyporządkowany do innych projektów ?

    Odp: Tak może, należy wskazać dany adres mail w sekcji uprawnienia. Procedura nadawania uprawnień opisana jest w Instrukcji użytkownika.

     

    1. W konkursie nr 1 NCBR opublikował komunikat o procedurze wycofania złożonego wniosku niezgodnej z regulaminem konkursu, który mówi o wycofaniu wniosku bezpośrednio w systemie LSI. Obecnie system LSI nie ma takiej funkcjonalności. Zatem to NCBR osobiście wycofuje Wniosek. W związku z komunikatem Wnioskodawca złożył do NCBR dyspozycję wycofania i przywrócenia do edycji wniosku. Do kiedy NCBR przewiduje wycofanie takiego Wniosku? Czy zostanie to zrobione jeszcze w tym tygodniu? Czy jednak po majówce, zostawiając Wnioskodawcy maksymalnie 4 dni robocze na poprawę i ponowne złożenie wniosku?

    Odp: §. 5 Sposób składania wniosku 12. IP zastrzega sobie możliwość wprowadzenia przerw w funkcjonowaniu LSI niezbędnych do wykonania czynności konserwacyjnych/serwisowych związanych z prawidłowym jego funkcjonowaniem. W takim przypadku na stronie naboru każdorazowo będzie publikowana informacja o sposobie komunikowania oraz trybie obsługi zgłoszeń. Wnioskodawca ma możliwość wybory czy wniosek będzie wycofywał i składał ponownie z najnowszą wersja dokumentacji konkursowej  czy podaje wniosek ocenie. Panel ekspertów może rekomendować poprawę wniosku na etapie KPW. Wnioskodawcy którzy zwrócili się o wycofanie wniosku dostaną wnioski do ponownej edycji w bieżącym tygodniu. To Wnioskodawca składa deklaracje czy zamierza aktualizować swój wniosek jeszcze przed zakończeniem naboru.

    1. Czy obowiązkowe jest utworzenie oddzielnego zadania dotyczącego kosztów pośrednich?

    Odp: Tak, zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku "W przypadku, gdy zadanie dotyczy kosztów pośrednich, wybierz w listy rozwijanej TAK w polu „Koszty uproszczone/ pośrednie”.

     

    1. W zakładce Wydatki rzeczywiste ustalcie jakąś kolejność wyświetlania dla kadry projektu. teraz jest sortowanie po kategorii kosztów. a wprowadzone stanowiska sortują się jak chcą. wprowadzając kadrę mam wszystko pomieszane a przy 10 osobach wprowadzanych przy 3 zadaniach wszystko jest pomieszane. A przy wygenerowaniu pdf wszystko jest wymieszane nawet zadaniami. Powinno przy wydruku być przynajmniej poszeregowane zadaniami. A nie jest. Osoby sprawdzające nie dojdą co do czego. Mam 33 strony pdf-a samych wydatków rzeczywistych! Wstawcie szeregowanie: 1 po zadaniach, 2 po kategoriach, 3. alfabetycznie po bezpośrednich wydatkach. bez takiego sortowania ekspert oceniający nie ułoży tego właściwie i będzie masę pytań i uzupełnień?

    Odp: Podstawą do oceny jest wniosek widocznym w systemie, w ramach którego ekspert będzie oceniał wniosek.

    1. Można utworzyć tylko 1 zadanie dot. Kosztów Pośrednich, czy przyporządkować mu Badania Przemysłowe, czy Prace Rozwojowe, czy nie ma to znaczenia?

    Odp: Wymóg związany z wprowadzeniem tylko jednego zadania jako koszty pośrednie wynika z możliwości przekazania danych do Centralnego Systemu Teleinformatycznego (CST) tj. system CST przyjmuje tylko jedno zadanie jako koszty pośrednie.  Dla konkursu SMART 2 dla zadania dotyczącego kosztów uproszczonych/pośrednich w polu rodzaj zadania należy wybrać "Nie dotyczy".

    W generatorze wniosków (LSI 2.0), pomimo wskazania tylko jednego zadania, w tabeli dot. kosztów uproszczonych można wskazać odrębnie koszty uproszczone dla kategorii badań przemysłowych jak i odrębnie dla prac rozwojowych.

    1. Z prezentacji Pani Katarzyny wynika że minimum to 2 moduły . Proszę o jednoznaczną odpowiedź czy projekt dla dużego przedsiębiorcy może obejmować tylko moduł B+R czy musi to być moduł B+R oraz drugi moduł fakultatywny?

    Odp: Dla dużego przedsiębiorcy obligatoryjny jest moduł B+R.  Dla MŚP obligatoryjny jest moduł B+R lub Wdrożenie innowacji.

    1. W module B+R w istocie modułu z listy wybieranej zaznaczam że moduł dotyczy innowacji produktowej. w kolejnej zakładce zapotrzebowanie rynkowe uzupełniam pozycje dotyczące Innowacje produktowej. poniżej jest jeszcze dostępna pozycje dotyczące innowacji w procesie biznesowym. Są one aktywne ale wdrażając innowacje produktową rozumiem że nie muszę ich uzupełniać? Wpisuję nie dotyczy. proszę o potwierdzenie?

    Odp: We wniosku o dofinansowanie należy wypełnić pola dedykowane danej innowacyjności. Jeżeli projekt dotyczy innowacji produktowej to należy uzupełnić pola dotyczące tylko tej innowacyjności.

     

    1. Proszę o potwierdzenie, że współpraca z MŚP w przypadku realizacji w ramach projektu tylko  Modułu B+R nie jest wymagana?

    Odp: W kryterium obligatoryjnym Współpraca przedsiębiorstw innych niż MSP potwierdzamy , iż następujący zapis: Kryterium dotyczy dużych przedsiębiorstw (za wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji), które przewidują w projekcie realizację inwestycji produkcyjnych w module Wdrożenie innowacji lub module Zazielenienie przedsiębiorstw lub module Cyfryzacja - dotyczy jedynie tych 3 modułów. W pozostałych modułach w ścieżce Smart – Internacjonalizacja, Kompetencje, Infrastruktura B+R, B+R nie są przewidziane inwestycje produkcyjne.

    W związku z powyższym, jeżeli duży przedsiębiorca realizuje jedynie moduł B+R, to kryterium w uzasadnieniu zostanie wskazane, że „nie dotyczy”.

    1. Kiedy można spodziewać się wyników oraz jaki jest okres realizacji projektu?

    Odp: Brak określonego czasu realizacji projektu. Maksymalna data końcowa to okres kwalifikowalności w FENG.  Wyniki oceny - 100 dni.

    1. Przedstawiciele wnioskodawcy: czy mogą to być osoby nie zatrudnione przez wnioskodawcę np. przedstawiciel firmy konsultingowej?

    Odp: Zapewne chodzi o udział w panelu. RWP - par 6 ocena projektu ze strony wnioskodawcy maksymalnie 4 przedstawicieli wnioskodawcy, którzy powinni mieć pełną wiedzę o ocenianym projekcie i być upoważnieni do reprezentacji wnioskodawcy podczas Panelu.

    1. Proszę o informację czy do spełnienia kryterium współpracy z MŚP wystarczy list intencyjny czy tez niezbędna jest umowa?

    Odp: Zgodnie z zapisami kryteriów we wniosku o dofinansowanie należy wykazać wymierne efekty i korzyści wynikające z wybranej formy współpracy. Współpraca powinna być prowadzona w okresie realizacji projektu, co powinno być udokumentowane (np. w formie umowy/ dokumentu potwierdzającego członkostwo w klastrze/ platformie).

    Wskazać należy, iż dokument dotyczący współpracy z MŚP nie jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, jednakże ekspert oceniający projekt może poprosić o przedstawienie takiego dokumentu podczas oceny.

    1. Czy będzie można weryfikować agendę badawczą w okresie trwałości projektu?

    Odp: Jeżeli pytanie dotyczyło kwestii monitorowania agendy badawczej przez Instytucję Pośredniczącą to wyjaśniamy, że projekt w okresie trwałości podlega monitorowaniu.

    1. Umowa o dofinansowanie: Czy z zaliczki na dofinansowanie można finansować także wkład własny, tzn. czy można opłacić ze środków zaliczki całą fakturę?

    Odp: Wkład własny może zostać wniesiony wyłącznie w formie pieniężnej i nie może pochodzić ze środków publicznych (dotacji/ subwencji).

    1. Umowa o dofinansowanie: Jak rozumieć zapis z umowy dot. najwyższej transzy zaliczki (40%) tj. „Łączna kwota transz zaliczki na dzień zatwierdzenia kolejnej transzy zaliczki nie może przekroczyć 40% całkowitej kwoty dofinansowania Projektu”, czy to oznacza, że w sytuacji gdy poprzednia zaliczka nie jest jeszcze rozliczona w całości, to kolejna transza będzie pomniejszona o tą nierozliczoną wartość? Mówimy o sytuacji, gdzie mamy już rozliczone 70% poprzednich transz?

    Odp: Tak, łączna kwota nierozliczonej zaliczki i transzy zaliczki do wypłaty nie może przekroczyć 40% całkowitej kwoty dofinansowania.

    1. Umowa o dofinansowanie: Ile wynosi płatność końcowa? W umowie barak takiego doprecyzowania. Jest zapis, który mówi o tym, że pozostała kwota (min. 10%, które nie może być wypłacone jako zaliczka) może być przekazana w formie płatności pośredniej lub końcowej, tj. „Pozostała kwota dofinansowania może być przekazana Beneficjentowi po akceptacji przez Instytucję wniosków o płatność pośrednią lub wniosku o płatność końcową, przedłożonych przez Beneficjenta w terminach określonych w Harmonogramie płatności”.

    Odp: Płatność końcowa wynosi 10% kwoty dofinansowania.

    1. Moduł B+R, kategoria PERSONEL PROJEKTU, czy w przypadku osoby zatrudnionej na umowę zlecenie, obowiązuje ograniczenie łącznego zaangażowania zawodowego do maksymalnie 276 godzin miesięcznie?

    Odp: Tak

    1. Czy przy zakupie aparatury naukowo-badawczej dla której przewidziano odliczenie kosztów amortyzacji jako kosztu kwalifikowalnego należy zachować Zasadę konkurencyjności czy wystarczy dokonać zakupu zgodnie z weryfikacją ofert rynkowych?

    Odp: W odniesieniu do amortyzacji nie ma obowiązku stosowania zasady konkurencyjności , w module B+R nie są kwalifikowalne wydatki na zakup środków trwałych. Wytyczne dot. kwalifikowalności dopuszczają koszty amortyzacji  zgodnie z art. 67 ust. 2 rozporządzenia ogólnego nr 2021/1060:

    Koszty amortyzacji, w przypadku których nie dokonano żadnych płatności potwierdzonych fakturami, mogą być uznane za kwalifikowalne, gdy spełnione są następujące warunki:

    a) pozwalają na to zasady kwalifikowalności programu;

    b) kwota wydatków jest należycie uzasadniona dokumentami potwierdzającymi o wartości dowodowej równoważnej fakturom obejmującym koszty kwalifikowalne,

    c) koszty odnoszą się wyłącznie do okresu wsparcia dla operacji;

    d) dotacje publiczne nie zostały wykorzystane do celów nabycia zamortyzowanych aktywów.

