W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Defilada „Silni w Sojuszach” na lądzie

3 maja o godz. 14.00 na warszawskiej Wisłostradzie rozpocznie się defilada z udziałem m. in. żołnierzy Wojska Polskiego, żołnierzy wojsk sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb mundurowych. Defiladowym krokiem przemaszeruje prawie 2000 osób. Wśród polskich żołnierzy, policjantów, strażaków będzie defilować ponad 200 żołnierzy naszych sojuszników. Swój udział potwierdzili już m.in. żołnierze z Belgii, Czarnogóry, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Portugalii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA.

defilada, wojska usa_2

Organizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej defilada to okazja do wspólnego świętowania obchodzonych w tym roku rocznic - 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Defiladę rozpocznie przelot statków powietrznych. Następnie przedefilują pododdziały piesze. Jako pierwsi będą maszerować żołnierze i funkcjonariusze niosący trzy flagi bez drzewca: Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej i NATO. Następnie maszerować będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią pójdą pododdziały reprezentujące Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

W dalszej kolejności przedefilują żołnierze reprezentujący jednostki i uczelnie wojskowe, w tym studenci Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i  Lotniczej Akademii Wojskowej. 

W tym roku po raz pierwszy w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze służb mundurowych. Zobaczymy pododdziały m. in. Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Marszałkowskiej, Lasów Państwowych i Straż Ochrony Kolei.  Za nimi maszerować będą pododdziały piesze i poczty sztandarowe zagraniczne m.in. z USA, Rumunii, Chorwacji i Wielkiej Brytanii, pododdziały organizacji proobronnych i klas mundurowych.

Za uczniami pójdzie Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

3 maja o godz. 14.00 czekamy na warszawskiej Wisłostradzie na wszystkich mieszkańców stolicy i gości. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania.