W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Legia Akademicka

Ministerstwo Obrony Narodowej przywraca ideę ochotniczego szkolenia studentów. W 2017 roku MON uruchomiło pilotażowy program skierowany do studentów, czyli „Legię Akademicką”. Od tego czasu, co roku kilka tysięcy studentów ma możliwość wziąć udział w szkoleniu wojskowym.

Przysięga studentów Legii Akademickiej na placu apelowym. Widoczni umundurowani żołnierze składają przysięgę na sztandar. W tle inni żołnierze i budynki koszarowe.

Ochotnicze szkolenie wojskowe studentów „Legia Akademicka”, realizowane jest w ramach części teoretycznej i praktycznej w celu gromadzenia wyszkolonych zasobów żołnierzy rezerwy na potrzeby uzupełnień osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w korpusach: szeregowych, podoficerów i oficerów. Do programu mogą przystąpić osoby, które są studentami lub absolwentami uczelni wyższych publicznych oraz niepublicznych (studia dzienne, zaoczne I oraz II stopnia) i posiadają obywatelstwo polskie. 

Szkolenie ochotników rozpoczyna się od odbycia szkolenia podstawowego w wymiarze 27 dni. Po złożeniu przysięgi wojskowej osobę, która odbyła to szkolenie przenosi się na jej wniosek do aktywnej rezerwy, a osoby które nie złożyły takiej deklaracji pozostają w pasywnej rezerwie. Szkolenie, które realizowane jest w Szkołach Legii Akademickiej realizowane jest przez okres do 3 lat i kończy się:

  •  w przypadku kształcenia na podoficera – egzaminem na podoficera;
  •  w przypadku kształcenia na oficera – egzaminem na oficera.

Po zdaniu egzaminu na podoficera w module podoficerskim dla zainteresowanych studentów, którzy poddadzą się dodatkowym kwalifikacjom, organizuje się szkolenie specjalistyczne w specjalnościach wojskowych należących do korpusów osobowych: 

  • kryptologii i cyberbezpieczeństwa, 
  • Wojsk Specjalnych,
  • Żandarmerii Wojskowej,
  • w innych – stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP. 

Dla zainteresowanych żołnierzy rezerwy po zaliczeniu modułu oficerskiego i zdaniu egzaminu na oficera organizuje się dodatkowe szkolenie specjalistyczne w zakresie: 

  • cyberbezpieczeństwa, 
  • Wojsk Specjalnych, 
  • Żandarmerii Wojskowej,
  • oraz stosowanie do potrzeb w innych specjalnościach.

Sczegółowe informacje dotyczące programu oraz zasad naboru na szkolenie w ramach Legii Akademickiej znajdują się na stronie Centralnego Wojskowego Centrum Rerkutacji.

Materiały

Decyzja nr 178 szefa MON z 19 grudnia 2022 r. w sprawie sposobu realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej
bpoz​_204​_dec​_nr​_178-sig.pdf 0.51MB
{"register":{"columns":[]}}