     

    1. Koszt Amortyzacja, czy nadal nie wymaga postępowania w Bazie Konkurencyjności? Zakup po cenie rynkowej (kwota powyżej 50 tyś) elementów prototypu/ów lub WNiP a następnie rozliczenie, jako amortyzacja ( zgodnie z polityką rachunkowości firmy). Lub zakup po cenie rynkowej, elementów prototypów lub WNiP, które kwalifikują się do amortyzacji jednorazowej. Reasumując, czy wydatek kwalifikujący się do amortyzacji, podlega procedurze konkurencyjności - zamieszczenie w bazie konkurencyjności?

    Odp: W odniesieniu do amortyzacji nie ma obowiązku stosowania zasady konkurencyjności , w module B+R nie są kwalifikowalne wydatki na zakup środków trwałych. Wytyczne dot. kwalifikowalności dopuszczają koszty amortyzacji  zgodnie z art. 67 ust. 2 rozporządzenia ogólnego nr 2021/1060:

    Koszty amortyzacji, w przypadku których nie dokonano żadnych płatności potwierdzonych fakturami, mogą być uznane za kwalifikowalne, gdy spełnione są następujące warunki:

    a) pozwalają na to zasady kwalifikowalności programu;

    b) kwota wydatków jest należycie uzasadniona dokumentami potwierdzającymi o wartości dowodowej równoważnej fakturom obejmującym koszty kwalifikowalne,

    c) koszty odnoszą się wyłącznie do okresu wsparcia dla operacji;

    d) dotacje publiczne nie zostały wykorzystane do celów nabycia zamortyzowanych aktywów.

    1. Moduł B+R: Nie bardzo rozumiem kwestię zapisu punktu 3.3.7 Dostawy (inne niż środki trwałe). W punkcie e) dopuszczono do zakupu elementów służących do budowy prototypu i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej. Widzę tu sprzeczność, bo w efekcie postania prototypu lub demonstratora powstaje środek trwały (środek spełniający warunku art. 16 UPDOP)?

    Odp: W kategorii 3.3.7 Dostawy (inne niż środki trwałe) kwalifikowane są dostawy inne niż środki trwałe - w module B+R nie ma zakupu środków trwałych tylko amortyzacja. Dostawy, o których mowa w punkcie 3.3.7 należy rozumieć jako części składowe prototypu lub linii pilotażowej/demonstracyjnej, a nie samodzielnie funkcjonujące środki trwałe.

    1. Czy jeśli dokonam zmian we wniosku, które będą wykraczały poza zakres zalecanych zmian, to będzie to miało negatywne skutki dla oceny?

    Odp: Jeśli we wniosku zostaną wprowadzone zmiany wykraczające poza zakres wezwania, do oceny zostanie i tak skierowana poprawiona/uzupełniona wersja wniosku. W trakcie spotkania panelu ekspertów z przedstawicielami wnioskodawcy, wnioskodawca będzie mógł uzasadnić wprowadzenie dodatkowych zmian. Jeśli eksperci uznają te zmiany za niezasadne, będą mogli rekomendować usunięcie tych zmian w ramach drugiej poprawy wniosku, o ile ich wprowadzenie (tych bądź ew. innych zmian zgodnie z zakresem wskazanym w par. 6 ust. 11 Regulaminu Wyboru Projektów) będzie warunkować pozytywną ocenę projektu.

     

    1. Do której kategorii kosztów należy zaliczyć zakup oprogramowania inżynierskiego do projektowania prototypu (w module B+R niezbędny jest zakup nowego oprogramowania i przedłużenie licencji na oprogramowanie)?

    Odp: Wartości niematerialne i prawne moduł B+R

     

     

    1. Czy opinia o innowacyjności jest wymagana?

    Odp: Opinia o innowacyjności nie jest wymagana.

    1. Proszę o rozszerzenie informacji o sposobie przyznawania punktów w kryteriach punktowanych?

    Odp: Zachęcam do zapoznania się z dokumentem „Kryteria wyboru projektów wspólnych i rankingujących działanie ŚCIEŻKA SMART”, który udostępniony jest na stronie naboru w dokumentacji w zakładce „ZASADY KONKURSU”, gdzie dokładnie jest opisane. Każde z kryteriów rankingujących ma różną punktację. Przykładowo: Kryterium „Potencjał innowacji do transformacji rynku”

    Ocenimy, czy występująca w projekcie innowacja ma potencjał do transformacji istniejącego rynku docelowego produktów (wyrobów lub usług) albo wykreowania nowego rynku.

    Informacja dodatkowa:

    Punkty będą przyznane innowacji, w odniesieniu do której możliwe jest przyznanie najwyższej punktacji.

    ZASADY OCENY: projekt może uzyskać 0 albo 3 albo 5 punktów, przy czym:

    - 0 pkt – w projekcie nie występuje ani jedna innowacja, która ma potencjał do transformacji rynku lub do wykreowania nowego rynku,                                                                                                                                                                                                      - 3 pkt – w projekcie występuje co najmniej jedna innowacja, która ma potencjał do transformacji rynku,

    - 5 pkt – w projekcie występuje co najmniej jedna innowacja, która ma potencjał do wykreowania nowego rynku.

    1. Proszę o nazwę regulacji prawnej (dokumentu), który określa kwalifikowalność VAT?

    Odp: Przewodnik kwalifikowalności wydatków dla 1 priorytetu program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

     

    1. W kryteriach wyboru jest zapis:  Wykonawcą prac w ramach podwykonawstwa nie może być podstawowa jednostka organizacyjna uczelni (np. wydział), z którym kierownik B+R lub kierownik zarządzający modułem pozostaje w stosunku pracy, stosunku cywilnoprawnym lub innej formie współpracy”. Co oznacza inna forma współpracy? Wydziały bardzo często zwierają umowy ramowe o współpracy z przedsiębiorcami – np. stażowe. Czy taka współpraca wyklucza udział wydziału w podwykonawstwie?

     

    Odp : Rozwiązanie zastosowane w FENG opiera się na doświadczeniach związanych z realizacją projektów B+R w ramach POIR. W POIR przyjęto, że obiektywnie i bezspornie o konflikcie interesów można mówić w sytuacji, gdy kierownik B+R jest zatrudniony na tym samym wydziale uczelni, który jest podwykonawcą w projekcie. Natomiast z uwagi na fakt, iż poszczególne wydziały uczelni charakteryzują się pewną autonomią oraz odrębnością organizacyjną, przyjęto w POIR oraz FENG, że konflikt interesów nie występuje, gdy podwykonawcą w projekcie (dotyczy to modułu B+R) jest inny wydział uczelni, aniżeli ten, w którym zatrudniony jest kierownik B+R. Dlatego też w celu zbadania, czy występuje konflikt interesów niezbędne jest pozyskanie od kierownika B+R aktualnej informacji o jednostce organizacyjnej uczelni (np. wydziale), w której jest zatrudniony, albo świadczy pracę w ramach umowy cywilno-prawnej.

     

     

    1. Dzień dobry. Czy można gdzieś poznać przykłady wzorcowych projektów z różnych dziedzin, sposób ich procedowania i rozliczania?

    Odp: Przykłady ciekawych projektów, które zostały zrealizowane ze środków m.in. POIR znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/ncbr/wyszukiwarka-sukcesow-beneficjentow.

    1. Czy FENG są dedykowane bardziej innowacjom o charakterze technicznym, czy także społecznym, w dziedzinach humanistycznych?

    Odp: Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Program składa się z czterech priorytetów:

    I – Wsparcie dla przedsiębiorców, czyli zapewnienie dofinansowania w obszarach B+R, wdrożeń nowych rozwiązań, infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji, cyfryzacji, zielonej gospodarki.

    II – Środowisko przyjazne innowacjom, czyli wspieranie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki, w tym m.in. rozbudowy publicznej infrastruktury badawczej, transferu i komercjalizacji technologii powstających na uczelniach i w instytutach, wzmacnianie potencjału instytucji otoczenia biznesu takich jak akceleratory, klastry, instytucje badawcze, szerokie wsparcie start-upów oraz rozwój przedsiębiorstw rozpoczynających działalność innowacyjną - Innovation Coach.

    III - Zazielenienie przedsiębiorstw, czyli wsparcie projektów bezpośrednio przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju. Oferta dla przedsiębiorstw będzie obejmować zielony fundusz gwarancyjny, kredyt ekologiczny oraz projekty IPCEI. Uzupełnieniem będą innowacyjne zamówienia publiczne na prace B+R nad technologiami i produktami jeszcze nieistniejącymi na rynku, pożądanymi ze względów społecznych i środowiskowych.

    IV - Pomoc techniczna, czyli zapewnienie systemowego wsparcia dla potencjalnych beneficjentów poprzez realizację działań zachęcających i ułatwiających ubieganie się o środki z Programu, kontynuacja STEP, wspieranie beneficjentów w realizacji projektów, a także zapewnienienie wsparcia administracyjnego w realizacji Programu.

     

    1. Czy wnioskodawcą musi być przedsiębiorca czy może być organizacja pozarządowa?

    Odp: Obecny nabór dedykowany jest przedsiębiorcom realizującym projekty samodzielnie. Nabór dedykowany projektom konsorcyjnym planowany jest na październik br. Jednakże liderem konsorcjum zawsze będzie przedsiębiorca.

    1. Czy w projekcie dopuszcza się jako koszty kwalifikowane, zaangażowanie osób na podstawie kontraktu B2B?

    Odp: Kwalifikowalne w kategorii podwykonawstwa.

    1. Czy w module B+R drobne prace badawcze np. zlecenie testów wytrzymałościowych dla dwóch próbek trzeba wpisać w kategorię Podwykonawstwo czy można wpisać jako Usługi zewnętrzne (koszty operacyjne) lit. a) pomocnicze usługi obce które są niezbędne do realizacji projektu, ale nie wpisują się w definicję innych kategorii. Dodatkowo, gdy podwykonawstwo nie jest zdaniem Wnioskodawcy kluczowe dla osiągnięcia prac B+R np. drobne usługi programistyczne w projekcie medycznym w ostatnim etapie w 24 miesiącu realizacji projektu, istnieje konieczność przeprowadzania zapytania w bazie konkurencyjności przed dniem złożenia wniosku?

    Odp: Usługi zewnętrzne (koszty operacyjne) lit. a) pomocnicze usługi obce które są niezbędne do realizacji projektu.

    1. Dotyczy modułu internacjonalizacja: czy koszty udziału w targach (opłata za udział, stoisko itp) są dofinansowane tylko w 50% (niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa)?

    Odp: Tak, dla MSP dofinansowanie wynosi 50% niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie)

     

    1. Główną działalnością dużej firmy jest sprzedaż e-commerce. W ramach jej realizacji firma prowadzi usługi w zakresie kompleksowej obsługi indywidualnych zleceń (zamówień) kontrahentów, począwszy od przyjęcia zamówienia, jego kompletacji, pakowaniu towarów i przygotowanie do spedycji, która świadczona jest przez zewnętrzne firmy logistyczne. W ramach planowanego projektu firma zamierza przeprowadzić prace B+R, w wyniku których stworzy innowacyjne, co najmniej na skalę kraju, rozwiązania wykorzystujące algorytmy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Rozwiązania te lepiej zaspokoją potrzeby kontrahentów i ich obsługę w stosunku do rozwiązań funkcjonujących na rynku i konkurencyjnych. Następnie zostaną wdrożone, co najmniej we własnej działalności gospodarczej firmy.

