W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pilotażowy program dla klas mundurowych

Program „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej mająca na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.

Klasy Mundurowe

Dotychczasowe specjalistyczne formy kształcenia w tych szkołach odbywały się w oparciu o programy autorskie, czego efektem był różny poziom otrzymanej wiedzy wojskowej i podstawowego przygotowania do potencjalnej służby wojskowej wśród absolwentów tych klas.

Zakwalifikowane do programu placówki edukacyjne uczestniczą w realizacji jednolitego i kompleksowego programu nauczania, którego efektem są realne korzyści płynące zarówno dla społeczeństwa, uczniów jak również szkoły. Bazując na doświadczeniu ekspertów z Akademii Sztuki Wojennej i Biura do Spraw Proobronnych resort obrony narodowej, opracował program nauczania dla szkół ponadpodstawowych przedmiotu „Edukacja Wojskowa”, który realizowany jest w szkołach objętych programem. Przez dwa lata nauki szkolnej, uczniowie przy wsparciu wysokiej klasy instruktorów wojskowych zgłębiają tajniki rzemiosła żołnierskiego w zakresie bezpieczeństwa i obronności. Zgodnie z założeniami programu szkoły uczestniczące w pilotażu otrzymują od MON także wsparcie finansowe w postaci dotacji celowej na zakup sprzętu i wyposażenia indywidualnego niezbędnego do realizacji przedmiotu „Edukacja Wojskowa”. 

Projekt, poszerza ofertę edukacyjną dla uczniów, zainteresowanych różnymi ścieżkami rozwoju zawodowego związanego z Siłami Zbrojnymi RP i ma w stopniu podstawowym przygotować ucznia do pełnienia służby wojskowej. Absolwent będzie mógł, po odbyciu skróconej służby przygotowawczej, pozostać żołnierzem rezerwy, starać się o powołanie do terytorialnej i zawodowej służby lub pójść na studia wojskowe otrzymując gratyfikację w postaci dodatkowych punktów w procesie rekrutacji.

Naukę od nowego roku szkolnego w certyfikowanych klasach rozpocznie ponad 6800 uczniów w mundurach wojskowych, łącznie w 123 szkołach rozmieszczonych na terytorium całego kraju.

Więcej informacji o programie, zamieszczono na stronie Biura do Spraw Proobronnych.