W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej

26.04.2019

- Dziś podpisaliśmy umowę, która daje szanse rozwoju PZL-Świdnik. Bardzo się cieszę z tego, że przed Świdnikiem stoją perspektywy rozwoju, że zamówienia związane z modernizacją Wojska Polskiego są kierowane do zakładów produkujących w Polsce - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej w Świdniku.

Podpisanie umowy na AW101

Minister obrony podpisał w zakładzie PZL-Świdnik w obecności premiera Mateusza Morawieckiego umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej RP. Kupione śmigłowce przeznaczone są do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) i działań poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR).

Wartość umowy wynosi 1,65 miliarda złotych brutto, a terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2022 roku.

Na początku kwietnia resort ON podpisał wartą prawie 400 mln zł umowę offsetową, która była warunkiem zawarcia umowy głównej o dostawie maszyn.

- PZL-Świdnik jest firmą, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie tego kontraktu. Ja bardzo się cieszę, że to wszystko, co wcześniej wydawało się niemożliwe staje się faktem. To dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości, dzięki rządowi Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zamówienia wojskowe są kierowane do zakładów produkujących w Polsce – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że uroczystość w Świdniku wieńczy działania podejmowane przez MON związane z zamówieniem na potrzeby marynarki wojennej nowych śmigłowców. Nawiązał również do  podpisanego w styczniu w Mielcu kontraktu na śmigłowce dla wojsk specjalnych i podkreślił, że wspomniane umowy są początkiem modernizacji wojsk lotniczych.

- Mamy przygotowany plan modernizacji technicznej do 2026 roku. Ten plan opiewa na 185 miliardów złotych - to 45 miliardów złotych więcej niż poprzedni plan modernizacji technicznej. Są zbudowane podstawy, fundament właśnie finansowo-prawny do tego, żeby Wojsko Polskie było modernizowane – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Premier Morawiecki zwracając się do zebranych pilotów i techników Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz pracowników PZL Świdnik powiedział:

- Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa. To niezwykle ważne, że mamy taki moment w którym jesteśmy pewni, że znaczna część produkcji, znacząca część produkcji, ale także w szczególności cały pakiet logistyczny, pakiet szkoleniowy, pakiet techniczny, pakiet offsetowy, będą służyły gospodarce Polski.

Po uroczystości podpisania umowy na śmigłowce AW101 pracownicy lotniczych zakładów w Świdniku zaprezentowali szefowi MON linię montażową śmigłowców.

***

Zawarta umowa dotyczy dostawy czterech śmigłowców AW101 przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie misji CSAR - bojowego poszukiwania i ratownictwa. Umowa została zawarta z Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A, która dostarczy dla Wojska Polskiego śmigłowce wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje z kolei kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

Wartość umowy wynosi 1,65 miliarda złotych brutto, a terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2022 roku.

Nowe śmigłowce będą przystosowane do realizacji misji zwalczania okrętów podwodnych, zapewnienia żeglowności morskich szlaków komunikacyjnych, ochrony portów i osłony jednostek nawodnych. Śmigłowce zdolne będą także do prowadzenia akcji bojowego poszukiwania i ratownictwa CSAR.

Śmigłowiec AW101 to śmigłowiec napędzany trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 m i czterołopatowe śmigło ogonowe, którego kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.

Postępowanie zostało przeprowadzone w trybie negocjacji z kilkoma wykonawcami zgodnie z Decyzją Nr 367/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 września 2015 r. w sprawie zasad i trybu udzielania w resorcie obrony narodowej zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Głównym offsetobiorcą, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Skarbem Państwa RP reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej a Leonardo MW Ltd. są Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. oraz Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej. Wartość transferu technologii wynosi 395 882 751 zł i obejmuje 9 zobowiązań offsetowych. Najważniejszym z nich będzie utworzenie w WZL-1 licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, w którym realizowana będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i naprawy nowych maszyn. Umowa pozwoli również na wykonywanie przez offsetobiorców prowadzenia kompletnych czynności obsługiwania technicznego zakupionych śmigłowców   oraz pozyskanie technologii i know-how związanych z obsługą techniczną.

>>> GALERIA - Nowe śmigłowce dla Marynarki Wojennej

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}