    Pytania: Czy opisany wyżej planowany do realizacji projekt kwalifikuje się do niniejszego konkursu? Czy prace B+R mogą również objąć działy, bez współdziałania których realizacja ww. innowacyjnej usługi nie będzie możliwa do realizacji – np. księgowość (fakturowanie), finansów (realizacja i nadzór nad płatnościami), etc. ?

     

    Odp: Dofinansowanie w ramach modułu B+R można otrzymać na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych, w celu doprowadzenia do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym. W przypadku innowacji w procesie biznesowym wsparcie mogą uzyskać projekty, w których rezultatem prac B+R będą innowacje w procesie biznesowym dotyczące wyłącznie funkcji działalności przedsiębiorstwa (określonych zgodnie z Oslo Manual 2018) w zakresie produkcji wyrobów lub usług. Zgodnie z powyższym wsparcie nie zostanie udzielone na realizację prac B+R, których rezultatem będzie innowacja w procesie biznesowym dotycząca innych funkcji przedsiębiorstwa, np. dystrybucji i logistyki, marketingu i sprzedaży, systemów informacyjno-komunikacyjnych, itd. Definicja badań przemysłowych i prac rozwojowych znajduje się w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014. Każdy wniosek zostanie oceniony pod kątem spełnienia kryteriów określonych w Regulaminie Wyboru Projektów.

     

    1. Bardzo proszę o podanie praktycznych przykładów współpracy MŚP z dużą firmą?

    Odp: Współpraca z MŚP może przyjąć formę m.in. transferu wiedzy, powiązania kooperacyjnego w tym: klastrów innowacyjnych (także eksportowych), łańcuchów produkcyjnych, sieci technologicznych, platform technologicznych.

     

    1. Czy jako konsorcjum mogą wystąpić spółki powiązane ze sobą osobowo np. właściciel jednej firmy posiada udziały w drugiej?

    Odp: Nabór do Ścieżki Smart dla konsorcjów będzie ogłoszony w październiku br. Obecnie trwają prace nad dokumentacją konkursową. Obecny nabór dedykowany jest przedsiębiorcom realizującym projekty samodzielnie.

     

     

    1. Czy w drugim naborze będzie informacja o wykorzystaniu alokacji ? Czy nabór będzie zamykany czy też nie planujecie Państwo wcześniejszego zakończenia konkursu ?

    Odp: Nie planujemy zamknięcia naboru wcześniej.

     

    1. Pominięto w odpowiedziach pytanie: Czy można dowolnie ułożyć moduły w projekcie, rozpoczynając przykładowo od modułu infrastruktura, a dopiero potem przejść do modułu obligatoryjnego, B+R ?

    Odp: Kolejność realizacji modułów zależy od Państwa potrzeb. Tak jak Państwo wskazaliście można rozpocząć realizację projektu od modułu infrastruktura a dopiero potem przejść do modułu obligatoryjnego.

     

    1. Czy jeśli obecny szkic wniosku nie zostanie złożony w trwającym naborze, to pozostanie on w systemie czy zostanie automatycznie usunięty? Czy będzie można na nim dalej pracować w naborze zaczynającym się 10 maja?

    Odp: Wniosek będzie dostępny w systemie do poglądu, nie będzie on jednak automatycznie przeniesiony do nowego naboru.

     

     

     

    1. Skoro koszty pośrednie mamy wykazać jako zadanie to jaki kamień milowy ma być mu przyporządkowany?

    Odp: Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku w polu "Nazwa kamienia milowego" w przypadku zadania „Koszty uproszczone/pośrednie” należy wpisać „nie dotyczy”.

     

    1. Czy możliwe są przesunięcia środków pomiędzy modułami?

    Odp: Nie ma takiej możliwości

     

    1. Jeśli wniosek będzie wysyłany w LSI przez PEŁNOMOCNICTWA, w jaki sposób przekazać do NCBR dokument PEŁNOMOCNICTWA?

    Odp: Wniosek w systemie jest zgodny z wzorem wniosku opublikowanym na stronie konkursu. Na etapie naboru nie przewidziano dodawania pełnomocnictwo do wniosku.

     

     

    1. Czy realizacja w ramach modułu Zazielenienie przedsiębiorstw inwestycji polegającej na uruchomienie instalacji fotowoltaicznej, która będzie zasilać proces produkcyjny, wpisuje się w definicję inwestycji produkcyjnej, która wymaga nawiązania współpracy z MŚP?

    Odp: Każda inwestycja produkcyjna realizowana przez duże przedsiębiorstwo z wyjątkiem małych spółek o średniej kapitalizacji (small-mid caps), w ramach projektu, obejmująca moduły Wdrożenie innowacji lub Zazielenienie przedsiębiorstw lub Cyfryzacja, wymaga nawiązania współpracy z MŚP.

     

    1. Firma świadczy usługę dostarczania swoim kontrahentom B2B produktów zamawianych dla ich klientów. Chcemy zoptymalizować: skrócić czas realizacji kompleksowej usługi, zmniejszyć zużycie energii przez wyeliminowanie zbędnych zadań w magazynach, etc.

    Na kompleksową usługę mają wpływ procesy: -przyjmowania zamówień na platformach internetowych -zarządzanie ruchem produktów w magazynach (składowanie, przesunięcia międzymagazynowe,,…) -księgowania operacji finansowych. Planujemy zrealizować prace B+R, wynikiem których będzie innowacyjne rozwiązanie informatyczne, co najmniej na skalę kraju, które będziemy wdrażać we własnej działalności gospodarczej. Czy na takie prace B+R, realizowane jedynie w module B+R, możemy liczyć na dofinansowanie w ramach konkursu?

     

    Odp: Dofinansowanie w ramach modułu B+R można otrzymać na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych, w celu doprowadzenia do opracowania innowacji produktowej lub innowacji w procesie biznesowym. W przypadku innowacji w procesie biznesowym wsparcie mogą uzyskać projekty, w których rezultatem prac B+R będą innowacje w procesie biznesowym dotyczące wyłącznie funkcji działalności przedsiębiorstwa (określonych zgodnie z Oslo Manual 2018) w zakresie produkcji wyrobów lub usług. Zgodnie z powyższym wsparcie nie zostanie udzielone na realizację prac B+R, których rezultatem będzie innowacja w procesie biznesowym dotycząca innych funkcji przedsiębiorstwa, np. dystrybucji i logistyki, marketingu i sprzedaży, systemów informacyjno-komunikacyjnych, itd. Definicja badań przemysłowych i prac rozwojowych znajduje się w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014. Każdy wniosek zostanie oceniony pod kątem spełnienia kryteriów określonych w Regulaminie Wyboru Projektów.

     

    1. Część pytań, jak sami Państwo wskazują, jest w konsultacji i czekają Państwo na interpretację IZ. Czy to oznacza, że jeżeli nie otrzymacie Państwo odpowiedzi do 9 maja lub jeżeli odpowiedź będzie zbyt późno, żeby wnioskodawcy mogli je zaimplementować do składanych w I rundzie wniosków, możliwe będzie znów wydłużenie terminu na składanie wniosków w rundzie I?

    Odp: Nie planujemy wydłużenia naboru wniosków. Drugi nabór w ramach Ścieżki SMART rusza 10 maja br.

     

     

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     

    FAQ II Infoday Ścieżka SMART

    1. Czy lepiej będą premiowane/punktowane projekty, które zdecydują się na realizację większej liczby modułów?

    Odp: Generalnie liczba modułów nie ma znaczenia dla punktacji. Kryteria punktowe to KRYTERIA RANKINGUJĄCE WSPÓLNE DLA PROJEKTU, które odnoszą się do różnych aspektów danego projektu, np. czy innowacja ma potencjał do transformacji rynku, czy w projekcie występuje ekoinowacja lub innowacja cyfrowa, czy innowacja ma znaczenie społeczne, czy w ramach projektu wystąpi współpraca z organizacjami badawczymi/pozarządowymi oraz czy innowacja w projekcie jest efektem wyników prac B+R itp.

    1. Ile wniosków wpłynęło w ramach pierwszego naboru?

    Odp: W ramach 1 naboru do NCBR wpłynęło 134 wnioski. To są projekty złożone przez duże przedsiębiorstwa.

    1. Co oznacza zwrot "dostępność" przy 3 naborze?

    Odp: Dostępność jest to możliwość korzystania z infrastruktury, transportu,
    technologii i systemów informacyjno-komunikacyjnych oraz produktów i usług.
    Pozwala ona w szczególności osobom z niepełnosprawnościami i osobom
    starszym na korzystanie z nich na zasadzie równości z innymi osobami. W
    przypadku projektów realizowanych dostępność oznacza, że wszystkie ich
    produkty (w tym także świadczone usługi) mogą być wykorzystywane
    (używane) przez każdą osobę. Przykładami tych produktów są: strona lub
    aplikacja internetowa, materiały szkoleniowe, konferencja, wybudowane lub
    modernizowane1 obiekty, zakupione środki transportu.

     

    1. Czy w ramach opisu innowacyjności w module B+R konieczne jest przedstawienie opinii o innowacyjności? Dokumentu wystawionego przez jednostkę naukową?

    Odp : Opinia o innowacyjności nie jest wymagana.
     

    1. Kiedy najpóźniej będzie podana informacja czy w ramach konkursu dla Konsorcjów będzie możliwość aplikowania przez 2 firmy będące podmiotami Dużymi?

    Odp : Zgodnie z aktualnie obowiązującym harmonogramem nabór do Ścieżki Smart dla konsorcjów  będzie  ogłoszony w październiku br. Obecnie trwają prace nad kryteriami wyboru projektów oraz dokumentacją konkursową. Kryteria ani dokumentacja nie jest jeszcze oficjalnie zatwierdzona.  Przewiduje się, że   konsorcjum będzie mogło składać się z różnego typu podmiotów, w tym obejmować  dwa duże przedsiębiorstwa. Szczegółowe warunki  dotyczące konsorcjów będą znane w momencie przyjęcia kryteriów wyboru projektów przez Komitet Monitorujący FENG oraz zostaną doprecyzowane w dokumentacji konkursowej.

    1. Czy mogliby Państwo podać przykład prawidłowo sformułowanego kamienia milowego

    Odp : Sformułowanie kamieni milowych należy do Wnioskodawcy. Są one zależne od specyfiki projektu. Kamienie milowe powinny stanowić istotny punkt projektu i przede wszystkim powinny cechować się niepewnością badawczą. Oznacza to, że kamienie milowe nie zawsze są bezwzględnie osiągane. Dlatego należy wybierać takie elementy projektu, które pozwalają na ocenę efektu przeprowadzonych w zadaniu prac i  zakładanego celu do osiągnięcia i jednocześnie dają się opisać w sposób mierzalny oraz obiektywnie weryfikowalny.  Jako kamień milowy można wskazać np. osiągnięcie określonych wyników badań, uzyskanie krytycznych funkcji, stworzenie kluczowych komponentów technologii,  zakończenie testów, stworzenie linii pilotażowej, opracowanie modelu lub prototypu przyszłego urządzenia o określonych parametrach, etc., zależnie od branży i specyfiki danego projektu. Przykładowe kamienie milowe zostały wskazane w Instrukcji składania wniosku przy module B+R.

    1. Na jakim obszarze ma być wykonane wdrożenie? Poziom  min. kraju - jak to rozumieć?

    Odp: W przypadku, gdy wdrożenie jest realizowane w MODULE WDROŻENIE INNOWACJI wyniki prac B+R muszą być wdrożone na terenie Polski.
    Kluczowe jest, aby innowacja produktowa lub innowacja w procesie biznesowym (dotycząca funkcji działalności przedsiębiorstwa w zakresie produkcji wyrobów lub usług) charakteryzowała się nowością w skali kraju. Oznacza to, że opracowany w wyniku prac B+R produkt/proces charakteryzuje się nowością w odniesieniu do posiadanych przez niego nowych cech i funkcjonalności w porównaniu do rozwiązań o podobnej funkcji podstawowej, dostępnych/stosowanych na rynku polskim. Produkt/proces musi znacząco różnić się od produktów/procesów istniejących na tym rynku.

     

    1. Proszę o zdefiniowanie zakresu badań przemysłowych/rozwojowych  w kontekście wytwarzania oprogramowania i podręcznika Frascati

     

    Odp: Zgodnie z kryterium  Istota modułu (Moduł B+R) w przypadku projektów, w których zaplanowano prace B+R w zakresie
    oprogramowania komputerowego, należy uwzględnić zasady określone w Podręczniku Frascati (OECD, 2015).
    - Aby moduł, w którym zaplanowano tworzenie oprogramowania został  zaklasyfikowany jako moduł B+R, warunkiem jego zakończenia musi być  dokonanie postępu naukowego lub technicznego, a celem musi być  wyeliminowanie elementu naukowej lub technicznej niepewności w sposób metodyczny. Tworzenie oprogramowania może zatem kwalifikować się do
    działalności B+R, ale tylko jeśli pociąga za sobą postęp nauki lub techniki prowadzący do zwiększenia zakresu wiedzy w tej dziedzinie. Wnioskodawca powinien wykazać, że zaplanowane prace nie mają charakteru rutynowego.
    - Zgodnie z Podręcznikiem Frascati czynności rutynowe związane z oprogramowaniem nie mogą być uznane za prace badawczo-rozwojowe
    Przykłady czynności, które nie są pracami B+R:
    • tworzenie aplikacji biznesowych i systemów informatycznych na podstawie znanych metod i istniejących narzędzi informatycznych;
    • dodawanie funkcjonalności dla użytkownika w istniejących programach użytkowych;
    • tworzenie stron internetowych lub oprogramowania z użyciem istniejących narzędzi,
    • użycie standardowych metod kodowania, weryfikacji bezpieczeństwa i testowania integralności danych,
    • dostosowywanie produktów do określonych zastosowań, o ile w ramach tego procesu nie jest uwzględniana wiedza, która przyczynia się do znaczącego ulepszenia wyjściowego oprogramowania,
    • rutynowe usuwanie błędów z systemów i programów (debugging), o ile nie jest wykonywane jeszcze przed zakończeniem eksperymentalnych prac rozwojowych.

    Definicja badań przemysłowych i prac rozwojowych znajduje się w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
    Właściwe przypisanie zadań do  badań przemysłowych lub prac rozwojowych będzie stanowić element oceny projektu.

     

    1. Konieczność powtarzania przewidziany prac planujemy jako osobne zadanie czy poszczególne koszty w zadaniu?

    Odp : To zależy od specyfiki projektu. Należy jednak pamiętać, że każde zadanie musi mieć określony termin jego rozpoczęcia i termin zakończenia zadania.

     

    1. Dzień dobry, czy w związku z oszczędnościami w module B+R będzie możliwe przesunięcie tych kosztów kwalifikowalnych na inny moduł?

    Odp: Nie ma możliwości przesunięcia kosztów pomiędzy modułami.

    1. Czy jeśli dany etap jest krytyczny i zostaną
       na tym etapie prace powierzone podwykonawcy, to czy podwykonawca musi być wybrany przez bazę konkurencyjności?

    Odp: Podwykonawca musi być wybrany zgodnie z zasadą konkurencyjności/ ustawy pzp.

    1. Dzień dobry, czy składanie projektów do NCBR/PARP, które wynoszą od 300 do 500 stron, wg Państwa nie zabija innowacyjności jako takiej? 

    Odp: Kluczowa jest zawartość merytoryczna wniosku, a nie liczba stron. Od wnioskodawcy zależy jak bardzo projekt będzie rozbudowany  (ile będzie miał modułów).

    1. Czy podwykonawcę kluczowego, którego wskaże się we wniosku o dofinansowanie z nazwy, będzie trzeba potem wybierać zgodnie z zasadą konkurencyjności (ustawa pzp lub zasada konkurencyjności)? 

    Odp: Jeśli podwykonawca kluczowy ma być wymieniony we wniosku, jego wybór (zgodnie z zasadą konkurencyjności) musi nastąpić przed wpisaniem jego nazwy do wniosku. Przed złożeniem wniosku powinna być już zawarta umowa warunkowa z takim podwykonawcą.

    1. Czy planowany jest osobny webinar/szkolenia w zakresie opracowywania modelu finansowego?

    Odp: Za opracowanie modelu finansowego odpowiedzialna jest Instytucja Zarządzająca (MFiPR). Skierujemy pytanie do IZ, czy zorganizuje takie szkolenie - webinar.

    1. Dzień dobry, chciałam się zapytać o harmonogram, czy na przyszły rok jest przewidziany nabór (marzec-kwiecień) dla dużych przedsiębiorstw? Gdyż według nowego załączonego harmonogramu zauważyłam taką możliwość, a Pani o tym nie wspomniała.

    Odp: Przedstawiliśmy harmonogram na 2023 r. Daty konkursów na 2024 r. jeszcze nie są sprecyzowane.

    1. Czy mają Państwo zdefiniowaną opłacalność wdrożenia. Jaki minimalny wskaźnik opłacalności trzeba spełnić?

    Odp: Aby projekt został uznany za opłacalny  NPV musi być większe od 0 dla wariantu  bez dotacji. W trakcie oceny zweryfikujemy, czy realizacja projektu jest opłacalna a jego założenia finansowe uzasadniają jego realizację. Analiza dokonana będzie w oparciu o model finansowy, który jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie.

    1. Czy na etapie oceny wniosku musimy posiadać promesę kredytową jeśli w modelu finansowym zakładamy kredyt inwestycyjny na finansowanie modułu wdrożenie ? 

    Odp: Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów (RWP) dokumenty potwierdzające zewnętrzne finansowanie projektu (np. umowa kredytowa, umowa pożyczki, umowa leasingowa) dostarczane są do Instytucji przed zawarciem umowy, jeśli możliwość ich dostarczenia wynika z wniosku o dofinansowanie. Zgodnie z RWP w przypadku braku możliwości dostarczenia tych dokumentów przez wnioskodawcę do dnia zawarcia umowy o dofinansowanie, z wnioskodawcą zostanie zawarta umowa, w której zostaną określone terminy ich dostarczenia, jednak nie później niż przed pierwszą wypłatą dofinansowania w ramach danego modułu - zgodnie z par. 2 ust. 10 wzoru umowy dofinansowanie dotyczące odpowiedniego modułu zostanie przekazane po dostarczeniu i zaakceptowaniu przez Instytucję ww. dokumentów.
    Natomiast należy wziąć również pod uwagę, że w ramach oceny kryterium Zdolność do sfinansowania projektu, w przypadku uzasadnionych wątpliwości ekspert oceniający może wezwać w ramach uzupełnień i poprawy wniosku do przedstawienia promesy lub umowy kredytowej, jeśli taką formę jak kredyt, wnioskodawca przedstawił we wniosku o dofinansowania a przedstawione dane finansowe budzą wątpliwości co do zdolności kredytowej przedsiębiorcy.

    1. Czy planowane jest dodatkowe spotkanie w całości przeznaczone na pytania i odpowiedzi?

    Odp: Nie planujemy spotkań poświęconych wyłącznie Q&A.
    Zachęcamy do przesyłania pytań do Punktu Informacyjnego NCBR. Mail:info@ncbr.gov.pl, tel.: +48 22 39 07 170 oraz +48 22 39 07 191.

    1. Co z realizacją i dalszym dofinansowaniem modułu wdrożeniowego lub infrastruktury B+R jeśli w międzyczasie nie zostaną uzyskane kamienie milowe w obligatoryjnym module B+R?

    Odp: Brak osiągnięcia kamienia milowego oznacza konieczność przeprowadzenia analizy po stronie Instytucji, czy  zasadna jest kontynuacja projektu. Wynik tej analizy może skutkować stwierdzeniem, że projekt nie jest wykonalny. Powyższe wynika z  postanowień określających szczegółowe warunki realizacji modułu B+R:
    "Par. 1 ust. 6.Beneficjent zobowiązany jest do niezwłocznego złożenia ostatniego wniosku o płatność dotyczącego modułu B+R w przypadku, gdy w trakcie realizacji modułu B+R okaże się, że dalsze prace B+R nie doprowadzą do osiągnięcia zakładanych wyników, bądź gdy wdrożenie okaże się bezcelowe lub niezasadne ekonomicznie.


    7.Beneficjent jest zobowiązany do zaprzestania prowadzenia prac B+R, bądź wdrożenia wyników prac B+R, gdy przedstawione dokumenty sprawozdawcze tj. niezależna ekspertyza lub niezależna analiza rynkowa wykażą, że dalsza realizacja modułu B+R lub wdrożenie wyników prac B+R są technicznie niemożliwe lub ekonomicznie nieopłacalne, a Instytucja potwierdzi bezcelowość dalszej realizacji modułu B+R lub wdrożenia, mając na uwadze wystąpienie okoliczności niezależnych od Beneficjenta przy zachowaniu przez niego należytej staranności oraz postępowaniu zgodnie z Umową.
    8.Instytucja jest uprawniona do przekazania dokumentacji, o której mowa w ust. 6 i 7 do eksperta zewnętrznego w celu potwierdzenia prawidłowości sporządzenia dokumentacji.
    9.W sytuacji, o której mowa w ust. 7, Beneficjent otrzyma dofinansowanie w ramach modułu B+R proporcjonalne do zakresu zrealizowanych prac B+R z zachowaniem reguły, zgodnie z którą kwota dofinansowania obliczana jest na podstawie faktycznie poniesionych przez Beneficjenta wydatków kwalifikowalnych wykazanych we wnioskach o płatność i zatwierdzonych przez Instytucję z uwzględnieniem poziomów intensywności pomocy oraz maksymalnych wysokości dofinansowania. We wskazanym przypadku moduł uznaje się za zakończony, natomiast Umowa nie ulega rozwiązaniu. (...) Jeżeli wdrożenie wyników modułu jest objęte modułem Wdrożenie innowacji dofinansowanie nie zostanie przekazane zgodnie z ust. 15."
    Mając na uwadze przedstawione wyżej informacje należy uznać, że:
    - przerwanie realizacji modułu B+R nie powoduje, że zostaje on usunięty w całości z projektu, tym samym nie można w takiej sytuacji stwierdzić, że tego modułu nie ma już w projekcie. W związku z tym nawet, jeśli ten moduł zostanie przerwany, nadal spełniony jest wymóg obligatoryjny dot. uwzględnienia go w projekcie.
    - biorąc pod uwagę informację powyżej, w takiej sytuacji co do zasady powinna być możliwa realizacja pozostałych modułów uwzględnionych w projekcie. Nie dotyczy to modułu wdrożenie innowacji, w przypadku projektu linearnego, w którym wdrożenie dot. rozwiązania, które miało zostać opracowane w wyniku prac B+R.

     

    1. Czy może wnioskować o dofinasowanie stowarzyszenie lub fundacja prowadząca również działalność gospodarczą?

    Odp: Nabór jest skierowany wyłącznie do dużych przedsiębiorstw realizujących projekt samodzielnie.  Zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej (Rozporządzeniem 651/2014, załącznik 1, art. 1 ) za przedsiębiorstwo uważa się podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną.  Zalicza się tu w szczególności osoby prowadzące działalność na własny rachunek oraz firmy rodzinne zajmujące się rzemiosłem
    lub inną działalnością, a także spółki lub stowarzyszenia prowadzące regularną działalność gospodarczą. W związku z tym, jeśli stowarzyszenie, fundacja prowadzi regularną działalność gospodarczą to w konkursie z punktu widzenia pomocy publicznej będzie traktowane jak przedsiębiorstwo.  W celu określenia statusu przedsiębiorstwa, należy stosować przepisy Załącznika I rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014. Wnioskodawca musi spełnić pułapy zatrudnienia oraz pułapy finansowe określone dla dużych przedsiębiorstw (przedsiębiorstw innych niż MŚP).

    1. Czy w module infrastruktura B+R może uwzględnić zakup sprzętu komputerowego /serwery, urządzenia sieciowe/ do wyposażenia laboratorium cyberbezpieczeństwa?

    Odp : tak, jeśli zostanie spełniony element niezbędności poniesienia kosztu do osiągnięcia celu modułu.

     

    1. Czy poszczególne zadania badawczo-rozwojowe mogą być
      realizowane równolegle w harmonogramie?

    Odp: Tak, mogą być realizowane równolegle.

     

    1. Mam pytanie: jakie konkretnie  wydatki są możliwe w module zazielenienie?

     

    Odp: Kategorie wydatków zostały przedstawione podczas spotkania, szczegółowy opis kategorii wydatków jest  wskazany w Przewodniku kwalifikowalności wydatków, zaś Beneficjent wybiera wydatki w zależności od planowanej inwestycji.

     

    1. Czy zadania w harmonogramie muszą następować po sobie i osiągnięciem założonych kamieni milowych? Czy też można zadania realizować równolegle?

    Odp: Zadania mogą być realizowane równolegle.

     

    1. Jak granulować zadania w harmonogramie? Jedno duże zadanie na rok, czy na przykład 3 mniejsze po 4 miesiące?

    Odp: Określenie harmonogramu projektu należy do Wnioskodawcy. Każde zadanie w module B+R musi kończyć się kamieniem milowym. Wymóg ten nie dotyczy jedynie kosztów pośrednich.

    1. Czy poszczególne zadania badawczo-rozwojowe mogą być
      realizowane równolegle w harmonogramie?

    Odp: Tak, mogą być realizowane równolegle.

    1. Programy z obszaru środowiskowego są dość kapitałochłonne w porównaniu do nakładów B+R.  Czy w przypadku modułu ZAZIELENIENIE są narzucone jakieś limity?

    Odp:  W module Zazielenienie udzielana jest pomoc publiczna (kilka rodzajów) oraz pomoc de minimis. Każda z nich regulowana jest odrębnymi przepisami i ma narzucone limity dot. intensywności (dopuszczalny % dofinansowania) oraz limity kwotowe dofinansowania.  Limity intensywności pomocy - zob. str. 30-32 Przewodnika kwalifikowalności kosztów. Limity kwotowe dofinansowania - zob. str. 6-7 Przewodnika. Limity dla pomocy publicznej wynikają z art. 2 ust 1 rozporządzenia KE nr 651/2014 (GBER) oraz tzw. mapy pomocy regionalnej na lata 2022-2027 (rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r.), natomiast dla pomocy de minimis - z rozporządzenia KE nr 1407/2013.

    1. Czy maksymalna wysokość grantu jest uwarunkowana istnieniem firmy na rynku?

    Odp: Wnioskodawca musi wypełnić model finansowy i wykazać, że sytuacja finansowa przedsiębiorstwa pozwala na realizację projektu. Analizie będzie również podlegało, jakimi zasobami dysponuje wnioskodawca: czy posiada odpowiednie zasoby osobowe i techniczne do przeprowadzenia zaplanowanych prac.

    1. Czy wnioskodawca musi mieć zabezpieczenie całości wnioskowanej kwoty?


    Odp: Jeżeli pytanie dotyczy ustanowienia zabezpieczenie umowy to zgodnie z § 11 ust. 2 umowy o dofinansowanie, Beneficjent ustanawia zabezpieczenie w formie weksla in blanco opatrzonego klauzulą „nie na zlecenie” z podpisem notarialnie poświadczonym wraz z deklaracją wekslową do końca obowiązywania okresu trwałości lub okresu tożsamego z okresem trwałości.

    Dodatkowo, zgodnie z § 11 ust. 4 umowy o dofinansowanie, Instytucja jest uprawniona do żądania dodatkowego zabezpieczenia w formie wybranej spośród form określonych w rozporządzeniu w sprawie zaliczek w przypadku uznania, że ryzyko wystąpienia nieprawidłowości związanych z realizacją Projektu jest wysokie lub w celu zabezpieczenia spłaty dotacji warunkowej. Beneficjent obowiązany jest to żądanie spełnić pod rygorem wstrzymania wypłaty dofinansowania lub rozwiązania Umowy ze skutkiem natychmiastowym.

    Weksel in blanco składany po zawarciu umowy o dofinansowanie dotyczy zabezpieczenia całości dofinansowania, w tym również wsparcia udzielanego w module Wdrożenie innowacji. Dodatkowe zabezpieczenie spłaty dotacji warunkowej może być wymagane dla części dotacji warunkowej podlegającej zwrotowi. Szczegółowe regulacje opisano w § 11 ust. 5 -10 umowy o dofinansowanie. Koszt ustanowienia zabezpieczenia może stanowić wydatek kwalifikowany w module Wdrożenie innowacji, jeżeli został przewidziany we wniosku w Harmonogramie rzeczowo-finansowym modułu. Zwracamy również uwagę, że dodatkowe zabezpieczenie może być związane z dofinansowaniem w formie zaliczki, która może dotyczyć również modułu Wdrożenie innowacji.

    Dotacja warunkowa dotyczy całej pomocy (wszystkich przeznaczeń pomocy) udzielonej w ramach realizacji modułu Wdrożenie innowacji. Część zwrotna obliczana jest w odniesieniu do ogólnej sumy dofinansowania w module Wdrożenie innowacji, tzn. nie jest liczona oddzielnie dla każdego przeznaczenia pomocy występującego w tym module.

    1. Czy w przypadku realizowania projektu w konsorcjum (moduł B+R + infrastruktura BR + moduł wdrożeniowy)  wymagany min. 20% udział modułu B+R w budżecie całego projektu będzie liczony sumarycznie dla wszystkich podmiotów  czy dla każdego podmiotu oddzielnie?

    Odp: Warunki dotyczące realizacji projektu w konsorcjach są w tej chwili opracowywane.

     

    1. Dla projektów linearnych. W module B+R realizujemy prace przemysłowe i rozwojowe a w Module Infrastruktura B+R chcemy wybudować budynek B+R, wyposażyć go w niezbędną aparaturę badawczą aby realizować prace z Modułu B+R. Czy zatem agenda badawcza może być obejmować plan prac z Modułu B+R i czy  moduł B+R może rozpoczynać się później niż moduł Infrastruktura? mogą być realizowane dokładnie w tym samym czasie?

    Odp: Można realizować moduły w dowolnej kolejności. Moduł B+R może obejmować częściową realizację Agendy badawczej modułu Infrastruktura B+R. Agenda badawcza obowiązkowo musi obejmować okres realizacji i okres trwałości projektu.

    1. Czy zdają sobie Państwo z błędów w systemie LSI oraz excela finansowego i zamierzacie wprowadzić sprawnie niezbędne poprawki? Co ze złożonymi już wnioskami?

     

    Odp:  Wszystkie zgłaszane błędy są usuwane. Błędy do modelu finansowego zgłaszane są do Instytucji Zarządzającej, która podejmuje decyzje o ew. korekcie. W trakcie pierwszego naboru były dwie aktualizacje modelu finansowego. W przypadku stwierdzenia błędu prosimy o zgłoszenie go na adres generator@ncbr.gov.pl

    1. Ale na adres @gmil.com nie mogłam zarejestrować konta

    Odp: Prosimy o zgłoszenie się na adres generator@ncbr.gov.pl

     

    1. Czy planowana jest rezygnacja z modułowości konkursu i składanie wniosków na pojedyncze moduły jako osobne konkursy? Przygotowujemy wniosek tylko na dwa moduły, a nasz wniosek ma już 250 stron. Składanie w nowym formacie stało się bardzo skomplikowane i wiele danych trzeba powtarzać. Sama instrukcja do konkursu to ponad 150 stron, a przygotowanie dobrego wniosku zajmuje bardzo dużo czasu.

    Odp : Modułowa forma wsparcia w ramach Ścieżki Smart wynika z zapisów Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027. Liczba realizowanych modułów w ramach jednego projektu zależy od wnioskodawcy. W przypadku dużych przedsiębiorców obligatoryjna jest wyłącznie realizacja modułu B+R.

     

     

    1. Czy jest tutorial który pokazuje kolejne kroki w wypełnianiu wniosku w LSI?

    Odp : Wniosek należy uzupełniać na podstawie instrukcji wypełniania wniosku i instrukcji użytkownika systemu LSI.

    1. Czy w przypadku nadania uprawnień drugiej osobie w LSI pojawia się komunikat, że druga osoba pracuje w danym module?

    Odp: System nie posiada takiej funkcji. Do zadań Wnioskodawcy należy koordynacja prac swojego zespołu projektowego.

     

    1. Brak możliwości edycji w tym samym czasie przez dwie osoby dotyczy tej samej sekcji czy całego wniosku (np. osoba 1 pracuje nad budżetem, a osoba 2 nad opisem zadań)?

     

    Odp:  System nie ogranicza systemowo możliwość pracy dwóch osób w tej samej części wniosku. Uzupełnianie tej samej części przez dwie osoby naraz może powodować występowania błędów walidacyjnych. W systemie LSI 2 nie zalecane jest jednoczesne uzupełnianie wniosku przed dwie osoby.

    1. Czy planujecie Państwo zamykanie konkursu po przekroczeniu alokacji zgodnie z regulaminem czy też konkurs potrwa do 30 czerwca?

    Odp : Nie planujemy wcześniejszego zamknięcia naboru.

    1. Dzień dobry, czy w ramach modułu szkoleniowego możliwa jest realizacja studiów podyplomowych czy tylko kursy/szkolenia?

    Odp: W module kompetencje kwalifikowane są tylko koszty szkoleń.

    1. Pytanie dot. systemu LSI - wskazano, że nie będzie możliwe podpisywanie wniosków podpisem elektronicznym oraz fakt, że wniosek można złożyć tylko przez system LSI. W jaki sposób należy więc podpisać wniosek zgodnie z reprezentacją Spółki? 

    Odp: Na etapie naboru wniosek nie jest podpisywany.

    1. Czy zostało przygotowane Opracowanie dot. działalności wg PKD wykluczonych z ubiegania się o wsparcie w ramach FENG (takie opracowanie było dostępne w ramach POIR)?

    Odp: Nie zostało przygotowane takie opracowanie. Natomiast wykluczenia wynikają z następujących regulacji prawnych: rozporządzenia 651/2014; rozporządzenie 1407/2013, rozporządzenie 2021/1058 oraz program pomocowy NCBR (rozporządzenie MFiPR w sprawie udzielania pomocy finansowej przez NCBR w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027").

    1. Wynagrodzenie kierownika B+R jest kosztem kwalifikowanym?

    Odp: wynagrodzenie kierownika B+R może być rozliczane w ramach kosztów pośrednich w module B+R

    1. Czy w ramach modułu B+R w kategorii 3.3.7 Dostawy (inne niż środki trwałe) lit. e) można kwalifikować elementy linii pilotażowych, które są samodzielnymi środkami trwałymi? Jest tutaj sprzeczność, bo zakup elementów lub całych linii to zakup środka trwałego zgodnie z ustawą o rachunkowości.

    Odp: W kategorii 3.3.7 Dostawy (inne niż środki trwałe) kwalifikowane są dostawy inne niż środki trwałe - w module B+R nie ma zakupu środków trwałych tylko ich amortyzacja. Dostawy, o których mowa w punkcie 3.3.7 należy rozumieć jako części składowe prototypu lub linii pilotażowej/demonstracyjnej, a nie samodzielnie funkcjonujące środki trwałe.

     

    1. Do którego typu kosztu zakwalifikować budowę instalacji prototypowej, na której będzie testowana technologia? Czy wszystkie koszty związane z budową instalacji podlegają dofinansowaniu (projekt budowlany, pozwolenia na budowę, zakup poszczególnych urządzeń, rurociągi, usługa montażu u Beneficjenta)?

    Odp: Instalacja prototypowa jest możliwa do realizacji wyłącznie w module B+R; w ramach tego modułu możliwe są dostawy, o których mowa w punkcie 3.3.7 (należy przez to rozumieć części składowe prototypu lub linii pilotażowej/demonstracyjnej, a nie samodzielnie funkcjonujące środki trwałe).

    1. Czy są jakieś wymogi/oczekiwania ze strony ncbir co do długości trwania umowy leasingowej

       

    Odp: okres trwania umowy leasingowej nie jest określony, niemniej kwalifikowalność kosztów związanych z leasingiem przypada na okres realizacji projektu (modułu). 

    1. Czy ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest kosztem kwalifikowalnym w ramach modułu B+R

    Odp: koszty pośrednie

     

    1. Co w przypadku gdy nie będzie złożenia obligatoryjnego załącznika (tzn. modelu finansowego, tabeli exel) czy nie będzie pozytywnej oceny wniosku? czy będzie oceniany? 

     

    Odp: W przypadku braku obligatoryjnych części wniosku system nie pozwoli na złożenie wniosku. Niezłożony wniosek nie uczestniczy więc w ocenie.

     

    1. Czy oplata wstępna w ramach leasingu (od 5 do 20% wartości nabywanej maszyny) jest kosztem kwalifikowalnym w ramach modułu B+R

    Odp: Wszystkie opłaty około leasingowe nie związane bezpośrednio z przedmiotem leasingu nie są kwalifikowane w ramach kosztów bezpośrednich

    1. W przypadku uzyskania dotacji na Wynagrodzenia dla personelu w Module B+R zgodnie z katalogiem kosztów kwalifikowanych czy wynagrodzenia te mogą być równocześnie odliczane w uldze B+R za dany rok podatkowy ?

    Odp: Nie ma możliwości podwójnego finansowania.

     

    1. Co należy do działań przygotowawczych  zgodnie z § 14, pkt. 16 Umowy o dofinansowanie? Proszę konkretnie wskazać o jakie zezwolenia i inne decyzje administracyjne chodzi?

     

    Odp: Działania przygotowawcze zostały wskazane w Umowie o dofinansowanie. Są to m.in.:
    • studiów wykonalności,
    • usług doradczych związanych z przygotowaniem Projektu, w tym analiz
    przygotowawczych (technicznych, finansowych, ekonomicznych),
    • przygotowania dokumentacji związanej z wyborem wykonawcy,
    • przeprowadzenia i rozstrzygnięcia procedury wyboru podwykonawcy (np.  wysłania zapytanie ofertowego, otrzymania oferty od potencjalnych podwykonawców, jej oceny),
    • podpisania listów intencyjnych,
    • zakupu gruntów,
    • tłumaczenie przysięgłe dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku
    • uzyskanie zezwoleń/ innych decyzji administracyjnych (w ramach prac przygotowawczych).
    Powyższych działań nie uznaje się za rozpoczęcie prac pod warunkiem, że ich koszty nie są objęte
    dofinansowaniem.
    Natomiast podpisanie umowy warunkowej z podwykonawcą lub członkiem zespołu projektowego nie stanowi rozpoczęcia realizacji projektu.
    Do działań przygotowawczych należy zaliczyć pozwolenia/koncesje/licencje/zgody/inne decyzje adm. niezbędne, aby zrealizować moduł czy cały projekt. Przykładami są decyzje, zgłoszenia i zezwolenia, o których mowa w art. 72 ust. 1, 1a i 1b ustawy OOŚ (ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1029 z późn. zm.)) , które konieczne są do uzyskania w ramach procesu inwestycyjnego (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzja o pozwoleniu na budowę). W przypadku modułu B+R przed rozpoczęciem prac badawczo-rozwojowych konieczne może być wcześniejsze pozyskanie np. zgody właściwej komisji bioetycznej/etycznej czy niezbędnych koncesji lub zgód na badania w zakresie energetyki, bezpieczeństwa jądrowego lub ochrony radiologicznej.

     

    1. Czy w przypadku szkolenia on-line, wykładowca, dostawca szkolenia może być podmiotem zagranicznym? słuchacze będą słuchać w siedzibie firmy w Polsce:)

    Odp: Przewodnik kwalifikowalności kosztów nie wskazuje na takie ograniczenie

    1. Uzyskanie jakich zezwoleń / innych decyzji administracyjnych może złamać zasadę zachowania efektu zachęty?

    Odp: Efekt zachęty zostanie złamany jeśli realizacja Projektu rozpocznie się przed dniem lub w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, tj. Wnioskodawca rozpoczął działań w którymkolwiek z modułów przed lub w dniu złożenia wniosku. Za rozpoczęcie realizacji projektu rozumie się dzień:
    a) rozpoczęcia badań przemysłowych lub prac rozwojowych,
    b) dostawy towaru lub wykonania usługi oraz samego rozpoczęcia świadczenia usługi,
    c) wpłaty zaliczki lub zadatku na dostawę towaru lub wykonanie usługi,
    d) rozpoczęcia robót budowlanych związanych z inwestycją lub zaciągnięcia pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń lub innego zobowiązania, które sprawia, że inwestycja staje się nieodwracalna, zależnie od tego co nastąpi najpierw.
    Uzyskanie zezwoleń/ innych decyzji administracyjnych (w ramach prac przygotowawczych) nie naruszy efektu zachęty. Takich działań nie uznaje się za rozpoczęcie prac pod warunkiem, że ich koszty nie są objęte
    dofinansowaniem.

    1. Czy dopuszczalne pozostaje korzystanie z infrastruktury badawczej wdrażającej wyniki prac B+R  (moduł wdrożenie B+R w FENG) na cele przewidziane w ramach modułu Zazielenienie FENG SMART art. 47 GBER. ?

    Odp:
    Pytanie nie jest jasne, tzn. pomiędzy którymi modułami miałoby być powiązanie (projekt linearny).
    Odnosząc się do sformułowania użytego w pytaniu: " infrastruktura B+R wdrażająca wyniki prac B+R" należy wyjaśnić, że beneficjent ma możliwość realizacji wielomodułowego projektu, jednakże musi wpisywać się w wymogi,  zasady określone dla poszczególnych modułów.  Stworzenie infrastruktury B+R nie stanowi wdrożenia wyników modułu B+R. Przedmiotem modułu Infrastruktura B+R jest realizacja inwestycji w infrastrukturę badawczą, zlokalizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu realizacji agendy badawczej.  Natomiast celem modułu B+R jest przeprowadzenie prac B+R, doprowadzenie do opracowania innowacyjnego rozwiązania,  które następnie beneficjent ma obowiązek wdrożyć zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie. Wnioskodawca może tak zaplanować prace w projekcie, by najpierw zrealizować  moduł Infrastruktura B+R, a następnie zrealizować z wykorzystaniem tej infrastruktury  prace B+R przewidziane w module B+R. Należy pamiętać, że celem wytworzonej infrastruktury B+R jest realizacja agendy badawczej, a nie realizacja wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej przedsiębiorcy np. poprzez uruchomienie produkcji. Wdrożenie wyników modułu B+R może zostać zrealizowane w ramach modułu Wdrożenie Innowacji albo poza projektem. Natomiast cele, zasady modułu   Zazielenienie są określone w  w dokumentacji konkursowej.

    1. Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania  w FENG SMART na równoległą realizację: (1) modułu wdrożenie prac B+R oraz (2) modułu Zazielenianie ?

    Odp: Tak

    1. Czy  Dopuszczalne jest aplikowanie do FENG SMART w zakresie prac B+R dot. Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (modułu B+R) w przypadku wcześniejszego złożenia wniosku o dofinansowanie na ten sam projekt do programu LIFE ?

     

    Odp: Nie ma możliwości podwójnego finansowania wydatków. Wnioskodawca nie może ubiegać się o sfinansowania wydatków, zadań które już uzyskały wsparcie ze środków publicznych.  Ponadto, musi zostać spełniony efekt zachęty, tj. realizacja Projektu nie może się rozpocząć przed dniem lub w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że , wnioskodawca nie rozpoczął działań w żadnym z modułów przed lub w dniu złożenia wniosku. Efekt zachęty nie dotyczy pomocy de minimis.

    1. Czy w ramach FENG
       – jednostka naukowo-badawcza może uzyskać 100 % dofinansowania do prowadzonych przez nią  badań w ramach modułu B+R?

    Odp: Obecny konkurs dedykowany jest dla dużych przedsiębiorców. Warunki dotyczące realizacji projektu w konsorcjach są w tej chwili opracowywane.

     

    1. Czy przy zakupie aparatury naukowo-badawczej dla której przewidziano odliczenie kosztów amortyzacji jako kosztu kwalifikowalnego należy zachować Zasadę konkurencyjności czy wystarczy dokonać zakupu zgodnie z weryfikacją ofert rynkowych?

    Odp: W odniesieniu do amortyzacji nie ma obowiązku stosowania zasady konkurencyjności.

    1. Czy w kolejnych latach planujecie Państwo kontynuację naborów wniosków w ścieżce SMART? Harmonogramy naborów są roczne więc czy już dzisiaj można oszacować szansę na to, że taki program będzie dostępny np. w 2024 r.?

    Odp: Tak

    1. Dzień dobry, czy uczelnia wyższa wojskowa może być traktowana jako duże przedsiębiorstwo?

    Odp: Zgodnie z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej (Rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 651/2014, załącznik 1, art. 1 ) za przedsiębiorstwo uważa się podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną. 
    W związku z tym, jeśli uczelnia prowadzi regularną działalność gospodarczą to w konkursie z punktu widzenia pomocy publicznej będzie traktowane jak przedsiębiorstwo.  W celu określenia statusu przedsiębiorstwa, należy stosować przepisy Załącznika I rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

    1. Jakie warunki musi spełniać kierownik projektu ? Jakie są główne założenia dotyczące kierowników ? 

    Odp: Wymaganie dotyczące kierowników oraz kadry zostały określone w kryteriach wyboru projektów dla poszczególnych modułów. Wnioskodawca wskazuje kadrę dla każdego z modułów ujętych we wniosku. W przypadku modułu obligatoryjnego B+R wymagania  dotyczące kierownika B+R i kierownika zarządzającego wynikają z kryterium "Potencjał do realizacji modułu".  Zespół badawczy, w szczególności kierownik B+R, musi posiadać wiedzę i doświadczenie adekwatne do zakresu i rodzaju zaplanowanych prac. Natomiast zespół zarządzający, w szczególności kierownik zarządzający, musi posiadać adekwatne  doświadczenie, a role poszczególnych osób, zakres zadań i wymiar zaangażowania powinny być  optymalne oraz zapewniać właściwy monitoring i nadzór nad postępami w realizacji projektu i osiągnięcie zakładanego celu.
     W przypadku pozostałych modułów w  kryteriach wyboru projektów (Potencjał do realizacji  modułu) zostały określone wymagania dotyczące zasobów kadrowych  - w szczególności czy zasoby kadrowe są wystarczające do realizacji modułu oraz  doświadczenie kadry zarządzającej.

    1. Czy w parametrach kamieni milowych w module B+R parametrem może być miara procentowa, np. skuteczność algorytmu na poziomie 70% (zmierzonych ogólnie przyjęta miara/metodyką – np. skuteczność wykrycia błędu przez algorytm).

      W instrukcji jest zapis:

      Parametr powinien odzwierciedlać niepewność badawczą, czyli nie może być zawsze bezwzględnie osiągalny (czyli oczywisty, bez względu na przeprowadzone badania). Powinien być wyrażony w jednostkach z układu SI. Tylko w wyjątkowych sytuacjach możesz stosować zapis bezwymiarowy, ale wówczas dla parametru określonego w procentach zdefiniuj wartość 100%, która będzie stanowiła punkt odniesienia.

      Jak w ww. przypadku mamy zdefiniować wartość 100%?

    Odp: Kamienie milowe powinny zostać dobrane  przez wnioskodawcę do specyfiki projektu i charakteru realizowanego zadania i opisu prac.  W większości przypadków kamienie milowe można wyrazić w układzie SI. Jednak w przypadku rozwiązań chociażby informatycznych dopuszczane jest wyrażenie kamieni milowych w jednostkach względnych pod warunkiem określenia wartości bazowej tj. względem czego jest dokonywana oczekiwana np. w działaniu algorytmu zmiana.
    Algorytm dla zdefiniowanej funkcjonalności powinien mieć określoną w ramach parametru kamienia milowego skuteczność i efektywność.
    Przykład 1 -  „jakość algorytmu”: co najmniej dokładność (accuracy), a najlepiej precyzja (precision), czułość (recall). Należy założyć, na jakim minimalnym poziomie Wnioskodawca chce uzyskać te miary (w stosunku np. do istniejących/dostępnych algorytmów) oraz jak je będzie mierzył (wielkość i jakość zbioru testowego w opisie kamienia lub opisie prac).
    Przykład 2 -  Dodatkowo można zastosować miarę SI np. szybkość działania algorytmu przy zakładanej możliwości skalowania systemu (np. liczbie danych, liczbie użytkowników itp.).

    1. Czy w ramach modułu B+R można kwalifikować amortyzację budynku wybudowanego w ramach modułu Infrastruktura B+R w części dotyczącej wkładu własnego?

    Odp: Wkład własny może zostać wniesiony wyłącznie w formie pieniężnej i nie może pochodzić ze środków publicznych (dotacji/ subwencji).

    63.Czy w LSI możecie Państwo uruchomić funkcję, która pozwala na nadanie dostępu do danego konta lub projektu dla kilku osób (kilku adresów e-mailowych)? Takie możliwości istnieją w wielu generatorach wniosków np. NCN, SOWA

    Odp: System pozwala na dodawania dostępu do projektu innym osobom zgodnie z metodą opisaną w instrukcją użytkownika LSI. Instrukcja dostępna jest na dole ekranu logowania do systemu LSI 2. 

     

    ---

     

    Co w sytuacji, kiedy wnioskodawca jest monopolistą, czyli nie posiada konkurencji (chodzi o wypełnienie części "POTENCJALA KONKURENCJA WNIOSKODAWCY")?

    W takim przypadku należy opisać dlaczego nie posiadacie Państwo konkurencji na rynku.

    Czy lepiej będą punktowane projekty, które zdecydują się na oba moduły obligatoryjne?

    Dla dużych przedsiębiorstw obligatoryjny jest wyłącznie moduł B+R. Generalnie liczba modułów nie ma znaczenia dla punktacji. Kryteria punktowe to KRYTERIA RANKINGUJĄCE WSPÓLNE DLA PROJEKTU, które odnoszą się do różnych aspektów danego projektu np. czy innowacja ma potencjał do transformacji rynku, czy w projekcie występuje ekoinnowacja lub innowacja cyfrowa, czy innowacja ma znaczenie społeczne, czy w ramach projektu wystąpi współpraca z organizacjami badawczymi/pozarządowymi oraz czy innowacja w projekcie jest efektem wyników prac B+R itp.

    Kryterium Współpraca przedsiębiorców innych niż MŚP – czy zlecenie niektórych badań do przedsiębiorstwa MŚP zaplanowanych do wykonania w module B+R, ale nie będzie to podwykonawstwo czy będzie spełnieniem tego kryterium i czy zlecone badania mogą być kosztem kwalifikowanym?

    Zlecenie realizacji zadań w ramach modułu B+R ma charakter podwykonawstwa.  W ramach projektu realizowanego przez przedsiębiorcę prace mogą być realizowane samodzielnie przez Wnioskodawcę, bądź zlecane jako podwykonawstwo w ramach dopuszczalnego limitu. Zgodnie z zasadami naboru wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa może wynosić max.  70% kosztów kwalifikowalnych badań przemysłowych i prac rozwojowych ponoszonych w module B+R.

    W jaki sposób oceniane jest doświadczenie wnioskodawcy (udział w proj. krajowych, europejskich?) wspomniane w 1 -szej prezentacji, czy nowi wnioskodawcy są słabiej oceniani, o ile ocena ta jest niższa (nie zauważyłam informacji/ odzwierciedlenia w kryteriach oceny)?

    Ocena projektów przeprowadzana jest zgodnie Kryteriami  wyboru projektów, które określają wymogi w odniesieniu do  poszczególnych modułów oraz całego projektu. Ocenie podlegają  m.in. zasoby kadrowe w kryterium Potencjał do realizacji modułu. Przykładowo w przypadku modułu B+R  zespół badawczy, w szczególności kierownik B+R, musi posiadać wiedzę i doświadczenie adekwatne do zakresu i rodzaju zaplanowanych prac. Wykazanie adekwatnego doświadczenia jest również wymagane w odniesieniu do zespołu zarządzającego, w szczególności kierownika zarządzającego. Sposób opisywania doświadczenia we wniosku o dofinansowanie został wskazany w Instrukcji jego wypełniania.   Kryterium Potencjał do realizacji modułu nie jest kryterium rankingującym i nie są w nim przyznawane punkty w ramach oceny. Projekt otrzyma ocenę „TAK”, jeśli zostaną spełnione wymagania wskazane w  opisie kryterium.

    Czy wskaźnikiem ekoinnowacji i Innowacji cyfrowej na poziomie kraju może być wskaźnik ilościowy: Liczba opracowanych ekoinnowacji/Innowacji cyfrowej na poziomie kraju ? (wskaźnik dot. modułu B+R)

    Zgodnie z kryteriami wyboru projektów uzyskanie punktów w kryteriach  "Ekoinnowacja na poziomie kraju" czy "Innowacja cyfrowa na poziomie kraju" jest możliwe pod warunkiem, że cechy i funkcjonalności innowacji zostały odzwierciedlone we wskaźnikach projektu. Wskazany przykład "Liczba opracowanych ekoinnowacji/Innowacji cyfrowej na poziomie kraju" nie jest wskaźnikiem, który wskazuje na cechy  i funkcjonalności ekoinnowacji/Innowacji cyfrowej.

    Czy w ramach "Zgodności projektu z przepisami w zakresie ochrony środowiska" należy opisać zgodność ze wszystkimi aktami z listy? Jak uzasadnić taką zgodność w przypadku projektu ICT? 

    Zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku należy wybrać z rozwijalnej listy jeden akt prawny potwierdzający zgodność projektu z przepisami w zakresie ochrony środowiska. Jeśli projekt nie wpisuje się we wskazane akty prawne, można wybrać opcje „Inny” i wówczas w polu uzasadnienia podać ten akt prawny i opisać zgodność realizowanego projektu z tymi przepisami.

    Przykładowo, dla projektów ICT można wskazać wpisywanie się projektu w cele środowiskowe zgodnie z „Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje”. Projekty ICT również powinny wpisywać się w któryś cel środowiskowy, chociażby przez sposób ich realizacji (np. cel. 1 łagodzenie zmian klimatu lub cel 2 adaptacja do zmian klimatu, w ramach którego można wykazać wszystkie ewentualnie działania ograniczające zużycie energii, ślad węglowy itp.).

    Jeśli projekt w swojej tematyce dotyczy działań optymalizacyjnych albo wprost związanych w jakimś stopniu z pozytywnym oddziaływaniem na środowisko (np. rozwiązania IT pozwalające ograniczyć zużycie energii, wspierające GOZ, poprawiające jakość/powtarzalność procesów, pozwalające na przeciwdziałanie/uniknięcie awarii itp.) to projekt wpisywałby się w cele środowiskowe również ze względu na rezultat.

    Jak ująć koszt kwalifikowany w modułach wykorzystujących zasoby podmiotu powiązanego dla założonej docelowej spółki (PSA) dla projektu?

    Potencjał Wnioskodawcy do realizacji projektu, w tym posiadane zasoby, jest elementem oceny wniosku. W module B+R Wnioskodawca powinien posiadać cały kluczowy zespół projektowy, w tym kierownika B+R i zarządzającego, już na etapie składania wniosku o dofinansowanie. Powinien posiadać również odpowiednie zasoby techniczne, w tym infrastrukturę naukowo-badawczą (tj. pomieszczenia, aparaturę oraz inne niezbędne wyposażenie). Jeżeli wnioskodawca nie posiada wszystkich niezbędnych zasobów, może je pozyskać w trakcie realizacji projektu. Wnioskodawca może także powierzyć realizację części prac w module B+R podwykonawcy na zasadach wskazanych w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

    Jeżeli chodzi o możliwość wykorzystania zasobów podmiotu powiązanego, wskazujemy że w zakresie zasobów kadrowych w ramach modułu B+R, Wnioskodawca powinien podpisać z pracownikami umowy o pracę lub zlecenia. Natomiast pozostałe zasoby, które są planowane do sfinansowania w ramach projektu muszą zostać pozyskane zgodnie z ww. Wytycznymi oraz Przewodnikiem kwalifikowalności wydatków dla 1 Priorytetu programu FENG.

    Jakie dokładnie warunki musi spełnić umowa z MŚP? Czy musi zawierać opis wspólnych badań?

    Należy wskazać na czym będzie polegała współpraca z MŚP. Zakres współpracy musi dotyczyć działań badawczych i innowacyjnych. Należy także wykazać wymierne efekty i korzyści wynikające z wybranej formy współpracy. Współpraca powinna być prowadzona w okresie realizacji projektu, co powinno być udokumentowane.  Wskazać należy, iż dokument dotyczący współpracy z MŚP nie jest załącznikiem do wniosku o dofinansowanie, jednakże ekspert oceniający projekt może poprosić o przedstawienie takiego dokumentu podczas oceny.

    Planujemy Moduły B+R i Infrastruktura B+R w projekcie linearnym. Planujemy budowę linii demonstracyjnej w ramach modułu B+R do weryfikacji w warunkach rzeczywistych technologii innowacyjnego produktu. W ramach modułu Infrastruktura B+R planujemy wybudować budynek i wyposażyć go w niezbędną aparaturę badawczą do realizacji prac z modułu B+R. Czy zatem linię demonstracyjną możemy umieścić i ją uruchomić do prac w tym wybudowanym budynku?

    Przedmiotem modułu Infrastruktura B+R jest realizacja inwestycji w infrastrukturę badawczą, zlokalizowaną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu realizacji agendy badawczej.  Natomiast celem modułu B+R jest przeprowadzenie prac B+R, doprowadzenie do opracowania innowacyjnego rozwiązania,  które następnie beneficjent ma obowiązek wdrożyć zgodnie z warunkami określonymi w umowie o dofinansowanie. Wnioskodawca może tak zaplanować prace w projekcie, by najpierw zrealizować  moduł Infrastruktura B+R, a następnie zrealizować z wykorzystaniem tej infrastruktury  prace B+R przewidziane w module B+R. Należy pamiętać, że celem wytworzonej infrastruktury B+R jest realizacja agendy badawczej, a nie realizacja wdrożenia wyników prac B+R w działalności gospodarczej przedsiębiorcy np. poprzez uruchomienie produkcji.

     

    Co należy rozumieć pod pojęciem „linia pilotażowa” i „prototyp”?

    Odp. Linia pilotażowa to przedkomercyjna linia produkcyjna, która wytwarza niewielkie ilości produktów opartych na nowej technologii lub wykorzystuje nową technologię produkcji jako krok w kierunku komercjalizacji nowej technologii.

    Prototyp natomiast, zgodnie z Podręcznikiem Frascati OECD, jest to oryginalny model skonstruowany w sposób pozwalający na uwzględnienie w nim wszystkich danych technicznych i osiągów nowego produktu.

     

    Czy w ramach kosztów kwalifikowanych modułu B+R można rozliczać elementy składowe linii pilotażowych?

    Odp. Możliwość uznania kosztów linii pilotażowych/demonstracyjnych/prototypów oraz ich elementów składowych jako koszty kwalifikowane w projekcie zależy od: charakteru projektu, zakresu prac B+R określonych we wniosku o dofinansowanie i faktycznie realizowanych.

    Przede wszystkim należy zweryfikować, czy stanowią one część projektu badawczo-rozwojowego w rozumieniu GBER, a tym samym, że w konkretnym przypadku wpisują się w definicję badań rozwojowych lub/i eksperymentalnych prac rozwojowych.

    Zgodnie z GBER:

    1. badania przemysłowe - oznaczają badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych;

     

    1. eksperymentalne prace rozwojowe - oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w celu opracowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji. Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

     

    Do jakiej kategorii kosztów w module B+R należy przypisać elementy linii pilotażowych/ demonstracyjnych/ prototypów?

    Odp. Wydatki związane z nabyciem elementów linii pilotażowych/ demonstracyjnych/ prototypów należy wykazywać:

    1. w kategorii kosztów 3.3.3 Amortyzacja (aparatura i sprzęt), jeśli nabywane elementy spełniają definicję środka trwałego, odpisy amortyzacyjne są kwalifikowane przez okres i w zakresie, w jakim będą wykorzystane do realizacji prac B+R, np. jeżeli, jako element linii pilotażowej kupisz wyrzynarkę, której koszt wynosi 20 tys. zł, (czyli spełniona jest definicja środka trwałego, niezależnie od wewnętrznej polityki rachunkowości Wnioskodawcy), to w module B+R będzie można wykazać jako koszt kwalifikowany jedynie odpisy amortyzacyjne tej wyrzynarki, a nie koszt jej zakupu; ;
    2. w kategorii kosztów 3.3.7 Dostawy (inne niż środki trwałe) - zakup elementów służących do budowy prototypu i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej. W kategorii tej mogą być kwalifikowane koszty zakupu materiałów, środków eksploatacyjnych i podobnych produktów, które nie spełniają definicji środków trwałych (niezależnie od wewnętrznej polityki rachunkowości Wnioskodawcy). W tej kategorii kosztów nie mieszczą się wydatki na zakup maszyn i urządzeń, które mogłyby stanowić odrębny środek trwały, nawet jeśli te maszyny i urządzenia będą zainstalowane jako elementy w prototypie lub linii pilotażowej/ demonstracyjnej.

     

    Jakie warunki musi spełnić linia pilotażowa, aby istniała możliwość rozliczenia jej kosztów w projekcie?

    Odp. Budowa prototypu, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej jest elementem badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych opisanych we wniosku o dofinansowanie

    W przypadku badań przemysłowych:

    1. budowa prototypów powinna być konieczna do badań przemysłowych oraz odbywać się w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy;
    2. budowa linii pilotażowych powinna być konieczna do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

    W przypadku eksperymentalnych prac rozwojowych: 

    1. budowa prototypu, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej ma na celu testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony;
    2. prototyp, instalacja pilotażowa lub demonstracyjna może zostać wykorzystana do celów komercyjnych wyjątkowo, tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a produkcja prototypu lub instalacji jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji.

     

    Czy właścicielem linii pilotażowej/linii demonstracyjnej powstałej w wyniku realizacji projektu może być konsorcjant? Jeżeli tak, czy może on później przekazać ją Liderowi konsorcjum (przedsiębiorcy) na mocy umowy użyczenia?

    Odp.: Zasady naboru  FENG.01.01-IP.01-005/23 – Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach nie precyzują, który z członków konsorcjum może być właścicielem linii pilotażowej. Zasady podziału praw do wyników prac B+R muszą zostać określone w Umowie konsorcjum na zasadach wskazanych w minimalnym zakresie umowy konsorcjum. Wskazujemy jednak, że za wdrożenie wyników prac B+R odpowiada Lider konsorcjum, który, aby wypełnić warunki umowy o dofinansowanie, musi uzyskać dostęp do pełnych wyników prac B+R i prawo do komercyjnego ich wykorzystania, czyli generowania na ich podstawie zysku. Niepełne, częściowe wdrożenie wyników prac B+R (np. tylko części przynależnej przedsiębiorstwu) nie spełni warunków wynikających z umowy o dofinansowanie.

     

    Zasadniczo nie ma zakazu zawarcia pomiędzy członkami konsorcjum umowy użyczenia linii pilotażowej, jednak wszystko zależy od jej szczegółowych warunków i warunków realizacji projektu w ramach konsorcjum. Przede wszystkim niedozwolone jest uzyskanie przez przedsiębiorstwa pośredniej pomocy publicznej.

     

    Do wykonania i posadowienia prototypu niezbędne jest wykonanie fundamentów, wynajem dźwigu, zrobienie przyłączy do sieci, czy takie wydatki mogą stanowić wydatek kwalifikowany? Czy montaż linii demonstracyjnej jest kosztem kwalifikowalnym?

    Odp.: Jeżeli, w myśl zapisów Ustawy o rachunkowości oraz polityki rachunkowości przedsiębiorcy wskazane koszty (wykonanie fundamentów, wynajem dźwigu, zrobienie przyłączy do sieci, montaż linii) będą wliczone do wartości początkowej środka trwałego, wówczas ich wykazanie jako koszt kwalifikowany będzie możliwe tylko jako odpis amortyzacyjny środka trwałego. W sytuacji, gdy wykazane koszty nie będą wliczone do wartości początkowej środka trwałego, wówczas będzie możliwe ich uwzględnienie w kategorii kosztów 3.3.8 Usługi zewnętrzne (koszty operacyjne) - pomocnicze usługi obce, które są niezbędne do realizacji modułu, ale nie wpisują się w definicję innych kategorii. 

     

    Zwracamy uwagę, że wszystkie wydatki w module muszą być niezbędne i bezpośrednio związane z realizacją modułu. Natomiast ocena racjonalności i zasadności wydatków z punktu widzenia zakresu i celu modułu będzie dokonywana w ramach odpowiedniego kryterium.

     

    Prototyp – czy można go wykorzystać do wdrożenia komercyjnego dla celów świadczenia za jego pomocą usług w ramach własnej działalności?

    Odp.: Zgodnie z GBER wykorzystanie komercyjne prototypu co do zasady jest możliwe w sytuacji, kiedy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji. W związku z tym ewentualne wykorzystanie komercyjne prototypu nawet po zakończeniu projektu powinno być uzasadnione, a uzasadnienie to powinno zostać przedstawione we wniosku o dofinansowanie. Kwestia sposobu wdrożenia podlega ocenie, także z punktu widzenia opłacalności wprowadzenia rezultatu modułu na rynek. Wnioskodawca planując określone zadania i koszty prac B+R musi mieć na uwadze efektywność ekonomiczną podejmowanych działań.

     

    Czy możliwa jest sprzedaż prototypowych produktów powstałych na pilotażowej linii technologicznej? Jeśli nie, czy i jak należy je zutylizować?

    Odp.: Sprzedaż prototypowych produktów wytworzonych na pilotażowej linii technologicznej nie stanowi naruszenia postanowień umowy ani przepisów pomocy publicznej.

     

     

     

     

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
30.03.2023 16:33 Szymon Iwańczuk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Szymon Iwańczuk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 38.0 22.03.2024 09:09 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 37.0 21.03.2024 10:43 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 36.0 26.02.2024 09:41 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 35.0 10.01.2024 10:26 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 34.0 03.01.2024 14:49 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 33.0 03.01.2024 14:39 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 32.0 11.12.2023 10:37 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 31.0 22.11.2023 15:03 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 30.0 15.11.2023 16:00 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 29.0 30.10.2023 13:27 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 28.0 27.10.2023 15:47 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 27.0 24.10.2023 15:04 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 26.0 24.10.2023 10:54 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 25.0 23.10.2023 12:24 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 24.0 23.10.2023 11:19 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 23.0 20.10.2023 20:52 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 22.0 20.10.2023 20:48 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 21.0 15.09.2023 15:46 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 20.0 15.09.2023 15:01 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 19.0 14.08.2023 15:00 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 18.0 28.06.2023 12:55 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 17.0 23.06.2023 14:20 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 16.0 23.06.2023 13:58 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 15.0 23.06.2023 11:19 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 14.0 14.06.2023 10:55 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 13.0 02.06.2023 10:39 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 12.0 26.05.2023 14:26 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 11.0 23.05.2023 11:39 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 10.0 19.05.2023 10:49 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 9.0 12.05.2023 16:33 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 8.0 11.05.2023 14:26 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 7.0 10.05.2023 00:00 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 6.0 05.05.2023 08:51 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 5.0 18.04.2023 15:30 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 4.0 03.04.2023 12:53 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 3.0 30.03.2023 17:31 Maciej Buźniak
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 2.0 30.03.2023 16:45 Szymon Iwańczuk
Ścieżka SMART nabór FENG.01.01-IP.01-002/23 1.0 30.03.2023 16:33 Szymon Iwańczuk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}